Reklama

Niedziela Wrocławska

Jezus żyje, Jezus pokonał śmierć - pogrzeb o. Kazimierza Sebastyanka OFMCOnv

18 maja br. odszedł do Domu Ojca o. Kazimierz Sebastyanka OFMConv posługujący we wrocławskiej parafii p.w. św. Karola Boromeusza prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych. W obrzędach pogrzebowych uczestniczyli obok najbliższej rodziny współbracia ze wspólnot należących do Krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, kapłani z Dekanatu Wrocław- Śródmieście i wierni z tej parafii. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Maciej Małyga.

Marek Zygmunt

Uroczystościom pogrzebowym przewodnoczył bp Maciej Małyga

Uroczystościom pogrzebowym przewodnoczył bp Maciej Małyga

Na początku Eucharystii przypomniano życiorys, posługę kapłańską i zakonną o. Kazimierza, który przeżył 83 lata, w zakonie 64, a w kapłaństwie 58. Posługiwał w kilku franciszkańskich klasztorach, a od 2012 roku we wspólnocie we Wrocławiu.

Homilię wygłosił prowincjał o. Marian Gołąb OFMConv. Nawiązując do posługi o. Kazimierza, podkreślił, że jej ostatni etap to była choroba, niedołężność, cierpienie.- W suplikacjach śpiewamy, aby „ Bóg zachował nas od nagłej i niespodziewanej śmierci”. Bóg wydaje się, wysłuchał tej modlitwy o. Kazimierza. Był czas dany od Pana, aby przygotować się na tą jedną najważniejszą chwilę, aby zatroszczyć się o spotkanie z Panem w stanie łaski uświęcającej -stwierdził kaznodzieja.

Dodał, że w naszej refleksji nie możemy zatrzymać się na śmierci. Bóg ma dla nas dobrą wiadomość. Ona brzmi głośno w Słowie Bożym, że Jezus żyje i pokonał śmierć.

Reklama

Przywołując słowa św. Franciszka z Asyżu: „ Bracia, póki mamy czas, czyńmy dobrze”, o. Gołąb powiedział: - Wiemy, że nikt z nas nie jest wolny od grzechu i nikomu nie jest obca ludzka słabość. Łączymy się więc w zmaganiu, aby ten nasz brat o. Kazimierz, który był człowiekiem Kościoła, kapłanem Jezusa Chrystusa, zakonnikiem, duchowym synem św. Franciszka, aby ostatecznie oczyszczony z wszelkiej winy mógł wejść do radości swego Pana. Niech ofiara Jezusa i modlitwa Kościoła wyjedna Mu dar miłosierdzia i przebaczenia. Był ochrzczony w imię Jezusa Chrystusa, zanurzony w świetle Jego śmierci i zmartwychwstania, służący Mu w kapłaństwie i w zakonie, Niech w Nim, w Bogu zmartwychwstanie do życia wiecznej światłości- apelował na koniec homilii o. prowincjał.

Podziękowanie za piękne świadectwo, posługę o. Kazimierza, wsparcie i udział w obrzędach pogrzebowych współbraciom zakonnym, kapłanom z dekanatu Wrocław-Śródmieście i parafianom wyraził proboszcz o. Radosław Kramarski OFMConv, a w imieniu rodziny uczynił to jej przyjaciel, werbista o. Kazimierz Szymczycha.

Trumna z ciałem o. o. Kazimierz Sebastyanka OFMConv została złożona w grobowcu o. franciszkanów na Cmentarzu Grabciszyńskim we Wrocławiu.

2023-05-28 10:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Bogate rzymskie archiwum pamiątek po Norwidzie, Mickiewiczu, Krasińskim zostanie zdigitalizowane

2023-10-03 08:12

[ TEMATY ]

Rzym

pl.wikipedia.org

Bogate archiwum korespondencji i notatek Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida przechowywane jest w domu generalnym księży zmartwychwstańców w Rzymie. "Wszystko będzie zdigitalizowane i udostępnione w internecie" - powiedział PAP przełożony domu, biblista i wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, ksiądz profesor Andrzej Gieniusz.

Ksiądz Gieniusz w rozmowie z PAP w domu generalnym, znajdującym się niedaleko Placu Hiszpańskiego, opowiedział o początkach bogatych zbiorów: "Nasi ojcowie - założyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego Bogdan Jański oraz Piotr Semenko i Hieronim Kajsiewicz to dość charakterystyczni reprezentanci całej polskiej Wielkiej Emigracji".

CZYTAJ DALEJ

Polanica-Zdrój. Setna rocznica erygowania parafii Wniebowzięcia NMP

2023-10-03 07:45

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Polanica‑Zdrój

jubileusz 100‑lecia

ks. Wojciech Dąbrowski

Marek Zygmunt

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali byli wikariusze parafii, księża pochodzący z polanickiej parafii oraz zaprzyjaźnieni duchowni

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali byli wikariusze parafii, księża pochodzący z polanickiej parafii oraz zaprzyjaźnieni duchowni

- Sto lat temu 1 października 1923 roku wszedł w życie akt fundacyjny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy Zdroju. Był on zwieńczeniem starań rozpoczętych w grudniu 1919 roku przez proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, której polanicki kościół był wtedy filią – mówił ks. kan. Wojciech Dąbrowski.

Misje Święte i jubileuszowa Eucharystia

CZYTAJ DALEJ

Wraca tymczasowa kontrola graniczna ze Słowacją

2023-10-03 20:47

[ TEMATY ]

granica

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Będzie obowiązywać od północy w środę (4 października) przez 10 dni - do 13 października.

"W okresie od dnia 4 października 2023 r. do dnia 13 października 2023 r. przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób na granicy państwowej z Republiką Słowacką" - zapisano w rozporządzeniu "w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję