Reklama

Kościół

Rzym: doradca prezydenta Ukrainy o warunkach prawdziwego pokoju

Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Budowa prawdziwego pokoju, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział odnosząc się do misji watykańskiej sobotę 27 września wieczorem w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji publicznej RaiNews, Mychajło Podolak, pierwszy doradca prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego.

[ TEMATY ]

Ukraina

Włodzimierz Rędzioch

Odpowiadając na pytanie o możliwą rolę papieża i Stolicy Apostolskiej w konflikcie rosyjsko-ukraińskim Podolak odpowiedział.

1. Ukraińcy, rząd i naród są bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu za jego wsparcie humanitarne: za słowa i czyny. O to właśnie prezydent poprosił papieża podczas ich niedawnego spotkania. W sercu tej pracy humanitarnej, zgodnie z zasadami chrześcijaństwa, są dzieci, więźniowie i ofiary.

2. Konieczne jest dobre zrozumienie natury tej wojny, a także natury pokoju, o którym się mówi. Nie wystarczy, by zapanował pokój. Pokój to nie tylko koniec wojny.

3. Stół negocjacyjny nie wystarczy. Jeśli to wszystko co czynią Rosjanie na terytorium Ukrainy będzie trwało nadal, to nie będzie pokoju. Z jednej strony będzie przewlekła wojna wewnętrzna, a z drugiej będzie kraj praktycznie pod stałym szantażem. Nie będzie sprawiedliwego pokoju.

Reklama

Mychajło Podolak zaznaczył, iż są to powody, dla których Ukraina nie zgadza się usiąść do stołu negocjacyjnego z Rosją. To Rosja musi uczynić pierwszy krok, jakim jest wycofanie się ze wszystkich terytoriów, które okupowała, a następnie powrót do granic z 1991 roku, to znaczy granic, które istniały i zostały uznane w momencie powstania niepodległego państwa ukraińskiego. Linia demarkacyjna między Rosją a Ukrainą w 1991 roku miała długość 1 576 km.

Najnowsza historia pokazuje, że wiele mediacji na świecie, w przypadku wojen domowych i wojen między państwami, zakończyło się stołem negocjacyjnym i podpisaniem porozumienia pokojowego. Niestety, w większości przypadków stan konfliktu powrócił do tego, co było przed negocjacjami lub walki rozpoczęły się ponownie w ukryciu. Pokazuje to również, że pokój, choć bardzo ważny, nie może być tylko milczeniem broni, czymś, co pozwala ominąć kryzys lub podobnymi manipulacjami o charakterze propagandowym. Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Aby zbudować prawdziwy pokój, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział we włoskiej telewizji publicznej pierwszy doradca prezydenta Ukrainy.

2023-05-28 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Minister: chcemy cofnięcia decyzji o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w naszym kraju

[ TEMATY ]

Ukraina

Eurowizja

Wikipedia/Vugarİbadov

Konkurs Piosenki Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji

Będziemy żądać cofnięcia decyzji o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w przyszłym roku na Ukrainie - oświadczył w piątek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

W piątek Europejska Unia Nadawców poinformowała, że z przyczyn bezpieczeństwa Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Modlitwa na każdy dzień nowenny

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie na boisku

2023-10-03 18:28

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Kornelia Kusiowska

W III LO im. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze 30 września odbył się kolejny turniej siatkówki zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Takie rozgrywki organizowane są już od kilkunastu lat. Pierwszym powodem jest to, że jedną z dziesięciu zasad każdego KSM-owicza jest dbałość o kondycję fizyczną. Drugą przyczyną jest chęć zintegrowania lokalnego środowiska. Organizatorzy zapraszają do gry nie tylko parafialne oddziały KSM, ale też inne wspólnoty, np. ministrantów. W tym roku do zawodów stanęło Duszpasterstwo Akademickie „Stodoła”, Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego „Rondo” oraz nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 1. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję