Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: dary Ducha Świętego udoskonalają życie człowieka

– Dary Ducha Świętego są szczególnymi łaskami, które udoskonalają życie człowieka, czyniąc je głębszym i oddanym – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 28 maja poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Duchowny podkreślił, że fiat Maryi jest wzorem otwarcia się na Trzecią Osobę Trójcy Świętej. Za św. Bonawenturą powtórzył, że „błogosławiona Dziewica swym sercem i swym ciałem zbudowała Duchowi Świętemu świątynię, w której Syn Boży zamieszkał cieleśnie”.

Ks. Grabowski zachęcił, aby szczególnie w Niedzielę Ducha Świętego „otworzyć się na działanie Tego, który stanowi centrum samego Boga, jedność Ojca i Syna, który jest ogniwem łączącym Stwórcę ze stworzeniem”. – Duch Święty jest prawdziwą odnową i prawdziwym odnowicielem Kościoła, ponieważ prowadzi nas do przyjścia Chrystusa. Duch Pocieszyciel zapewnia nam wolność, daje jedność, otwartość i przestrzeń. Tylko dzięki Niemu i przez Niego Kościół wciąż się odradza – wyjaśnił, cytując Benedykta XVI.

– Trzecia Osoba Trójcy Świętej jest duchowym nauczycielem, prowadzi nas po właściwej drodze przez różne sytuacje życiowe. Dzięki Jego pomocy potrafimy interpretować wewnętrzne natchnienia i wydarzenia życia w świetle słów Jezusa. Duch Święty pozwala nam rozmawiać z Bogiem na modlitwie. Gdzie jest Duch Święty, tam są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, dobroć, życzliwość, wierność, łagodność i opanowanie – kontynuował naczelny „Niedzieli”. Wskazał, że dary Ducha Świętego są szczególnymi łaskami, które udoskonalają życie człowieka, czyniąc je głębszym i oddanym.

– Duch Święty jest owocem nadmiaru miłości, która istnieje między Bogiem Ojcem i Synem Bożym. On jest światłem, którego nie można zauważyć inaczej jak tylko na oświetlonym przedmiocie, a tym przedmiotem jest objawiona w Jezusie miłość między Ojcem i Synem – zaznaczył ks. Grabowski.

Dziękował Matce Słowa za Jej opiekę nad redaktorami, pracownikami i czytelnikami „Niedzieli” oraz prosił o łaskę „wytrwania w odważnym pisaniu i komentowaniu spraw, które wypełniają naszą codzienność.”

Reklama

– Odbiorcy prasy katolickiej stają się dziś coraz bardziej wymagający. Nie tylko oczekują od nas prawdomówności i rzetelności, ale też, mając dość manipulacji i wszechobecnego negatywnego przekazu, liczą na inspirujące, niosące nadzieję wiadomości. Szukają w „Niedzieli” wsparcia i rady w sprawach wiary, religijnego wychowania dzieci, kryzysów małżeńskich i w wielu innych problemach codzienności. Przysyłają do redakcji listy i propozycje tematów. Ta zwiększona aktywność naszych czytelników bardzo nas cieszy, bo mamy poczucie, że w ten sposób współtworzą z nami „Niedzielę”. „Niedziela” kładzie duży nacisk na formację. Stawia czoło powierzchowności wiary i wzrastającej ignorancji religijnej. Tacy jesteśmy i tacy chcemy pozostać – wierni nauce Chrystusa i Jego Kościoła – zadeklarował redaktor naczelny tygodnika.

Na zakończenie zawierzył Maryi pracowników i wiernych czytelników „Niedzieli”.

2023-05-28 21:11

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Polskę stać na wolną niedzielę?

[ TEMATY ]

Niedziela

senat

sejm

zakupy

BOŻENA SZTAJNER

Czy Polskę stać na wolną niedzielę oraz czy możemy jako społeczeństwo pozwolić sobie na jej brak? – zastanawiano się w Warszawie z udziałem prawników, duchownych, handlowców, związkowców i senatorów. Konferencję „Świętowanie niedzieli kluczem chrześcijańskiej tożsamości” zorganizowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

CZYTAJ DALEJ

W Bazylice św. Piotra ruszyły przygotowania do Roku Świętego

2023-10-03 13:49

[ TEMATY ]

Rzym

Włodzimierz Rędzioch

Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra są symbolem Lat Świętych obchodzonych w Kościele Katolickim od roku 1300 – ich otwarcie przez Papieża jest symbolicznym początkiem Roku Świętego. Pierwsza udokumentowana informacja o tym obrzędzie pochodzi z 1500 r., gdy to papież Aleksander VI zapoczątkował tę tradycję inaugurując obchody Jubileuszu przełomu XV i XVI wieku.

Obecne Drzwi Święte Bazyliki watykańskiej zostały wykonane przez rzeźbiarza Vico Consorti, a otworzono je po raz pierwszy w wigilię Bożego Narodzenia 1949 roku. Drzwi były darem dla papieża Piusa XII od Franza von Strenga, biskupa Lugano i Bazylei oraz katolików szwajcarskich w podzięce Panu za ocalenie Szwajcarii przed II wojną światową. Zwane są one „Drzwiami Wielkiego Przebaczenia”.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka przed rozpoczęciem Synodu: Dobrze przeżyte rekolekcje pozwolą na spotkanie w duchu braterstwa

2023-10-03 17:59

[ TEMATY ]

synod

Dr hab. Aleksander Bańka

Archiwum prof. Aleksanda Bańki

Nadzieja, zadomowienie w Kościele, wzajemne słuchanie się i przyjaźń to pojęcia kluczowe dla właściwego odkrycia tego, do czego Bóg prowadzi nas w rzymskim etapie synodalnym – mówi prof. Aleksander Bańka, podsumowując trzydniowe rekolekcje dla uczestników Synodu, które odbywają się w Sacrofano. Jak podkreśla, dobrze przeżyte rekolekcje pozwolą na spotkanie w duchu pełnego braterstwa i dobrych relacji.

„Jeśli faktycznie będzie tak, że jako uczestnicy potraktujemy ten czas rekolekcji poważnie i pozwolimy Słowu przemówić do nas, dotykać w tych obszarach, które są dla nas istotne, to jestem spokojny o przebieg tego Synodu. Wtedy tak naprawdę będziemy w stanie spotkać się w duchu pełnego braterstwa i dobrych relacji, które pozwolą rozeznawać, a nie konfrontować się w swoim rozumieniu i przeżywaniu Kościoła” – powiedział prof. Aleksander Bańka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję