Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 25-lecie Centrum Służby Rodzinie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Centrum Służby Rodzinie najpierw samo musi być rodziną, taką rodziną, w której ludzie przyjmują się, kochają się, rozumieją się, są otwarci na siebie – mówił abp Ryś na 25-lecie CSR w Łodzi.

Centrum Służby Rodzinie w Łodzi obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z tej okazji abp Grzegorz Ryś celebrował Mszę św., podczas której obecni byli przedstawiciele władzy miasta, pracownicy, sponsorzy, a także podopieczni dzieł tej łódzkiej instytucji.

W homilii metropolita łódzki w odniesieniu do Księgi Rodzaju powiedział, dlaczego potrzebne jest funkcjonowanie CSR. – Dzieje się coś, co dzisiejszym językiem można by nazwać kryzysem małżeństwa i rodziny. Mamy mężczyznę i kobietę, mamy mężczyznę, który chwilę wcześniej na widok kobiety wykrzykiwał: „Ta dopiero. Ta jest kością z mojej kości, ciałem z mojego ciała.” A teraz widzimy tego mężczyznę, który mówi: „To przez nią wszystko” – zwrócił uwagę łódzki duchowny.

Reklama

Nawiązując do katechez Jana Pawła II, metropolita łódzki powiedział o doświadczeniu zaufania. Papieskie komentarze potwierdzają to, że jeśli człowiek przestaje ufać Bogu, traci także zaufanie do drugiego człowieka. Takie doświadczenie jest trudne i nade wszystko ograniczające w codziennym życiu. – W momencie, kiedy człowiek mówi do Boga: „Nie ufam Ci, nie ufam Twojemu nauczaniu, jestem przekonany, że ono mnie ogranicza, zamyka, okrada ze szczęścia.” Ta nieufność w stosunku do Boga przekłada się na nieufność w stosunku do drugiego człowieka, nawet najbliższego, z którym jestem związany więzami małżeńskimi – wyjaśnił abp Ryś.

Na zakończenie metropolita łódzki powiedział, że dzisiejsza liturgia słowa pokazuje, jak pomóc współczesnej rodzinie. - Nie wystarczy rodzinie pomóc w ten sposób, że się zabezpieczy środki, że się napisze jej nowe programy, nawet nie w ten sposób, że się znajdzie ludzi na tyle kompetentnych, że te wszystkie programy zrealizują. Żeby pomóc rodzinie, to trzeba jej dać właściwą rodzinę. Nie da się inaczej. Wszystko inne jest potrzebne, ale jeśli nie dacie rodzinie, która jest w kryzysie doświadczenia prawdziwej rodziny, wszystko jest niewystarczające – powiedział abp Grzegorz Ryś. Należy przez to rozumieć, że aby być zdolnym do niesienia pomocy najważniejszej grupie społecznej, trzeba rozumieć jej potrzeby i doświadczyć jej wspólnoty. -– Centrum Służby Rodzinie najpierw samo musi być rodziną, taką rodziną, w której ludzie przyjmują się, kochają się, rozumieją się, są otwarci na siebie, są członkami rodziny, która jest zapoczątkowana przez Nowego Adama i Nową Ewę, więc rodzą się z Chrystusa, Kościoła, w tej wspólnocie funkcjonują, w łasce, która tę wspólnotę wypełnia – podsumował metropolita łódzki.

Centrum Służby Rodzinie, które powstało w 1998 roku, dziś koordynuje działanie Domu Samotnej Matki, Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego oraz Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”.

2023-05-29 18:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2022 – Kościół św. Anny

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Święty Jan w swoim liście napisał – Bóg jest Miłością. Moglibyśmy też powiedzieć, że Bóg, który jest naszym Bogiem, w którego wierzymy, i któremu wierzymy jest Bogiem miłosiernej Miłości! – mówił bp Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o kapłańską wspólnotę

Niedziela sosnowiecka 21/2019, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Piotr Lorenc

Ks. Tomasz Zmarzły

Ks. Tomasz Zmarzły

Z ks. Tomaszem Zmarzłym o Unii Apostolskiej Kleru rozmawia Piotr Lorenc

PIOTR LORENC: – W pierwszych dniach maja otrzymał Ksiądz dekret od bp. Grzegorza Kaszaka kierujący na nowy obszar pracy. Czego on dotyczy i jak Ksiądz go przyjął?

CZYTAJ DALEJ

Wambierzyce. Miłość wiecznie młoda

2023-09-21 23:17

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Spotkanie młodzieży

ks. Paweł Kilimnik

bp Adam Bałabuch

NiemaGOtu

Ks. Sebastian Kosecki

Light for Life

Hubert Gościmski

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Gdy ponad tysiąc młodych ludzi mówi głośno Kocham, już nikt nie ma wątpliwości, że Kościół żyje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję