Reklama

Niedziela Wrocławska

Srebrny jubileusz kapłański

W kościele pw. św. o. Pio z Pietrelciny we Wrocławiu - Partynicach swoją 25. rocznicę święceń obchodzili kapłani wyświęceni w 1998 roku. Przewodniczącym Eucharystii był abp Józef Kupny, który wygłosił homilię, poświęcił figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi Śląskiej. Była to także okazja do wspomnienia 40. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II na wrocławskich Partynicach.

ks. Łukasz Romańczuk

Na początku homilii, metropolita wrocławski podziękował proboszczowi ks. Piotrowi Januszowi oraz wiernym parafii św. o. Pio we Wrocławiu za włożony wysiłek w budowę świątyni, a także za tworzenie wspólnoty parafialnej. - To, co zostało zrobione, zasługuje na uznanie. Dziękuję wam, za waszą troskę, za piękno tego Domu Bożego - mówił metropolita wrocławski.

Nawiązując do nauczania Pana Jezusa, abp Kupny przywołał biblijną scenę zasianego ziarna i wydanego plonu. - Jezus siał dobre nasienie poprzez naukę miłości Boga i bliźniego, pokazywał, co oznacza żyć miłością, czym jest miłości i jaka jest ostateczna cecha miłości. Obraz Jezusa zawieszonego na drzewie krzyża, niemartwiącego się o Siebie, ale o los uczniów, polecającego ich opiece Swej Matki. Jezus myśli o tych, którzy stoją pod krzyżem. Troszczy się o swoją Matkę. W tym widzimy wolę Chrystusa, aby Maryja opiekowała się nami - mówił Arcybiskup.

W dalszej części, metropolita wrocławski mówił o sprzeciwie, z jakim spotykał się Jezus. - I tak dzieje się także dzisiaj. Królestwo Boże jest w stanie bytowania i ciągle narażone jest na destrukcyjne działanie zła - wskazał, dodając: - Kapłan tak, jak ewangeliczny siewca, posłany jest, aby siać dobre ziarno Ewangelii. Patrząc na wzrost, widzi, że obok rozwija się chwast. Pomimo swojego wysiłku widzi mierny owoc. Nieraz może wątpi w sens swojego działania, przeżywa chwile trudne i pyta, co ma robić dalej?

Metropolita wrocławski, wyjaśniając dalszą drogę, mówił o obietnicy Jezusa, że przyjdzie czas oddzielenia chwastu od zboża. - Staramy się zachowywać Boże przykazania i żyć Ewangelią, a świat w ogóle nie staje się lepszy. Dlaczego? Bo trzeba pozwolić rosnąć chwastom - nauczał abp Kupny, dodając: - Z Ewangelii wynika, że gorliwości kapłańskiej nie może gasić brak natychmiastowych efektów czy widmo niekończącego się zła. Kapłan, tak jak Chrystus powinien być cierpliwy, troszczący się o każdego człowieka.

Reklama

Powołując się na św. Jana Pawła II, abp Kupny mówił o tym, co należy robić, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. - Papież Polak zawsze, kiedy stawał przed problemami, udawał się na modlitwę, szedł radzić się Chrystusa, prosić o pomoc. Wiemy, jak ta bliskość z Mistrzem wynosiła go do świętości. I tak jest w życiu każdego kapłana. Bezradność i brak sił Jezus uzupełnia swoją mocą i siłą. Naszą niecierpliwość swoją cierpliwością. Nasz brak miłości, swoją miłością. Jezus uzupełnia nasze ludzkie braki.

Zwracając się bezpośrednio do kapłanów obchodzących 25-lecie święceń, metropolita wrocławski powiedział: - Cieszymy się, że przez ten czas byliście szafarzami niezmierzonych łask i miłości Chrystusa. Przez was i waszą posługę Chrystus dotarł ze Swoim słowem i Ciałem do tych, których tak umiłował, że oddał Swoje życie na drzewie krzyża. I my za to wam dziękujemy. Za wasze świadectwo, posługę słowa i posługę sakramentalną - mówił metropolita wrocławski.

2023-05-29 21:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim są dwaj biskupi z Chin kontynentalnych, którzy wezmą udział w synodzie o synodalności?

2023-09-21 19:26

[ TEMATY ]

synod

biskupi

Chiny

Episkopat News

W Watykanie ogłoszono dziś, że w rozpoczynających się 4 października obradach Synodu Biskupów nt. synodalności, obok biskupów z Hongkongu i Tajwanu, wezmą także udział dwaj biskupi z Chin kontynentalnych. Kim są ci dwaj hierarchowie?

Pierwszy z nich, to bp Antonio Yao Shun, 58-letni ordynariusz diecezji Jining w Mongolii Wewnętrznej. Był on pierwszym biskupem wyświęconym po podpisaniu w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie wspólnych nominacji biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Jezus nie był obojętny wobec cierpienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 1-3.

Piątek, 22 września

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję