Reklama

Świat

Rosja: oświadczenie patriarchy Cyryla po krwawych zamieszkach na Ukrainie

Na Ukrainie znów leje się krew, a starcia w obwodzie donieckim i w Odessie spowodowały śmierć kilkudziesięciu ludzi i dalszą destabilizację kraju – napisał patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w oświadczeniu ogłoszonym 3 maja w Moskwie. Nie wymieniając winnych ani przyczyn obecnej sytuacji, wyraził solidarność z zachodnim sąsiadem i z jego narodem oraz zapewnił o swych modlitwach za ofiary śmiertelne i za rannych. „Boże wielki i jedyny! Strzeż Rusi - Ukrainy!” – zakończył swe przesłanie zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

[ TEMATY ]

Ukraina

WIKIPEDIA

Oto polski tekst tego dokumentu:
Na Ukrainie znów leje się krew. Starcia w obwodzie donieckim i tragiczne wydarzenia w Odessie doprowadziły do zagłady kilkudziesięciu ludzi i do dalszej destabilizacji sytuacji w kraju. Wielu przeżywa rozpacz, boją się o życie swoje i bliskich.
W tym niezwykle ciężkim okresie jestem sercem z Ukrainą, z każdym jej synem i córką, przeżywającymi ból, żałobę, przerażenie, niezadowolenie i rozpacz. Modlę się o wieczny spokój dla wszystkich ofiar przelewu krwi i o jak najszybsze wyzdrowienie rannych. Gorąco modlę się też o uratowanie kraju, o uśmierzenie wrogości, aby już więcej nie lała się krew i aby na zawsze ustała przemoc.

Odpowiedzialność za to, co się obecnie dzieje, spoczywa przede wszystkim na tych, którzy zamiast dialogu uciekają się do przemocy. Szczególne zaniepokojenie wywołuje stosowanie w starciu obywatelskim ciężkiego sprzętu wojskowego. Przyczyną użycia siły staje się nierzadko przywiązanie do radykalizmu politycznego, odmawianie obywatelom prawa do wyrażania swych przekonań.
W warunkach współczesnej Ukrainy nie można głosić jako jedynie możliwego i ogólnie obowiązującego wyłącznie jednego stanowiska politycznego, gdyż jest to zgubne dla kraju. Jestem przekonany, że należy raz na zawsze wyrzec się prób umocnienia swego punktu widzenia siłą. Wzywam wszystkie strony do powstrzymywania się od stosowania broni i do rozwiązywania wszystkich problemów na drodze rokowań. W perspektywie krótkofalowej Ukraina potrzebuje przynajmniej zawieszenia broni, a w perspektywie dłuższej – trwałego i niepodważalnego pokoju.

Ukraina może się uzdrowić i wejść na drogę tworzenia godnego życia swych obywateli tylko wtedy, gdy będzie wspólnym domem dla ludzi różnych przekonań politycznych, pod wieloma względami różniących się między sobą. Dla dialogu nie ma alternatywy. Dopóki jest jeszcze taka możliwość, należy słuchać siebie nawzajem i starać się nie tylko rozwiązywać obecne sprzeczności, ale także przywrócić wierność chrześcijańskim wartościom duchowym i moralnym, które ukształtowały naród Ukrainy, wzbogaciły go mądrością i umiłowaniem prawdy. Wierzę, że te właśnie wartości pomogą obecnie znaleźć drogę do pokoju i sprawiedliwości, bez których nie do pomyślenia jest godna przyszłość kraju.
Boże wielki i jedyny! Strzeż Rusi-Ukrainy!

2014-05-03 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraińcy modlili się we Wrocławiu o pokój

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

Ukraina

wikipedia.org

Uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych Taizé modlili się o pokój i jedność na świecie. Dla uczestniczącej w spotkaniu młodzieży z Ukrainy, modlitwa ta miała szczególne znaczenie we względu na toczący się konflikt zbrojny na wschodzie tego kraju.

Do Wrocławia przyjechała młodzież z całej Ukrainy. Byli wśród nich katolicy obu obrządków, a także liczni prawosławni. Wszystkich jednoczył duch wspólnoty i pragnienie pokoju. „To jest ważna modlitwa, do której dołączają się ludzie z całego świata. Tu nie chodzi tylko o Ukrainę, ale o cały świat, żeby pokój zapanował na całym świecie, w tym również na Ukrainie” - mówi Juri, który do Wrocławia przyjechał z Kijowa.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję