Reklama

Kościół

Od jutra na ŚDM rejestracja tylko przez system portugalski

31 maja to ostatni dzień rejestracji na Światowe Dni Młodzieży przez system polski. Od 1 czerwca do 26 lipca rejestracja będzie możliwa tylko bezpośrednio, czyli przez system portugalski. Światowe Dni Młodzieży potrwają od 1-6 sierpnia w Lizbonie. W tej chwili jest zarejestrowanych około 25 tys. Polaków.

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

facebook.com/sandomierzSDM

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk precyzuje: – Od 1 czerwca w systemie polskim następują zmiany w rejestracji, polegające na tym, że nie będzie już możliwe rejestrowanie przez system polski w makrogrupach polskich. Rejestracja na wydarzenia w Lizbonie będzie możliwa do 26 lipca przez portugalski system rejestracji.

Linki do rejestracji przez system portugalski, a także instrukcja „krok po kroku” znajdują się na stronie sdmpolska.pl.

Tzw. makrogrupy powstały we wrześniu ubiegłego roku. Mają na celu koordynowanie zapisów przez system polski. Obecnie w Polsce powstały 3 makrogupy po ok. 5 tysięcy osób. Łączna liczba osób zarejestrowanych przez system polski wynosi w tym momencie 17 tys., ale liczba Polaków w Lizbonie może sięgnąć 25 tys., bowiem do listy z diecezji doliczyć trzeba jeszcze młodzież polskiego pochodzenia rejestrującą się w innych krajach oraz tych, którzy zostali zapisani np. w ramach międzynarodowych wspólnot czy duszpasterstw zakonnych. Tak uczynili np. franciszkanie czy oblaci.

Ceny pakietów pielgrzyma

Przewidziane zostały trzy rodzaje pakietów z różnymi wariantami, spełniającymi różne potrzeby grup pielgrzymkowych. Wszystkie pakiety zawierają: plecak pielgrzyma, ubezpieczenie NNW, bezpłatny transport w Lizbonie w okresie ŚDM. Niektóre z pakietów obejmują również zakwaterowanie i/lub wyżywienie. Wartość odpowiednich składek została ustalona w euro. Ceny pakietów w zależności od wariantu znajdują się na stronie sdmpolska.pl.

Oczywiście pakiety pielgrzyma nie obejmują transportu z kraju macierzystego. Z Polski wyruszą: 98 grupy autokarowe, 279 – samolotowe, 2 rowerowe i 101 grup – korzystających z prywatnego środka transportu.

Wciąż brakuje wolontariuszy

Organizatorzy ŚDM w Lizbonie zgłaszają, że wciąż brakuje ok. 5 tysięcy wolontariuszy. Osoby pragnące włączyć się w wolontariat mogą rejestrować się obecnie tylko bezpośrednio przez system portugalski.

Reklama

Wolontariat krótkoterminowy rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 7 sierpnia 2023 (daty podróży). Rekomendowany wiek wolontariuszy to między 18 a 35 rokiem życia. Wolontariat poprzedzają szkolenia on-line. Obecnie liczba zarejestrowanych wolontariuszy z Polski to 500 osób. Są to przede wszystkim grupy harcerzy i młodzi z różnych struktur: wspólnot, ruchów, stowarzyszeń.

Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Zostanie ono poprzedzone Dniami w Diecezjach – 26 do 31 lipca.

2023-05-31 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: Franciszek spotkał się z 106-letnią kobietą i chorą dziewczynką

[ TEMATY ]

Franciszek

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś rano w nuncjaturze apostolskiej w Lizbonie odbyło się spotkanie Franciszka z 106-letnią Marią da Conceição Brito Mendonça, urodzoną w dniu objawień fatimskich, 13 maja 1917 r. oraz z Edną Piną Lopes Rodrigues, cierpiącą na poważną chorobę. Odbyło się ono przed opuszczeniem rezydencji i udaniem się do lizbońskiego ogrodu Vasco da Gamy, gdzie wysłuchał spowiedzi kilkorga młodych uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Watykańskie Biuro Prasowe poinformowało, że Franciszek przywitał się też z młodą Edną Piną Lopes Rodrigues, która cierpi na poważną chorobę i do której sam papież wysłał w czerwcu ubiegłego roku list „pełen miłości i zapewnieniu o modlitwie”.

CZYTAJ DALEJ

Bóg pragnie wsłuchiwać się w mój głos i moje pytania

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 7, 31-35.

Środa, 20 września. Świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Ełk: ciekawa inicjatywa leśników dla niepełnosprawnych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej

2023-09-21 18:39

[ TEMATY ]

leśnictwo

niepełnosprawni

Ełk

©/BPJG Krzysztof Świertok

Po licznych rozmowach pomiędzy Warsztatami Terapii Zajęciowej działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej a Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku 21 września br. zostało uroczyście podpisane porozumienie dotyczące umożliwienia podopiecznym WTZ w Ełku odbywania praktyk zawodowych w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Malinówce.

„Podpisanie porozumienia o współpracy między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku a Warsztatami Terapii Zajęciowej w Ełku działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ jest to pierwsza na taką skalę możliwość systematycznych praktyk zawodowych osób z niepełnosprawnościami w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Lasów Państwowych w Malinówce. Dla naszych podopiecznych jest to ważna forma rehabilitacji, która znacznie wpłynie na polepszenie zarówno aktywizacji społecznej jak i zawodowej. Nasi podopieczni są zagrożeni wykluczeniem z życia społecznego. Pomimo swoich niepełnosprawności pragną być przydatni społeczeństwu. Chcą pracować i dzięki temu czuć się częścią społeczności, jej pełnowartościowymi obywatelami” – wyjaśnia Małgorzata Charubin, kierownik WTZ w Ełku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję