Reklama

Kościół

Dyrektorzy wydziałów katechetycznych o tym, jak wychodzić na współczesne areopagi

Katecheza w parafii jest przede wszystkim wydarzeniem, które buduje osobowe relacje, więzi w wymiarze naturalnym i religijnym, nadprzyrodzonym - wskazał o. dr hab. Mirosław Chmielewski podczas wykładu w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia jest diecezja siedlecka, a miejscem zjazdu jest Dom Pielgrzyma przy Sanktuarium Królowej Podlasia w Kodniu.

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy referat „Między Areopagiem a Koryntem – wybrane wskazania dla katechezy w parafii” przedstawił o. dr hab. Mirosław Chmielewski CSSR z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prelegent mówił o wybranych wskazaniach dla katechizacji w parafii. Nawiązywał przy tym do doświadczeń ewangelizacyjnych św. Pawła Apostoła na Areopagu i w Koryncie. Analizując te wydarzenia biblijne, odniósł je do obecnej sytuacji katechezy w Polsce, w szczególności do katechezy w parafii.

- Ateny i Korynt dzieli ok. 90 km. Geograficznie niedaleko, ale jest to odległość galaktyczna w perspektywie teologicznej, eklezjologicznej, duszpasterskiej. Nie możemy się zrażać, mimo niepowodzeń, mamy wychodzić na współczesne areopagi - wskazał o. Mirosław Chmielewski.

Ewangelizacja i katecheza - tłumaczył - powinna zawsze posiadać charakter wspólnotowy. Katecheza w parafii jest przede wszystkim wydarzeniem, które buduje osobowe relacje, więzi w wymiarze naturalnym i religijnym czy nadprzyrodzonym. Według „Dyrektorium o katechizacji” (2020), jest procesem współpracy i komunikacji wiary z katechizowanym, a nie tylko przekazem treści wiary dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Stąd należy odnawiać świadomość odpowiedzialności wspólnoty parafialnej za włączającą katechezę do wspólnoty.

Wobec dynamicznej sytuacji sekularyzacji i laicyzacji oraz zjawiska kulturowego przeżywania wiary, prelegent uznał za pilne wyzwanie głębokie przemyślenie modelu nauczania religii w szkole. Konieczna jest ponadto ciągła praca nad określaniem oczekiwań, stanu wiary i wiedzy religijnej dzisiejszych adresatów katechezy.

O. Mirosław Chmielewski dużą szansę dostrzegł w powołanej przez papieża Franciszka posłudze katechisty w parafiach. W związku z tym konieczna jest troska duszpasterzy o takie powołania we wspólnotach parafialnych.

Prelegent poruszył także problem rekolekcji szkolnych w parafii. - Nie mamy serca do rekolekcji szkolnych. Nie chcemy, żeby prowadzone one były profesjonalnie. Rekolekcje są nadal niedostatecznie wykorzystaną szansą ewangelizacyjną, szczególnie wobec faktu coraz bardziej zlaicyzowanych uczestników szkolnego nauczania religii. Rekolekcje szkolne mają być wydarzeniem mistagogicznym; to pomost w relacji wiary do rozumu - wskazał o. Chmielewski.

Reklama

Program przygotowania dzieci do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej w diecezji diedleckiej zaprezentowała dr Joanna Borowicz.

Od 2019 r. na terenie tej diecezji realizowany jest program przygotowania dzieci do sakramentów: pokuty i pojednania oraz Komunii Świętej pt. „Idziemy do Ciebie, Jezu”. Adresatami programu są dzieci między 7. a 10. rokiem życia oraz ich rodzice. Docelowo program powinien być realizowany w ciągu czterech lat (trzy lata przygotowania do pierwszej Komunii Świętej oraz rok czwarty – po pierwszej Komunii, który z założenia ma być czasem umacniania więzi z Chrystusem).

Na każdy rok formacji przygotowano zestaw pomocy dla wszystkich zaangażowanych w proces przygotowania do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. W zestawie znalazły się trzy publikacje: podręcznik dla dziecka, przewodnik dla rodziców, poradnik metodyczny dla duszpasterzy i katechetów odpowiedzialnych za przygotowanie dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

Bohaterami podręcznika dla dzieci jest rodzeństwo, Ala i Adaś, które przez trzy lata przygotowuje się do pierwszej Komunii Świętej, a następnie podejmuje formację w roku po pierwszej Komunii. Każda katecheza w podręczniku dla dzieci składa się z czterech elementów: fragmentu przygód Ali i Adasia, zadań aktywnych (krzyżówki, łamigłówki, rebusy, kolorowanki, testy luk itp.), przy pomocy których dzieci utrwalają treści katechezy usłyszanej w kościele, zaproszenie do wspólnej modlitwy i sentencje tematyczne (myśli św. Jana Pawła II i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Dodatkowym atutem publikacji dla dzieci zdają się być kolorowe ilustracje, przedstawiające wybrane świątynie parafialne z terenu diecezji siedleckiej.

Reklama

W przewodniku dla rodziców zamieszczono krótkie streszczenie katechezy, w której dzieci uczestniczyły w kościele oraz szczegółową instrukcję do pracy z dzieckiem w domu. Aby ułatwić rodzicom pracę, w instrukcji wyszczególniono w punktach wszystkie czynności, które należy wykonać, przerabiając z dziećmi treść kolejnej katechezy.

W poradniku dla rodziców opublikowano scenariusze wszystkich planowanych spotkań z dziećmi i rodzicami. Dodatkowo zamieszczono w nim także wszystkie teksty niezbędne do przeprowadzenia celebracji.

- Program „Idziemy do Ciebie, Jezu” wyrósł z codziennej praktyki katechetycznej – w szkole i parafii oraz długich rozmów i dyskusji zarówno w gronie teoretyków jak i praktyków. Wiele elementów prezentowanych publikacji, zwłaszcza tych, które znalazły się w książkach dla dzieci, zanim trafiło do druku zostało przepracowanych z dziećmi; nierzadko także poprawionych zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców - wskazała dr Joanna Borowicz.

Od 2021 r. decyzją biskupa siedleckiego program „Idziemy do Ciebie, Jezu” powinien być realizowany we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej.

2023-05-31 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: lekcje religii w szkole na mocy konstytucji

[ TEMATY ]

katecheza

Artur Stelmasiak/Niedziela

Ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik

Ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik

Lekcja religii w polskiej szkole odbywa się na mocy przepisów Konstytucji, Konkordatu oraz Ustawy o systemie oświaty. Nauczyciele religii są pracownikami szkoły, członkami rady pedagogicznej i podlegają takim samym rygorom, co inni nauczyciele. Zatrudnia ich dyrektor szkoły - podkreśla w oświadczeniu ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Tomasik zajął stanowisko w tej sprawie m.in. w związku z nieprawdziwymi informacjami, jakoby katecheci nie podlegali rygorom takim jak inni nauczyciele.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka oraz jego liturgicznego wspomnienia.

2023-09-21 17:18

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Wojtyła

45 rocznica

Adam Bujak/Biały Kruk

W Rzymie przygotowywanych jest wiele wydarzeń z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II z inicjatywy duszpasterstwa polonijnego zgromadzonego przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie oraz Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

Na czwartek, 12 października w Auli przy „Kościele Polskim” przewidziana jest projekcja filmów „Apartament” oraz „Metr od świętości”, których producentem jest Przemysław Hauser. Po projekcji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, w którym weźmie udział m. in. Arturo Mari.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny Polakom za wsparcie

2023-09-21 22:45

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

"Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję