Reklama

Kościół

Dyrektorzy wydziałów katechetycznych o tym, jak wychodzić na współczesne areopagi

Katecheza w parafii jest przede wszystkim wydarzeniem, które buduje osobowe relacje, więzi w wymiarze naturalnym i religijnym, nadprzyrodzonym - wskazał o. dr hab. Mirosław Chmielewski podczas wykładu w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia jest diecezja siedlecka, a miejscem zjazdu jest Dom Pielgrzyma przy Sanktuarium Królowej Podlasia w Kodniu.

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy referat „Między Areopagiem a Koryntem – wybrane wskazania dla katechezy w parafii” przedstawił o. dr hab. Mirosław Chmielewski CSSR z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prelegent mówił o wybranych wskazaniach dla katechizacji w parafii. Nawiązywał przy tym do doświadczeń ewangelizacyjnych św. Pawła Apostoła na Areopagu i w Koryncie. Analizując te wydarzenia biblijne, odniósł je do obecnej sytuacji katechezy w Polsce, w szczególności do katechezy w parafii.

- Ateny i Korynt dzieli ok. 90 km. Geograficznie niedaleko, ale jest to odległość galaktyczna w perspektywie teologicznej, eklezjologicznej, duszpasterskiej. Nie możemy się zrażać, mimo niepowodzeń, mamy wychodzić na współczesne areopagi - wskazał o. Mirosław Chmielewski.

Ewangelizacja i katecheza - tłumaczył - powinna zawsze posiadać charakter wspólnotowy. Katecheza w parafii jest przede wszystkim wydarzeniem, które buduje osobowe relacje, więzi w wymiarze naturalnym i religijnym czy nadprzyrodzonym. Według „Dyrektorium o katechizacji” (2020), jest procesem współpracy i komunikacji wiary z katechizowanym, a nie tylko przekazem treści wiary dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Stąd należy odnawiać świadomość odpowiedzialności wspólnoty parafialnej za włączającą katechezę do wspólnoty.

Wobec dynamicznej sytuacji sekularyzacji i laicyzacji oraz zjawiska kulturowego przeżywania wiary, prelegent uznał za pilne wyzwanie głębokie przemyślenie modelu nauczania religii w szkole. Konieczna jest ponadto ciągła praca nad określaniem oczekiwań, stanu wiary i wiedzy religijnej dzisiejszych adresatów katechezy.

O. Mirosław Chmielewski dużą szansę dostrzegł w powołanej przez papieża Franciszka posłudze katechisty w parafiach. W związku z tym konieczna jest troska duszpasterzy o takie powołania we wspólnotach parafialnych.

Prelegent poruszył także problem rekolekcji szkolnych w parafii. - Nie mamy serca do rekolekcji szkolnych. Nie chcemy, żeby prowadzone one były profesjonalnie. Rekolekcje są nadal niedostatecznie wykorzystaną szansą ewangelizacyjną, szczególnie wobec faktu coraz bardziej zlaicyzowanych uczestników szkolnego nauczania religii. Rekolekcje szkolne mają być wydarzeniem mistagogicznym; to pomost w relacji wiary do rozumu - wskazał o. Chmielewski.

Reklama

Program przygotowania dzieci do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej w diecezji diedleckiej zaprezentowała dr Joanna Borowicz.

Od 2019 r. na terenie tej diecezji realizowany jest program przygotowania dzieci do sakramentów: pokuty i pojednania oraz Komunii Świętej pt. „Idziemy do Ciebie, Jezu”. Adresatami programu są dzieci między 7. a 10. rokiem życia oraz ich rodzice. Docelowo program powinien być realizowany w ciągu czterech lat (trzy lata przygotowania do pierwszej Komunii Świętej oraz rok czwarty – po pierwszej Komunii, który z założenia ma być czasem umacniania więzi z Chrystusem).

Na każdy rok formacji przygotowano zestaw pomocy dla wszystkich zaangażowanych w proces przygotowania do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. W zestawie znalazły się trzy publikacje: podręcznik dla dziecka, przewodnik dla rodziców, poradnik metodyczny dla duszpasterzy i katechetów odpowiedzialnych za przygotowanie dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

Bohaterami podręcznika dla dzieci jest rodzeństwo, Ala i Adaś, które przez trzy lata przygotowuje się do pierwszej Komunii Świętej, a następnie podejmuje formację w roku po pierwszej Komunii. Każda katecheza w podręczniku dla dzieci składa się z czterech elementów: fragmentu przygód Ali i Adasia, zadań aktywnych (krzyżówki, łamigłówki, rebusy, kolorowanki, testy luk itp.), przy pomocy których dzieci utrwalają treści katechezy usłyszanej w kościele, zaproszenie do wspólnej modlitwy i sentencje tematyczne (myśli św. Jana Pawła II i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Dodatkowym atutem publikacji dla dzieci zdają się być kolorowe ilustracje, przedstawiające wybrane świątynie parafialne z terenu diecezji siedleckiej.

Reklama

W przewodniku dla rodziców zamieszczono krótkie streszczenie katechezy, w której dzieci uczestniczyły w kościele oraz szczegółową instrukcję do pracy z dzieckiem w domu. Aby ułatwić rodzicom pracę, w instrukcji wyszczególniono w punktach wszystkie czynności, które należy wykonać, przerabiając z dziećmi treść kolejnej katechezy.

W poradniku dla rodziców opublikowano scenariusze wszystkich planowanych spotkań z dziećmi i rodzicami. Dodatkowo zamieszczono w nim także wszystkie teksty niezbędne do przeprowadzenia celebracji.

- Program „Idziemy do Ciebie, Jezu” wyrósł z codziennej praktyki katechetycznej – w szkole i parafii oraz długich rozmów i dyskusji zarówno w gronie teoretyków jak i praktyków. Wiele elementów prezentowanych publikacji, zwłaszcza tych, które znalazły się w książkach dla dzieci, zanim trafiło do druku zostało przepracowanych z dziećmi; nierzadko także poprawionych zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców - wskazała dr Joanna Borowicz.

Od 2021 r. decyzją biskupa siedleckiego program „Idziemy do Ciebie, Jezu” powinien być realizowany we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej.

2023-05-31 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Archidiecezjalne Dni Katechetyczne 2015

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

TOMASZ LEWANDOWSKI

W dniach 27 i 28 sierpnia w Krakowie odbędą się Archidiecezjalne Dni Katechetyczne. Po raz kolejny w łagiewnickim sanktuarium rozważania nad zagadnieniem katechizacji podejmą księża proboszczowie, księża katecheci, siostry zakonne i katecheci świeccy.

„Dni Katechetyczne to spotkanie wszystkich katechetów i odpowiedzialnych za katechezę w naszej archidiecezji. Wydarzenie stanowi ustawiczną formę dokształcania, jest przestrzenią aktualnej dyskusji branżowej oraz miejscem spotkania serdecznych znajomych odpowiedzialnych za nauczanie Dobrej Nowiny” – powiedział KAI dyrektor Wydziału Katechetycznego krakowskiej kurii, ks. dr Krzysztof Wilk.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska pożegnała biskupa Jana Wieczorka

2023-09-21 10:04

[ TEMATY ]

diecezja opolska

Diecezja Gliwicka

bp Jan Wieczorek

bp Jan Wieczorek

W środę wieczorem, w opolskim kościele oo. Franciszkanów, kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem biskupów Rudolfa Pierskały i Pawła Stobrawy, celebrowało Mszę św. w intencji zmarłego pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej.

W opolskiej kurii biskupiej duchowny zajmował się sprawami małżeńskimi, finansowymi, budownictwa sakralnego, wizytacji kanonicznych i bierzmowań w parafiach, a także pielgrzymek i procesji. Był też odpowiedzialny za gliwicki region duszpasterski. Ponadto pełnił funkcje konsultora diecezjalnego i członka diecezjalnej rady duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wesprzyj hospicjum!

2023-09-22 00:05

plakat organizatorów

    Domowe Hospicjum Maryi Królowej Apostołów kwestuje w niedzielę 24 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

    Podczas każdej Mszy św. wolontariusze, którzy niosą pomoc medyczną, pielęgnacyjną, socjalną i duchową chorym, będą głosić świadectwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję