Reklama

Kościół

Dyr. Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego: proboszczom brakuje dobrych wzorców i narzędzi w pracy duszpasterskiej

Stając wobec przemianami społeczno-kulturowych, które zmieniają religijność, kapłanom brakuje wzorców i narzędzi, co wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego "Parafia z perspektywy proboszczów" - powiedział w środę dyrektor instytutu prof. dr hab. Marcin Jewdokimow.

[ TEMATY ]

ksiądz

Bożena Sztajner/Niedziela

Całość badań ISKK "Parafia z perspektywy proboszczów" zostanie zaprezentowana w czasie II Kongresu Teologii Praktycznej "Parafia Jutra", który odbędzie się w dniach 19-21 września w Licheniu - przekazano w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w środę w Warszawie. Wezmą w niej udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych.

Celem II kongresu będzie diagnoza obecnej sytuacji społeczno-religijnej w Polsce oraz stan duszpasterstwa. Będziemy chcieli także zanalizować ją w świetle nauczania magisterium Kościoła katolickiego i ocenić. Uczestnicy wydarzenia będą w końcu wytyczać kierunki działań dla działalności polskich parafii, które przyczynią się do budowania strategii Kościoła w Polsce na następne lata" - zapowiedział organizator kongresu ks. dr hab. Tomasz Wielebski, prof. UKSW.

Zwrócił uwagę, że według badań CBOS 3/4 CBOS ankietowanych ocenia, że nie ma wpływu na to, co dzieje się w ich parafii. "Tylko w połowie parafii w Polsce są parafialne rady duszpasterskie, ale nie wiadomo, czy działają, zaś w 1/10 parafii istnieją rady ekonomiczne.

Podziel się cytatem

Reklama

Badania socjologicznego pt. "Parafia z perspektywy proboszczów" przeprowadzono metodą world cafe.

"Odeszliśmy od badań ilościowych na rzecz badań jakościowych, ponieważ chcieliśmy nie tyle poznać opinie, ile dowiedzieć się, jak z perspektywy doświadczenia życia codziennego wygląda, zdaniem proboszczów, wizja +parafii przyszłości+" - powiedział w środę dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, prof. dr hab. Marcin Jewdokimow.

Wyjaśnił, że w ramach badania poproszono proboszczów, aby najpierw w swoim gronie porozmawiali, z czym muszą się na co dzień mierzyć w swojej pracy, a następnie podzielili się wnioskami z osobami przeprowadzającymi badanie.

W czasie badania podjęto 12 zagadnień. Wśród nich był np. "dzień proboszcza" oraz "kwestie poruszane w rozmowach między duchownymi".

"W przypadku tematu +dnia proboszcza+ dominującym motywem wypowiedzi była niepewność dotycząca codzienności. Zwracano uwagę, że w związku z szerszymi przemianami społeczno-kulturowymi zmienia się religijność, a poprzez to także duszpasterstwo, które odchodzi, jak wskazał jeden z badanych, +od sieciowego na rzecz duszpasterstwa wędkowego+. Tym samym, w życiu codziennym proboszcz mierzy się z koniecznością zmiany pracy duszpasterskiej, której uczył się w seminarium, na rzecz poszukiwania indywidualnych strategii i działań" - powiedział dyrektor ISKK. Dodał, że "według badanych, proboszczowie czują się w tym osamotnieni". Ponad to "brakuje im dobrych wzorców i narzędzi".

Reklama

Prof. Jewdokimow powiedział również, że "w ocenie uczestników badania +kondycja parafii zależy od kondycji duchowej księdza+. "Oznacza to, według badanych, indywidualne działania i strategie oraz zaangażowanie proboszcza przekładające się na stan życia religijnego w parafii" - wskazał dyr. ISKK.

Przekazał, iż z badania wynika, że "choć proboszczowie są świadomi, że na stan duchowy parafii mają wpływ czynniki zewnętrzne, to jednak patrzą na nią nie, jako na sieć powiązań, którą można dynamicznie zmienić, ale na twór centrystyczny". "Zakłada on, że dynamika - nie tylko religijna, ale również wspólnotowa parafii - opiera się na roli proboszcza" - wyjaśnił dyrektor ISKK.

"Według badanych +bycie proboszczem staje się rolą opartą na wysokiej refleksyjności+" - dodał.

Badanie metodą world cafe przeprowadzono na dwóch grupach księży (łącznie 24 zaangażowanych duchownych z różnych diecezji w Polsce). "Spotkaliśmy się z nimi dwa razy po 3 godziny" - powiedział dyrektor ISKK.

Zastrzegł, że "ten rodzaj badania nie obniża jakości danych". "Wręcz przeciwnie, podwyższa zaangażowanie i szczerość wypowiedzi" - ocenił.

W kongresie w Licheniu weźmie udział m.in.: bp Andrzej Czaja, przewodniczący komisji duszpasterstwa KEP, ordynariusz toruński bp Wiesław Śmigiel, prof. Mirosława Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Henryk Sławiński z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Wojciech Czupryński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, czy dr Joanna Chwaszcz? z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kongres organizuje UKSW wraz z czterema stowarzyszenia pastoralistów, katechetyków, liturgistów i homiletów. (PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

2023-05-31 17:46

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz robi "coming out" i zachęca innych, by poszli w jego ślady

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica zamku w Bobolicach

2023-09-18 09:14

[ TEMATY ]

zamek

Bobolice

Autorstwa Hotelzamekbobolice - Praca własna/commons.wikimedia.org/

Można wiele mówić o średniowiecznej Europie. Dla większości jednymi z pierwszych skojarzeń dotyczących tego okresu są rycerze i wojny, damy dworu, królowie oraz monumentalne zamki.

Nieodłączna od tych, jakże trafnych, obrazów była w wiekach średnich religia. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że kultura chrześcijańska wówczas żyła z rytmem swoistego kalendarza, którego miarą stawały się bitwy oraz uroczystości kościelne. Każdy władca, który pragnął zbudować potęgę królestwa, nie mógł tego uczynić bez zabiegania o poparcie Kościoła. Błogosławieństwo Boże, wiążące się w większości z poparciem papieża, było dla królów priorytetem, gdy wyruszali na kampanie wojenne, a krzewienie oraz osobiste praktykowanie wiary stało się cechą pożądaną społecznie, świadczącą – przynajmniej zewnętrznie – o dobroci i cnotliwości panującego. Wobec tego ostatniego nie jest więc zaskoczeniem, że każdy szanujący się możny wznosił przy swojej rezydencji miejsce do modlitwy. Czasem były to mniejsze lub większe kapliczki, innym razem – ołtarze w świątyniach, a często także ogromne fundacje: kościoły czy nawet całe kompleksy klasztorne. W przypadku średniowiecznej Polski nie było inaczej. Chociaż wejście w krąg chrześcijański nastąpiło u nas dopiero po chrzcie Mieszka I i jego dworu w 966 r., to jednak rozwój miejsc kultu rósł z wielkim natężeniem. Ciekawym przykładem takiego miejsca w siedzibie możnych jest kaplica na zamku w Bobolicach. Została ona współcześnie odnowiona, ale nie odbiega od standardów średniowiecznych realiów życia codziennego.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w Sobotę Misyjną

2023-09-21 23:59

. Agata Schönborn ARM

Ks. Jerzy Kraśnicki udziela Komunii św

Ks. Jerzy Kraśnicki udziela Komunii św

    W Sobotę Misyjną wierni modlili się za misje i w papieskiej intencji.

    W sobotę 16 września br. we wspomnienie liturgiczne świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa w bazylice Miłosierdzia Bożego podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego, a następnie Eucharystii, wierni modlili się za misje i w papieskiej intencji na wrzesień: „Za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję