Reklama

Kościół

Caritas Polska: Dzień Dziecka trwa przez cały rok

Caritas Polska pomaga dzieciom na co dzień – w Polsce i na świecie. Stałą pomocą w kraju objętych jest 3500 dzieci. Z wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez Caritas skorzysta w tym roku niemal 15 tys. najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka w ośrodkach diecezjalnych Caritas na terenie Polski rozdysponowano 20 tys. Pudełek Szczęścia z zabawkami i słodyczami.

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

twitter.com/CaritasPolska

Caritas Dzieciom to kompleksowy, oparty na wieloletnich doświadczeniach, program wsparcia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Obejmuje m.in. organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wsparcie edukacyjne, wspomaganie rozwoju pasji i talentów oraz codzienną opiekę w placówkach świetlicowych. Dzieci, którym często brakuje odpowiedniej opieki w domu, podczas pobytu w świetlicy Caritas mogą zjeść ciepły posiłek, odrobić lekcje i uczestniczyć w zajęciach rozwijających, na które nie mogłyby sobie pozwolić bez wsparcia Caritas. Stałym wsparciem Caritas objętych jest w Polsce 3500 dzieci.

W ramach programów stypendialnych dla dzieci i młodzieży 2 Talenty oraz Skrzydła od września 2022 r. do czerwca 2023 r. udało się pomóc 900 dzieciom dzięki kwocie 1,5 mln zł. Przekazano również środki dla ok. 370 stypendystów z Ukrainy, którzy kontynuują naukę w polskich szkołach.

Caritas Polska organizuje też turnusy wytchnieniowe dla dzieci z Ukrainy. Można to nazwać swoistymi „koloniami od wojny”. Korzystają z nich najmłodsi z różnych terenów UA, w tym z terenów objętych działaniami wojennymi np. z Charkowa. Dzieci straumatyzowane trudną sytuacją w kraju mogą przyjechać do Polski i trochę wypocząć. Turnusy odbywają się głównie w terenach przygranicznych, po to, by nie męczyć dzieci dodatkowo długą podróżą. To kilkanaście dni, podczas których mogą doświadczyć bezpieczeństwa i wygody a także budować relacje. Do tej pory z takiego wsparcia skorzystało już 570 najmłodszych zza wschodniej granicy. Caritas Polska planuje do końca wakacji pomóc w ten sposób w sumie 800 dzieciom.

Warto również wspomnieć o kolejnej inicjatywie Caritas na rzecz dzieci, jaką są warsztaty motywacyjne Ratownicy Marzeń. Warsztaty są skoncentrowane na wzmacnianiu w młodzieży poczucia własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania oraz realizacji zainteresowań. Bezpośrednim celem programu jest wzmocnienie w uczestnikach pozytywnego potencjału oraz integracja społeczna. Ponadto, warsztaty mają za zadanie poprawę dobrostanu psychicznego spowodowanego pandemią oraz wojną za naszą wschodnią granicą. Budują postawę asertywności, wzmacniają kompetencje najmłodszych w rozwiązywaniu problemów w grupie rówieśniczej, wspomagają dzieci w budowaniu przyszłości opartej na swoich marzeniach. Odbiorcami warsztatów są przede wszystkim uczniowie klas 4 – 8 szkoły podstawowej.

Reklama

W zeszłym roku warsztaty były realizowane podczas Wakacyjne Akcji Caritas, gdzie skorzystało z nich około 1100 dzieci polskich oraz ukraińskich. W tym roku warsztaty są realizowane w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom dla dzieci ukraińskich oraz podczas pobytów wytchnieniowych do tej pory skorzystało z zajęć ok. 700 dzieci. Warsztaty będą prowadzone też podczas zbliżającej się Wakacyjnej Akcji Caritas.

Z wakacyjnego wypoczynku skorzysta w tym roku dzięki Caritas niemal 15 tys. dzieci. Ponad 10 tys. wyjedzie na kolonie a ponad 4 tys. weźmie udział w różnego rodzaju półkoloniach czy wycieczkach.

Podziel się cytatem

Reklama

A co bezpośrednio na Dzień Dziecka? W ramach świętowania Caritas Polska przygotowała ok. 20 tys. tzw. Pudełek Szczęścia wypełnionych zabawkami i zdrowymi słodyczami. Ok. połowę obdarowanych stanowić będą mali uchodźcy z Ukrainy. W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne oddziały Caritas. Paczki będą przekazywane m.in. przez parafie.

Działania Caritas wesprzeć można m.in. włączając się w wolontariat. Przykładem jest Amerykańska Szkoła w Warszawie, której uczniowie wsparli rówieśników z Mocarzewa, przygotowując własnoręcznie prezenty dla niepełnosprawnych podopiecznych tamtejszego Domu Mocarzy prowadzonego przez Siostry Zmartwychwstanki.

2023-05-31 20:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Dziecka w Łazienkach Królewskich

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Dzień Dziecka przypada 1 czerwca, ale niektórzy najmłodsi rozpoczęli obchody wcześniej. W Łazienkach Królewskich w Warszawie połączyli świętowanie z nauką. Wspólnie z Agatą Kornhauser-Dudą obejrzeli wystawę poświęconą stosunkom polsko-węgierskim, a także szukali śladów zwierząt zamieszkujących stołeczny ogród.

W czwartek Pierwsza Dama wspólnie z młodzieżą ze szkół i domów dziecka z całej Polski obejrzała wystawę „Bratanków Dzieje Wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich”. Wśród eksponatów poświęconych historii relacji polsko-węgierskich znalazły się bezcenne i nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce zabytki. O prezentujących ponad tysiącletnie wspólne dzieje obu narodów przedmiotach opowiedział Zbigniew Wawer, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się siodło Zygmunta II Augusta, szabla Józefa Bema czy pamiątki po internowanych w 1939 roku na Węgrzech Polakach.

CZYTAJ DALEJ

Z. Ziobro: nie sądziłem, że polskimi rękoma będą robione filmy, które kiedyś produkowała propaganda III Rzeszy

2023-09-21 12:35

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

PAP/Piotr Polak

Nie sądziłem, że kiedyś do tego dojdzie, iż polskimi rękoma będą produkowane filmy, które kiedyś produkowała propaganda III Rzeszy czy też Związku Sowieckiego - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister Ziobro podczas konferencji prasowej w Nowym Łupkowie (woj. podkarpackie) otwierającej zawody strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu "Karpaty" - "Łupkowskie Strzelby" 2023 podkreślał, że "Polska jest bezpieczna (...) właśnie dzięki funkcjonariuszom Straży Granicznej, Wojsku Polskiemu i funkcjonariuszom wszystkich innych służb".

CZYTAJ DALEJ

Wambierzyce. Miłość wiecznie młoda

2023-09-21 23:17

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Spotkanie młodzieży

ks. Paweł Kilimnik

bp Adam Bałabuch

NiemaGOtu

Ks. Sebastian Kosecki

Light for Life

Hubert Gościmski

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Gdy ponad tysiąc młodych ludzi mówi głośno Kocham, już nikt nie ma wątpliwości, że Kościół żyje!

Po raz siódmy udowodnili to organizatorzy festiwalu Light for Life, zapraszając 16 września na teren Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach młodzież z różnych zakątków diecezji. Zjednoczyło ich hasło będące motywem przewodnim całego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję