Reklama

Kościół

Caritas Polska: Dzień Dziecka trwa przez cały rok

Caritas Polska pomaga dzieciom na co dzień – w Polsce i na świecie. Stałą pomocą w kraju objętych jest 3500 dzieci. Z wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez Caritas skorzysta w tym roku niemal 15 tys. najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka w ośrodkach diecezjalnych Caritas na terenie Polski rozdysponowano 20 tys. Pudełek Szczęścia z zabawkami i słodyczami.

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

twitter.com/CaritasPolska

Caritas Dzieciom to kompleksowy, oparty na wieloletnich doświadczeniach, program wsparcia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Obejmuje m.in. organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wsparcie edukacyjne, wspomaganie rozwoju pasji i talentów oraz codzienną opiekę w placówkach świetlicowych. Dzieci, którym często brakuje odpowiedniej opieki w domu, podczas pobytu w świetlicy Caritas mogą zjeść ciepły posiłek, odrobić lekcje i uczestniczyć w zajęciach rozwijających, na które nie mogłyby sobie pozwolić bez wsparcia Caritas. Stałym wsparciem Caritas objętych jest w Polsce 3500 dzieci.

W ramach programów stypendialnych dla dzieci i młodzieży 2 Talenty oraz Skrzydła od września 2022 r. do czerwca 2023 r. udało się pomóc 900 dzieciom dzięki kwocie 1,5 mln zł. Przekazano również środki dla ok. 370 stypendystów z Ukrainy, którzy kontynuują naukę w polskich szkołach.

Caritas Polska organizuje też turnusy wytchnieniowe dla dzieci z Ukrainy. Można to nazwać swoistymi „koloniami od wojny”. Korzystają z nich najmłodsi z różnych terenów UA, w tym z terenów objętych działaniami wojennymi np. z Charkowa. Dzieci straumatyzowane trudną sytuacją w kraju mogą przyjechać do Polski i trochę wypocząć. Turnusy odbywają się głównie w terenach przygranicznych, po to, by nie męczyć dzieci dodatkowo długą podróżą. To kilkanaście dni, podczas których mogą doświadczyć bezpieczeństwa i wygody a także budować relacje. Do tej pory z takiego wsparcia skorzystało już 570 najmłodszych zza wschodniej granicy. Caritas Polska planuje do końca wakacji pomóc w ten sposób w sumie 800 dzieciom.

Warto również wspomnieć o kolejnej inicjatywie Caritas na rzecz dzieci, jaką są warsztaty motywacyjne Ratownicy Marzeń. Warsztaty są skoncentrowane na wzmacnianiu w młodzieży poczucia własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania oraz realizacji zainteresowań. Bezpośrednim celem programu jest wzmocnienie w uczestnikach pozytywnego potencjału oraz integracja społeczna. Ponadto, warsztaty mają za zadanie poprawę dobrostanu psychicznego spowodowanego pandemią oraz wojną za naszą wschodnią granicą. Budują postawę asertywności, wzmacniają kompetencje najmłodszych w rozwiązywaniu problemów w grupie rówieśniczej, wspomagają dzieci w budowaniu przyszłości opartej na swoich marzeniach. Odbiorcami warsztatów są przede wszystkim uczniowie klas 4 – 8 szkoły podstawowej.

Reklama

W zeszłym roku warsztaty były realizowane podczas Wakacyjne Akcji Caritas, gdzie skorzystało z nich około 1100 dzieci polskich oraz ukraińskich. W tym roku warsztaty są realizowane w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom dla dzieci ukraińskich oraz podczas pobytów wytchnieniowych do tej pory skorzystało z zajęć ok. 700 dzieci. Warsztaty będą prowadzone też podczas zbliżającej się Wakacyjnej Akcji Caritas.

Z wakacyjnego wypoczynku skorzysta w tym roku dzięki Caritas niemal 15 tys. dzieci. Ponad 10 tys. wyjedzie na kolonie a ponad 4 tys. weźmie udział w różnego rodzaju półkoloniach czy wycieczkach.

Podziel się cytatem

Reklama

A co bezpośrednio na Dzień Dziecka? W ramach świętowania Caritas Polska przygotowała ok. 20 tys. tzw. Pudełek Szczęścia wypełnionych zabawkami i zdrowymi słodyczami. Ok. połowę obdarowanych stanowić będą mali uchodźcy z Ukrainy. W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne oddziały Caritas. Paczki będą przekazywane m.in. przez parafie.

Działania Caritas wesprzeć można m.in. włączając się w wolontariat. Przykładem jest Amerykańska Szkoła w Warszawie, której uczniowie wsparli rówieśników z Mocarzewa, przygotowując własnoręcznie prezenty dla niepełnosprawnych podopiecznych tamtejszego Domu Mocarzy prowadzonego przez Siostry Zmartwychwstanki.

2023-05-31 20:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny Dzień Dziecka

W sobotę 6 czerwca do sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie przybyło blisko 4 tys. dzieci z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i poznańskiej, aby przeżyć Diecezjalny Dzień Dziecka. Z dziećmi i ich opiekunami spotkał się bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie

Diecezjalny Dzień Dziecka zorganizowały: Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Diecezjalne Sanktuarium Maryjne w Rokitnie. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz wojewoda lubuski Katarzyna Osos.

CZYTAJ DALEJ

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji wojskowej?

2023-09-21 10:01

[ TEMATY ]

wojsko

PGZ

Jakimi projektami aktualnie zajmuje się Polska Grupa Zbrojeniowa, czy staje się liderem regionu w produkcji wojskowej, czy i kiedy importowane czołgi będą produkowane w polskich zakładach - o tym w rozmowie z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Sebastianem Chwałkiem.

Piotr Grzybowski: Na wstępie chciałem spytać o wrażenia po zakończonym niedawno Salonie Obronnym w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota kolejarzy

2023-09-21 23:25

Mateusz Góra

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

    Członkowie krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zebrali się w bazylice św. Floriana, gdzie wspólnie się modlili.

    To jedno z regularnych, comiesięcznych spotkań, na którym kolejarze modlą się w intencjach kolei i swoich rodzin. Po Mszy św. brali udział w spotkaniu formacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję