Reklama

Kościół

Ks. Koprianiuk: od 1 czerwca do rozpoczęcia ŚDM pielgrzymi rejestrują się bezpośrednio w systemie portugalskim

Od 1 czerwca do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie rejestracja na wydarzenie będzie możliwa bezpośrednio, czyli przez system portugalski - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą "dni w diecezjach".

"Od 1 czerwca osoby chcące wziąć udział w ŚDM mogą rejestrować się już tylko przez system portugalski. Do 31 maja można było się rejestrować także przez system polski w makrogrupach polskich" - powiedział PAP ks. Tomasz Koprianiuk.

Zapewnił, że nie jest to trudne, a odpowiednie linki do rejestracji zamieszczone są na stronie internetowej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. "Przy rejestracji nadal wybiera się np., że jesteśmy +grupą polską+ oraz liczbę osób" - wyjaśnił. Dodał, że rejestracja na wydarzenia w Lizbonie potrwa do rozpoczęcia ŚDM.

Przekazał, że w ŚDM weźmie udział 25 tys. Polaków, w tym ok. 250 księży, 100 sióstr zakonnych i 21 biskupów. Zapisało się także blisko 500 wolontariuszy. "Łączna liczba osób zarejestrowanych przez system polski wyniosła 17 tys." - przekazał ks. Koprianiuk.

"Szacujemy, że pozostała część to Polacy, którzy przybędą indywidualnie, z rodzinami bądź w ramach wyjazdów turystycznych i wezmą tylko udział w wydarzenia centralnych z udziałem papieża" - wyjaśnił.

"W wydarzeniach weźmie ponad ok. 2 tys. młodych z ośrodków polonijnych" - powiedział ks. Koprianiuk. Zaznaczył, że "najwięcej zapisało się ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu są młodzi z Niemiec. Następnie z Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy.

"W ramach konkursu +Polonia i Polacy za granicą 2023+ organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów otrzymaliśmy środki, którymi wesprzemy młodych Polaków z Polonii oraz mieszkających na Wschodzie, a więc z Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi. Do naszego projektu zgłosiło się 300 młodych z Polonii całego świata" - powiedział dyrektor KBO ŚDM. Dodał, że są także grupy młodych Polaków z Litwy, Rumunii czy Grecji, którym pomagamy w dotarciu na ŚDM".

Reklama

"W projekcie łączymy grupy polonijne wraz z grupami z Polski w jednym autokarze. Wyjazd odbędzie się z trzech miast: Paryża, Barcelony i Madrytu. Stamtąd młodzież wspólnie wyruszy do jednej z diecezji w Portugalii, gdzie odbędą się tzw. +dni w diecezjach+ poprzedzające wydarzenia centralne ŚDM w Lizbonie" - powiedział ks. Koprianiuk.

Przekazał, że ponad 7 tys. Polaków wyraziło zainteresowanie pakietem polskim, zawierającym m.in. biało-czerwony kapelusz i koszulkę oraz flagę w barwach narodowych.

Poinformował, że "trwa finalizacja projektu +Polska-Lizbona+, w ramach którego w czasie ŚDM, na specjalnie przygotowanej scenie działającej od 31 lipca do 5 sierpnia, odbędzie się kilka koncertów i spotkań tematycznych oraz modlitewnym". "Scena będzie umiejscowiona na Stadionie 1 Maja umiejscowionym między parkiem Edwarda VII a miejscem finałowego spotkania z papieżem. Tam będzie m.in. w środę 2 sierpnia o godz. 17.00 msza św. po polsku. W miejscu będzie także nasze studio telewizyjne" - wskazał ks. Koprianiuk.

Poinformował, że krajowe posłanie młodzieży na ŚDM w Lizbonie odbędzie się 17 czerwca na Jasnej Górze. "Mszy św. o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczyć bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. O godz. 10.30 rozpocznie się spotkanie, w czasie którego zostaną omówione informacje organizacyjne dot. m.in. wolontariatu, odbioru polskiego pakietu czy polskiej sceny w Lizbonie. Młodzież będzie się także uczyć hymnu Światowych Dni Młodzieży - wskazał duchowny.

Jak zaznaczył, "chcemy powierzyć Maryi zarówno czas ostatnich przygotowań, podróży, jak i pobytu w Portugalii wierząc, że Jej orędownictwo wyjedna młodym dobre owoce ŚDM" - powiedział duchowny.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. (PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

2023-06-01 07:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM u Sióstr Zmartwychwstanek

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

symbole ŚDM

Magdalena Niebudek

W drugim dniu peregrynacji w archidiecezji częstochowskiej, w niedzielę 15 marca symbole ŚDM były obecne w częstochowskim domu Sióstr Zmartwychwstanek, które od ponad stu lat służą pielgrzymom, przybywającym na Jasną Górę. Z tej okazji odbyła się również akcja ewangelizacyjna w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Niemiecki Obóz Rasowy

2023-09-21 13:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W Łodzi odbył się briefing prasowy zorganizowany przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej poświęcony inauguracji badań naukowych.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w Sobotę Misyjną

2023-09-21 23:59

. Agata Schönborn ARM

Ks. Jerzy Kraśnicki udziela Komunii św

Ks. Jerzy Kraśnicki udziela Komunii św

    W Sobotę Misyjną wierni modlili się za misje i w papieskiej intencji.

    W sobotę 16 września br. we wspomnienie liturgiczne świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa w bazylice Miłosierdzia Bożego podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego, a następnie Eucharystii, wierni modlili się za misje i w papieskiej intencji na wrzesień: „Za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję