Reklama

Kościół

Ks. Koprianiuk: od 1 czerwca do rozpoczęcia ŚDM pielgrzymi rejestrują się bezpośrednio w systemie portugalskim

Od 1 czerwca do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie rejestracja na wydarzenie będzie możliwa bezpośrednio, czyli przez system portugalski - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą "dni w diecezjach".

"Od 1 czerwca osoby chcące wziąć udział w ŚDM mogą rejestrować się już tylko przez system portugalski. Do 31 maja można było się rejestrować także przez system polski w makrogrupach polskich" - powiedział PAP ks. Tomasz Koprianiuk.

Zapewnił, że nie jest to trudne, a odpowiednie linki do rejestracji zamieszczone są na stronie internetowej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. "Przy rejestracji nadal wybiera się np., że jesteśmy +grupą polską+ oraz liczbę osób" - wyjaśnił. Dodał, że rejestracja na wydarzenia w Lizbonie potrwa do rozpoczęcia ŚDM.

Przekazał, że w ŚDM weźmie udział 25 tys. Polaków, w tym ok. 250 księży, 100 sióstr zakonnych i 21 biskupów. Zapisało się także blisko 500 wolontariuszy. "Łączna liczba osób zarejestrowanych przez system polski wyniosła 17 tys." - przekazał ks. Koprianiuk.

"Szacujemy, że pozostała część to Polacy, którzy przybędą indywidualnie, z rodzinami bądź w ramach wyjazdów turystycznych i wezmą tylko udział w wydarzenia centralnych z udziałem papieża" - wyjaśnił.

"W wydarzeniach weźmie ponad ok. 2 tys. młodych z ośrodków polonijnych" - powiedział ks. Koprianiuk. Zaznaczył, że "najwięcej zapisało się ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu są młodzi z Niemiec. Następnie z Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy.

"W ramach konkursu +Polonia i Polacy za granicą 2023+ organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów otrzymaliśmy środki, którymi wesprzemy młodych Polaków z Polonii oraz mieszkających na Wschodzie, a więc z Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi. Do naszego projektu zgłosiło się 300 młodych z Polonii całego świata" - powiedział dyrektor KBO ŚDM. Dodał, że są także grupy młodych Polaków z Litwy, Rumunii czy Grecji, którym pomagamy w dotarciu na ŚDM".

Reklama

"W projekcie łączymy grupy polonijne wraz z grupami z Polski w jednym autokarze. Wyjazd odbędzie się z trzech miast: Paryża, Barcelony i Madrytu. Stamtąd młodzież wspólnie wyruszy do jednej z diecezji w Portugalii, gdzie odbędą się tzw. +dni w diecezjach+ poprzedzające wydarzenia centralne ŚDM w Lizbonie" - powiedział ks. Koprianiuk.

Przekazał, że ponad 7 tys. Polaków wyraziło zainteresowanie pakietem polskim, zawierającym m.in. biało-czerwony kapelusz i koszulkę oraz flagę w barwach narodowych.

Poinformował, że "trwa finalizacja projektu +Polska-Lizbona+, w ramach którego w czasie ŚDM, na specjalnie przygotowanej scenie działającej od 31 lipca do 5 sierpnia, odbędzie się kilka koncertów i spotkań tematycznych oraz modlitewnym". "Scena będzie umiejscowiona na Stadionie 1 Maja umiejscowionym między parkiem Edwarda VII a miejscem finałowego spotkania z papieżem. Tam będzie m.in. w środę 2 sierpnia o godz. 17.00 msza św. po polsku. W miejscu będzie także nasze studio telewizyjne" - wskazał ks. Koprianiuk.

Poinformował, że krajowe posłanie młodzieży na ŚDM w Lizbonie odbędzie się 17 czerwca na Jasnej Górze. "Mszy św. o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczyć bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. O godz. 10.30 rozpocznie się spotkanie, w czasie którego zostaną omówione informacje organizacyjne dot. m.in. wolontariatu, odbioru polskiego pakietu czy polskiej sceny w Lizbonie. Młodzież będzie się także uczyć hymnu Światowych Dni Młodzieży - wskazał duchowny.

Jak zaznaczył, "chcemy powierzyć Maryi zarówno czas ostatnich przygotowań, podróży, jak i pobytu w Portugalii wierząc, że Jej orędownictwo wyjedna młodym dobre owoce ŚDM" - powiedział duchowny.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. (PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

2023-06-01 07:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patroni ŚDM Lizbona 2023, święci i błogosławieni wczoraj i dziś

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

Patronami tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, wybranymi przez portugalski Komitet Organizacyjny tego wydarzenia jako przykłady do naśladowania, są: papież, 5 zakonników, 2 kobiety konsekrowane i 5 osób świeckich. Mężczyźni, kobiety, dziewczęta i chłopcy żyjący w różnych czasach, którzy pokazali, że życie Chrystusa wypełnia i zbawia młodych ludzi. Wraz z nimi patronką Dni, trwających od 1 do 6 sierpnia, jest Maryja – Ta, która zgodziła się być matką wcielonego Syna Bożego, która uczy, jak powiedzieć Bogu "tak”.

Święci Jan Paweł II, Jan Bosko, Wincenty z Saragossy, Antoni z Lizbony (Padewski), Bartłomiej od Męczenników, Jan z Brito oraz błogosławieni Joanna Portugalska, Jan Fernandes, Maria Klara od Dzieciątka Jezus, Piotr Jerzy Frassati, Marceli Callo, Klara Badano i Karol Acutis – to 13 patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Komitet Organizacyjny ŚDM wybrał ich, ponieważ poświęcili swoje życie służbie młodzieży a swoim świadectwem pokazali, że życie Chrystusa wypełnia i zbawia młodych ludzi w każdym wieku. Wraz z nimi patronką międzynarodowego spotkania młodzieży jest Maryja Panna – młoda kobieta, która zgodziła się zostać matką wcielonego Syna Bożego, wielka postać drogi chrześcijańskiej, która uczy nas mówić Bogu "tak". W Orędziu na XXVII ŚDM Franciszek przypomniała, że Ona "wstała i poszła z pośpiechem", aby odwiedzić swoją kuzynkę Elżbietę, przynosząc jej Jezusa w swym łonie i tym samym uczy młodych ludzi nieść Chrystusa innym, a w tych trudnych czasach "otwiera na nowo wszystkim, a w szczególności młodym ludziom drogę bliskości i spotkania".

CZYTAJ DALEJ

Abp Budzik gościł na obradach episkopatu Niemiec

2023-10-03 12:57

[ TEMATY ]

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Karol Porwich/Niedziela

„Mówiłem o beatyfikacji rodziny Ulmów, stanowisku Kościoła w Polsce wobec wyborów jesiennych do Sejmu RP i pomocy jakiej udziela archidiecezja lubelska Ukrainie” – powiedział abp Stanisław Budzik, współprzewodniczący grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec w swojej relacji dla KAI. Metropolita lubelski był gościem zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Niemiec, która obradowała w dniach 25-28 września w Wiesbaden.

Głównymi tematami obrad była refleksja nad niemiecką „drogą synodalną”, która swoje ostatnie spotkanie miała w marcu br. Rozmawiano także o rozpoczynjącym się 4 października w Rzymie Synodzie Biskupów na temat synodalności. Ważnymi tematami były też konflikty zbrojne w Ukrainie, Górskim Karabachu i sytuacja chrześcijan w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec zawierzenia z księdzem Dolindo

2023-10-03 21:00

[ TEMATY ]

różaniec

Matka Boża

Maryja

o. Dolindo

Archiwum rodzinne o. Dolindo

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Sługa Boży ks. Dolindo podkreślał zawsze, że najlepsza droga do Boga wiedzie przez Maryję. A do Niej przez Różaniec.

"Czy słyszycie to imię? Maryja! W niebie i naziemi jest promieniem wieczności! Jest odbiciem pełnej czci Trójcy Świętej! Jest wielkim Czy słyszycie to imię? Maryja! W niebie i na ziemi jest promieniem wieczności! Jest odbiciem pełnej czci Trójcy Świętej! Jest wielkimpromieniem, refleksem, jakiego nigdy przedtem nie widziano na tej ziemi. Maryja! Maryja! Maryja!" - pisał ks. Dolindo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję