Reklama

Wiadomości

Ukryte opłaty za ciepło w Warszawie

Francuska firma Veolia, monopolista na warszawskim rynku ciepła, nie udziela polskim przedsiębiorstwom oraz klientom indywidualnym kluczowych informacji na temat tzw. pików energetycznych, czyli momentów o największym zużyciu energii. Bez tej wiedzy odbiorcy są pozbawieni możliwości elastycznego zarządzania wartościami zamówionej mocy cieplnej, co skutkuje wyższymi opłatami.

[ TEMATY ]

Warszawa

Adobe.Stock

Opłata za moc cieplną zamówioną nie jest często przedmiotem szczególnego zainteresowania odbiorców, jako że na fakturze prezentuje się jako stała i niezmienna przez cały rok. Niemniej jednak, jest to składnik mający istotny wpływ na ostateczną wysokość rachunków rocznych. Ponadto, koszt ten ponoszony jest przez całe 12 miesięcy, niezależnie od pory roku, co dodatkowo obciąża portfele odbiorców.

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r., wartość zamówionej mocy cieplnej można zmienić tylko raz w roku po sezonie grzewczym. Nie dostarczając danych na temat maksymalnego wykorzystania zamówionej mocy cieplnej, Veolia utrudnia odbiorcom podejmowanie decyzji o ewentualnym zmniejszeniu zamówionej mocy. Chociaż mniejsza moc zamówiona z natury oznaczałaby niższe rachunki, bez pełnej informacji na temat rzeczywistego zużycia energii, taka decyzja wiąże się z ryzykiem wynikającym z potencjalnych kar. W przypadku przekroczenia zużycia zamówionego ciepła, konsekwencje są dotkliwe. Brak innej firmy na rynku również uniemożliwia jakiekolwiek inne próby optymalizacji kosztów.

Pomimo kar nałożonych przez UOKiK w 2020 roku, na kwotę 120 milionów złotych, za zmowy na warszawskim rynku ciepła, rynek nie przeżył żadnej transformacji. Veolia utrzymuje swoją monopolistyczną pozycję, steruje cenami i zataja przed klientami istotne informacje odnośnie zużycia energii.

Podziel się cytatem

Oszczędności wynikające z elastycznego zarządzania mocą zamówioną są poza zasięgiem bez koniecznych informacji. Podczas łagodniejszych zim wielu odbiorców nie wykorzystuje pełnej mocy zamówionej, a mimo to, opłata jest naliczana w pełnej wysokości. Dodatkowe koszty obciążają nie tylko właścicieli budynków, ale przenoszone są także na odbiorcę końcowego, czyli przeciętnych przedsiębiorców i mieszkańców.

Reklama

Kwestionowana Veolia, zarządzająca największą w Unii Europejskiej siecią ciepłowniczą, odpowiedzialna za dostarczanie ciepła i ciepłej wody do 80% budynków w Warszawie, jest powiązana z politykami z czasów rządów PO-PSL. Powstają pytania o możliwe konflikty interesów. Istotny jest fakt, że zarówno Krzysztof Zamasz, jak i Paweł Orlof, obecnie pełniący wysokie stanowiska w Veoli, wcześniej byli związani ze spółkami skarbu państwa. Dodatkowo, Włodzimierz Karpiński, Sekretarz m.st. Warszawy, aresztowany i zawieszony w obowiązkach służbowych, był wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Veolia Energia Warszawa.

Obecna sytuacja skłania do refleksji nad potrzebą zmian w sektorze dostaw ciepła. Czy nowe regulacje są konieczne, aby zapewnić większą konkurencję? Czy odbiorcy powinni mieć większy dostęp do informacji na temat swojego zużycia energii? Czy może odpowiedzią jest większa transparentność działania dostawców energii? Te pytania stają się coraz bardziej palące dla warszawiaków, którzy mogliby płacić mniejsze rachunki, gdyby na rynku panowała większa konkurencja.

2023-06-02 08:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: wielkopostne kościoły stacyjne 2017

[ TEMATY ]

Warszawa

kościoły stacyjne

Mateusz Wyrwich

Po raz pierwszy, od Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się tegoroczna edycja nabożeństw stacyjnych w czterdziestu kościołach obu warszawskich diecezji. Zainteresowanie warszawiaków tą wielkopostną praktyką z roku na rok jest coraz większe. Powstało nawet środowisko pielgrzymów, którzy codziennie odwiedzają wyznaczony kościół. Początek 1 marca w Środę Popielcową.

Idea Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych, gdzie każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu - ruszyła w Warszawie w 2015 roku. Już wtedy zainteresowanie wiernych przerosło wszelkie oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci uczyły się religii

2023-09-18 08:51

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Co to za wspólnota wierzących, w której jakaś część dzieci nie uczyłaby się religii?

Pan Jezus przypomina nam w Ewangelii: „Królestwo Boże w was jest”, a my głęboko wierzący w Chrystusie żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Coraz więcej ludzi obojętnieje dla wiary. A czy nie dałoby się tego odwrócić? Nauka i świadectwo apostołów i pierwszych chrześcijan sprawiały, że coraz więcej ludzi wierzyło w Zbawiciela, Jezusa z Nazaretu, który za nas umarł i zmartwychwstał. Wiara się umacnia, kiedy jest przekazywana. Powiemy, że nie każdy otrzymał łaskę, by być apostołem w dzisiejszych czasach. Jednak łaskę tę otrzymali sakramentalni rodzice. Obiecali przed ołtarzem wobec Boga i zgromadzonych wiernych, że wychowają dzieci po katolicku w wierze świętej.

CZYTAJ DALEJ

Hospicjum to dzieło Bożej miłości

2023-09-21 19:32

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Hospicjum św. Kamila

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Najpierw była Msza św., a później uroczysta gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy – tak gorzowskie Hospicjum św. Kamila świętowało dziś jubileusz 30-lecia swojej działalności.

- Hospicjum to dzieło Bożej miłości, dzieło samego Boga, realizowane przez ludzi, którzy również otworzyli się na tę miłość, aby ją dzielić z innymi. Bez Bożego błogosławieństwa i namaszczenia nie mogłoby ono przez tyle lat tak owocnie realizować swojej misji. Hospicjum dla pracowników, dla licznego grona wolontariuszy, darczyńców, ludzi dobrej woli było i jest wielką szkołą służby dla najsłabszych i cierpiących - mówił bp Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. dziękczynnej za dar 30 lat gorzowskiego hospicjum, którą sprawował w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję