Reklama

Polska

Odpust św. Wojciecha w Gnieźnie: biskupi i wierni dziękują za kanonizację Jana Pawła II

Za świadectwo i świętość Jana Pawła II dziękują w niedzielę 4 maja biskupi i wierni uczestniczący w sumie odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Uroczystą Mszę św. poprzedziło poświęcenie w katedrze gnieźnieńskiej kaplicy dedykowanej świętemu papieżowi.

[ TEMATY ]

odpust

Gniezno

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Kaplicę poświęcił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w obecności Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i zgromadzonych biskupów. Z okazji kanonizacji papieża Polaka, z inicjatywy Prymasa, na nowo zaaranżowano jej wnętrze. Powstał m.in. ołtarz, na którym znajdują się relikwie świętego papieża, uroczyście przekazane archidiecezji gnieźnieńskiej podczas uroczystości świętowojciechowych w 2012 r.
W sumie odpustowej uczestniczy około 40 arcybiskupów i biskupów z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim oraz nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore. Udział w uroczystościach biorą także duchowni z Niemiec i Czech, przedstawiciele władz, pielgrzymi z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, delegacje, również z Ukrainy, członkowie bractw i zakonów rycerskich oraz merowie i burmistrzowie miast zaprzyjaźnionych z Gnieznem.
Witając duchownych i pielgrzymów, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przypomniał o wielkim zaszczycie, jakim było dla Gniezna goszczenie Jana Pawła II – najpierw jako arcybiskupa krakowskiego, później dwukrotnie jako następcę św. Piotra. Papież – mówił metropolita gnieźnieński – przybył tu również w kwietniu 2012 roku, już jako błogosławiony, w znaku relikwii, by wraz ze św. Wojciechem orędować za proszącymi u Boga.
„Dziś jednoczy nas radość związana z kanonizacją naszego wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II” – przypomniał Prymas, dodając, że przekazanie dziedzictwa świętego papieża następnym pokoleniom jest naszym szczególnym obowiązkiem i przywilejem.
„Również my sami musimy nieustannie przypominać sobie słowa, które do nas głosił oraz wydarzenia, w których jako głowa Kościoła i Namiestnik św. Piotra uczestniczył; musimy pogłębiać i rozwijać myśli, które nam pozostawił. Możemy to uczynić nie tylko rozważając jego nauczanie, ale również naśladując jego świętość” – mówił Prymas Polski.
Podziękował również wszystkim za obecność i wspólną modlitwę, dodając do tych podziękowań osobiste dziękczynienie za „łaskę posługiwania w Kościele powszechnym i w Kościele, który jest w Polsce, a w szczególności za możliwość służenia pomocą św. Janowi Pawłowi II w strukturach Kurii Rzymskiej i w Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu; za posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, która przypadła na lata 1989-2010 i wreszcie za minione cztery lata posługi na urzędzie arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski” – mówił abp Kowalczyk.
W czasie sumy odpustowej Prymas Polski wręczy przedstawicielom młodzieży Księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne misjonarzom udającym się na misje.

2014-05-04 13:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica, a może brama? – archeolodzy o Wzgórzu Lecha w Gnieźnie

[ TEMATY ]

historia

Gniezno

archeologia

Kruglov Oleg/fotolia.com

Kończą się prace wykopaliskowe w ramach „Ekspedycji Palatium. Gniezno 2019”. Wykopaliska nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie znajdowało się książęce palatium, potwierdziły jednak znaczącą rolę Gniezna jako ośrodka władzy w okresie wczesnego średniowiecza.

Jak informuje kierujący badaniami dr Tomasz Janiak, wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych przy kościele pw. św. Jerzego w Gnieźnie przyniosły niezwykle interesujące efekty, choć na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć, co archeolodzy faktycznie odsłonili. Przypuszczenia są trzy: fragment kaplicy, która stanowiła część palatium książęcego, pozostałości drugiego kościoła, który znajdował się w tym miejscu w początku XI wieku, w którym złożono relikwie Pięciu Braci Męczenników, albo pozostałości przedromańskiej bramy.

CZYTAJ DALEJ

Synod Biskupów: papież posyła „misjonarzy cyfrowych”

2022-08-12 14:40

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Adobe.Stock

„Papież Franciszek chce usłyszeć także «szósty kontynent», cyfrowy, na najbliższym zgromadzeniu Synodu Biskupów” – poinformowała s. Naike Monique Borgo, jedna z „cyfrowych misjonarek”, których zadaniem będzie docieranie w sieci internetowej do osób, z którymi w inny sposób Kościół nie może wejść w kontakt.

„W sieciach społecznościowych zawsze mamy wiele do powiedzenia i to jest prawdziwa okazja, aby to zrobić. Nie ma znaczenia, czy jesteś wierzący; nie ma znaczenia, czy jesteś katolikiem” – zachęca zakonnica. Zaprasza do wypełnienia synodalnego kwestionariusza, z którego wyniknie, jaka jest relacja ludzi do Kościoła ze wszystkimi jej punktami krytycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Dopłynął do portu zbawienia

2022-08-12 21:59

[ TEMATY ]

pogrzeb

proboszcz

Sanktuarium Krzyża Świętego

Jelenia Góra

ks. Andrzej Bokiej

ks. Piotr Nowosielski

Po pożegnaniu przez rodzinę, biskupów i przedstawicieli Kościoła, kolegów z rocznika święceń oraz przedstawicieli społeczeństwa jeleniogórskiego, parafian, przedstawicieli władz i służb mundurowych, trumna z ciałem, śp. ks. prał. płk. dr Andrzeja Bokieja, kustosza sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, została złożona 12 sierpnia 2022 r. do grobu, na jeleniogórskim cmentarzu przy ul. Sudeckiej.

- Odszedł człowiek wielkiego formatu. Wrażliwy i uważny obserwator nie unikający trudnych spraw. Często wyrozumiały ponad standardy, a kiedy było potrzeba – stanowczy. Zegnamy dziś wielką postać, która przez lata swojej pracy dowodziła że posługa kapłańska może być rozmową z ludźmi, ze wszystkimi ludźmi, nie tylko wierzącymi. Żegnamy człowieka który nie uznawał podziałów z jakichkolwiek powodów, który był autorytetem w wielu dziedzinach, a szczególnie w zakresie kultury, nauki i sztuki. Żegnamy człowieka, o nieprzeciętnych zdolnościach oratorskich – takimi słowami żegnał zmarłego Janusz Łyczko wiceprezydent miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję