Reklama

Kościół

Złoty jubileusz kapłaństwa Przewodniczącego KEP

W sobotę, 10 czerwca, w Poznaniu, odbędą się główne uroczystości dziękczynne z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Święcenia kapłańskie przyjął on 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

W podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Eucharystii w katedrze poznańskiej w sobotę, 10 czerwca, o godz. 11.00. Homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3 oraz Telewizję TRWAM.

Dzień wcześniej, 9 czerwca, Metropolita Poznański uda się do Gniezna, by uczestniczyć w Eucharystii o godz. 12.00. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. To właśnie w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie przed pięćdziesięciu laty, 9 czerwca 1973 r., abp Gądecki został wyświęcony na kapłana przez bł. Stefana Wyszyńskiego.

„Jako wspólnota Kościoła Poznańskiego pragniemy otoczyć jubilata modlitwą i dziękować Bogu za jego posługę” – czytamy na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej w zaproszeniu na uroczystości.

Kapłani Archidiecezji Poznańskiej w podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp. Gądeckiego wsparli budowę powstającego w diecezji Kamieniec Podolski w Ukrainie Centrum Rehabilitacji Duchowej i Psychologicznej im. św. Jana Pawła II. Ośrodek będzie służyć leczeniu psychologicznemu traum wojennych i wsparciu duchowemu osób dotkniętych wojną i jej konsekwencjami.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Stanisław Gądecki urodził się w Strzelnie (woj. poznańskie) 19 października 1949 r. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie 9 czerwca 1973 r. 1 lutego 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 28 marca 2002 r. został mianowany przez Jana Pawła II Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim.

W Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki pełnił dotychczas m.in. funkcje przewodniczącego Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, a następnie Rady ds. Dialogu Religijnego, a także przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP. Od 2002 r. wchodzi w skład Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Abp Gądecki od 2004 do 2014 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. 12 marca 2014 r. został wybrany na Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na pierwszą kadencję, a 14 marca 2019 roku – na drugą kadencję.

2023-06-02 12:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym dziś komunikacie.

Publikujemy treść przekazanego KAI Komunikatu Przewodniczącego KEP

CZYTAJ DALEJ

Papież odpowiada na Dubia pięciu kardynałów

2023-10-03 07:12

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież Franciszek zasugerował otwarcie wobec kwestii udzielania przez księży błogosławieństwa parom osób tej samej płci, pod warunkiem, że będzie to miało charakter ograniczony, a każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany i nie będzie mylony z udzieleniem ślubu. Tak odpowiedział pięciu konserwatywnym kardynałom, którzy przedstawili mu swoje wątpliwości.

Stanowisko to papież zaprezentował odpowiadając kardynałom z kilku krajów, którzy zgłaszają zastrzeżenia do jego nauczania, publikując zbiór swoich wątpliwości w formie pytań (po łacinie: Dubia). Postawili je kardynałowie: Walter Brandmueller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íniguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun.

CZYTAJ DALEJ

Wraca tymczasowa kontrola graniczna ze Słowacją

2023-10-03 20:47

[ TEMATY ]

granica

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Będzie obowiązywać od północy w środę (4 października) przez 10 dni - do 13 października.

"W okresie od dnia 4 października 2023 r. do dnia 13 października 2023 r. przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób na granicy państwowej z Republiką Słowacką" - zapisano w rozporządzeniu "w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję