Reklama

Kościół

12-14 czerwca: 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim

Głównym tematem 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Bp Miziński przyznał, że na miejsce obrad biskupów został wybrany Lidzbark Warmiński z uwagi na to, że w tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. „Jest to Rok Mikołaja Kopernika w naszej Ojczyźnie, w związku z tym arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński zaprosił członków Konferencji Episkopatu Polski na to zebranie i na celebracje, które będą upamiętniać te wydarzenia” – podkreślił.

Sekretarz Generalny KEP poinformował, że pierwszego dnia Zebrania Plenarnego biskupi nawiedzą Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, które jest jednocześnie miejscem internowania bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Z kolei drugiego dnia Zebrania Plenarnego biskupi udadzą się do Fromborka, gdzie nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja. Tam będą celebrować Eucharystię, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Mikołaj Kopernik był wybitnym kanonikiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej i bliskim współpracownikiem arcybiskupów warmińskich, który zaznaczył się swoją obecnością oraz 40-letnią działalnością na Warmii. Wpisał się on zatem mocno w historię tej części Rzeczypospolitej” – podkreślił bp Miziński.

Trzeciego dnia biskupi odprawią Eucharystię w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, biskupa włocławskiego.

„Głównym tematem 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie” – powiedział bp Miziński. Zwrócił również uwagę, że trwający Synod został przedłużony do 2024 roku.

Podziel się cytatem

Reklama

Sekretarz Generalny Episkopatu zaznaczył, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, na Zebranie Plenarne zostali zaproszeni przedstawiciele europejskich Episkopatów. „Niektórzy z nich będą mieć możliwość podzielenia się tym, co dzieje się w związku z Synodem trwającym w ich Konferencjach Episkopatu. Pierwszym będzie delegat Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bp Teodor Martyniuk” – zauważył.

Reklama

„Z innych Konferencji będziemy mieć możliwość wysłuchania głównych kierunków syntez krajowych – w ramach przygotowań do Synodu – delegatów z Episkopatów Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji. Przedstawiciele tychże Episkopatów podzielą się tym, jakie główne kierunki syntez krajowych pojawiły się w ich Kościołach lokalnych” – dodał bp Miziński.

Sekretarz Generalny KEP przyznał, że wydarzenie, które będzie miało miejsce w Rzymie w październiku br., wymaga przepracowania i modlitwy, wsłuchiwania się w głos Ducha Św. i tradycję Kościoła. „Chodzi o to, aby w procesie synodalnym, który nie od dziś ma miejsce w Kościele, ale od jego początków, zachować równowagę między pojawiającymi się postulatami, a tym co jest – jak mówi kard. Marc Ouellet – ciągłością wiary Kościoła, Słowem Bożym i tradycją Kościoła” – zauważył.

„Wierzę, że nasze spotkanie w Lidzbarku, obrady oraz doświadczenie innych Episkopatów Europy, o którym powiedzą nam zaproszeni goście, przyczyni się do tego, że będziemy odnajdywać równowagę, a postulaty, które wypłyną z gremium polskiego Episkopatu i zostaną zakomunikowane w Rzymie przez uczestników październikowego Zgromadzenia, przyczynią się do postępu na drodze synodalności z zachowaniem równowagi odnoszącej się do historii i tradycji Kościoła” – zaznaczył bp Miziński.

2023-06-02 14:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: Wielki Piątek ukazuje skalę miłości Boga do nas

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

KEP

Wielki Piątek

BP KEP

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W centrum Wielkiego Piątku stoi krzyż. Był on narzędziem zbrodni i znakiem hańby, ale dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa stał się symbolem zwycięstwa i nadziei oraz bezgranicznej miłości. Dlatego krzyż ma tak ważne miejsce w życiu każdego chrześcijanina, również w przestrzeni publicznej – podkreślił w Wielki Piątek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wielki Piątek, to jedyny dzień w roku, podczas którego nie celebruje się Mszy świętej. Po południu sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, która składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii świętej i Przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie następnie przychodzą ludzie na adorację do soboty wieczór lub do niedzielnej Rezurekcji.

CZYTAJ DALEJ

Miej w opiece naród cały… Różaniec z kard. Stefanem Wyszyńskim

2023-09-30 22:47

[ TEMATY ]

różaniec

Instytut Prymasowski

Przed rozważaniem różańcowym przywołajmy kilka zdań, które o ks. Stefanie Wyszyńskim powiedział św. Jan Paweł II w czasie Mszy Świętej sprawowanej 16 czerwca 1983 roku w Archikatedrze Warszawskiej.

„Pierwszy etap mojej jasnogórskiej pielgrzymki w związku z sześćsetną rocznicą wizerunku Matki Chrystusa prowadzi do katedry która – w momencie najwyższego Boskiego wybrania – nazwała siebie służebnicą Pańską (por. Łk 1,38). Z tego służenia i posługiwania zmarły Prymas uczynił główną siłę swego pasterzowania. Był mocny służbą – służbą świadomą posłannictwa zleconego mu przez Księcia pasterzy. Był mocny służbą – i tą swoją prymasowską służbą czynił mocnym Kościół i naród pośród dziejowych prób i doświadczeń. Dzisiaj razem z wami przy jego grobie, w sercu Warszawy, dziękuję Trójcy Przenajświętszej za tę wielką prymasowską służbę kard. Stefana Wyszyńskiego, prosząc, aby owoce jej trwały nadal w sercach ludzi na całej ziemi ojczystej. Był mocny swoją wiarą w Boga, który jest Panem stworzenia i Panem dziejów poprzez Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. (…) Był mocny swoją wiarą w Chrystusa – ów kamień węgielny zbawienia człowieka, ludzkości, narodu. Czynił wszystko, aby ten kamień węgielny nie został odrzucony przez ludzi naszej epoki, ale by się na nowo umocnił w fundamentach duchowego warszawskiej, do grobu wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie mogłem przybyć do Warszawy na jego pogrzeb w dniu 31 maja 1981 roku z powodu zamachu na moje życie w dniu 13 maja, co spowodowało kilkumiesięczny pobyt w szpitalu. Kiedy dzisiaj dane mi jest przybyć do Ojczyzny, pierwsze moje kroki skierowuję do jego grobu.

CZYTAJ DALEJ

Wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o o. Andraszu: doradzał św. Maksymilianowi, a przed furtą stała kolejka jego penitetntów

2023-10-03 17:59

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Mateusz Wyrwich

O. Józef Andrasz

O. Józef Andrasz

Był dyrektorem pierwszego w Polsce wydawnictwa katolickiego, św. Maksymilian pytał go o radę zakładając „Rycerza Niepokalanej”. Był też zaangażowany w zawierzenie narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 1951 roku oraz w propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia. Spowiadał wiele godzin dziennie. Jego najbardziej znaną penitentką była św. s. Faustyna Kowalska. O. Józef Andrasz może być wzorem oddania jako szafarz sakramentów – mówi wicepostulator procesu jezuita o. Mariusz Balcerak.

Joanna Operacz (KAI) - Prawie rok temu zaczął się proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza. Na jakim etapie są prace?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję