Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Audycja biblijna: Zesłanie Ducha Świętego i pierwsze głoszenie Ewangelii

41 wersetów z 2 rozdziału Dziejów Apostolskich opisuje jedno z najważniejszych wydarzeń w historii zbawienia, wydarzenie Zesłania Ducha Świętego. Słowa Pisma Świętego wspominają nie tylko znaki, które objawiały działanie Ducha Świetego jak szum wiatru czy ogniste języki, ale przede wszystkim wspominają przemówienie świetego Piotra, który po raz pierwszy głosi możliwość zbawienia przez Jezusa Chrystusa.

[ TEMATY ]

podcast

audycja biblijna

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Roman zaprasza nas w swoim najnowszym odcinku podcastu do wsłuchania się w słowa z Dziejów Apostolskich opisujących zesłanie Ducha Świetego. Rozważając wraz z nim ten tekst, możemy nie tylko odkrywać jakie znaczeni ma to wydarzenie dla człowieka, ale również co każdy z nas powinien z nim zrobić. Wydarzenie to ma bowiem charakter odwracający fundamentalne nieposłuszeństwo człowieka z Księgi Rodzaju. Jest wezwaniem do decyzji, która przynosi człowiekowi ocalenie.

Postawa Apostołów to całkowite zasłuchanie się w Ducha Świetego. Nie tworzą oni żadnego programu duszpasterskiego, ale raczej starają się głosić to co słyszą od Ducha. To, jak w swoim rozważaniu pokazuje Biskup Roman, już w pierwszych chwilach Kościoła przynosi wielki sukces.


Reklama

https://podcasters.spotify.com/pod/show/biskup-roman-pindel

https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/audycja-biblijna-zeslanie-ducha-swietego-i-pierwsze-gloszenie-ewangelii/

2023-06-02 19:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Audycja biblijna: Rembrandt i Łukaszowy tekst o Emaus

[ TEMATY ]

podcast

audycja biblijna

Wikimedia.commons.org, Artsviewer.com, Rkd.nl

[7] Rembrandt 1660, olej 50 x 64 cm Luwr

[7] Rembrandt 1660, olej 50 x 64 cm Luwr

O tym, jak fragment Łukaszowego tekstu o uczniach idących do Emaus (Łk 24, 13-35) inspirował w kolejnych 30 latach twórczości malarskiej wielkiego Rembrandta opowiada bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Przypominając o dramatycznych kolejach losu życia XVII-wiecznego artysty duchowny powtarza za znawcami historii sztuki, że „w miarę upływu lat Rembrandt staje się coraz bardziej samotny w tym sensie, że jest coraz bardziej skoncentrowany na swej wizji, a jego malarstwo staje się coraz bardziej niezależne”. Jednocześnie zauważa, że następujące realizacje motywu „wieczerzy w Emaus” stają się bardziej uwewnętrznione i uduchowione.

„Biblia jest czytana w sposób indywidualistyczny i rozumiana dosłownie. Rembrandt jednak dokonuje także aktualizacji przesłania tekstu biblijnego przez to, że stara się wyrazić to, co sam aktualnie przeżywa i jakie emocje wyraża w przedstawianych postaciach” – cytuje biskup wybitnego historyka sztuki Jana Białostockiego.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o kapłańską wspólnotę

Niedziela sosnowiecka 21/2019, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Piotr Lorenc

Ks. Tomasz Zmarzły

Ks. Tomasz Zmarzły

Z ks. Tomaszem Zmarzłym o Unii Apostolskiej Kleru rozmawia Piotr Lorenc

PIOTR LORENC: – W pierwszych dniach maja otrzymał Ksiądz dekret od bp. Grzegorza Kaszaka kierujący na nowy obszar pracy. Czego on dotyczy i jak Ksiądz go przyjął?

CZYTAJ DALEJ

USA/ Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny Polakom za wsparcie

2023-09-21 22:45

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/Andrzej Lange

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

"Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję