Reklama

Kościół

Prymas Polski do młodych na Lednicy: jesteście żywym Chrystusowym Kościołem

„Nie jesteśmy jedynie odtwórcami przeszłości. Jesteśmy - jesteście - żywym Chrystusowym Kościołem, jesteście nadzieją” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając młodych przybyłych na XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które odbywa się pod Bramą Rybą pod hasłem „Idź za Barankiem”.

Organizatorzy

„To już po raz dwudziesty siódmy, gdy spotykamy się na Lednicy. To właśnie tutaj, między Gnieznem a Poznaniem, w samym sercu piastowskiej ziemi rozumiemy lepiej, że wiara choć może mieć tysiącletnią tradycję, jest żywa i młoda. I za to świadectwo, a więc za waszą obecność, za to, że jesteście dziś tutaj, razem, serdecznie Wam dziękuję” - mówił do młodych arcybiskup gnieźnieński rozpoczynając jak co roku czuwanie modlitewne młodych na Polach Lednickich k. Gniezna.

Młodzi zjeżdżali na to miejsce od rana. Czekając na oficjalny start spotkania słuchali konferencji, śpiewali, tańczyli, modlili się, pytali i otrzymywali odpowiedź m.in. w sakramencie pokuty i pojednania.

„W czasie każdej Eucharystii słyszymy słowa: oto Baranek Boży, a dziś chcemy dodać – idź za Barankiem. Tak, idź za Jezusem, idź za tym, który zgładził Twój grzech. Tak wielu księży posługuje w tym momencie na polach spowiedzi. Tak, odważ się pójść za Barankiem, pozwól Mu wziąć na siebie Twój grzech, zgładzić Twój grzech w sakramencie pojednania” - zachęcał młodych abp Wojciech Polak.

Prymas nawiązał też do wielkowiekowej historii Lednicy, która - jak mówił - była świadkiem pielgrzymiej drogi Ottona III pielgrzymującego do Gniezna, do grobu swojego przyjaciela św. Wojciecha, którego relikwie rokrocznie towarzyszą młodym pod bramą rybą. Dzięki takim znakom - dodał abp Polak - „możemy lepiej zrozumieć, że tu są nasze korzenie, jednocześnie Duch Święty pokazuje nam, że nie jesteśmy jedynie odtwórcami przeszłości.

„Jesteśmy - jesteście - żywym Chrystusowym Kościołem, jesteście nadzieją” - wołał Prymas prosząc młodych, by dawali świadectwo, aby inni mogli usłyszeć kim są ci, którzy idą za Barankiem, którzy poszli za Jezusem i swoją radością, swoim entuzjazmem, swoją dobrocią świadczą o tym, że On jest.

„Wasz entuzjazm jest zaraźliwy i tą młodzieńczą radością są z wami wasi księża. Bardzo Wam za to drodzy kapłani, za waszą obecność z młodymi i wśród młodych, dziękuję!” - mówił abp Polak witając jeszcze raz wszystkich uczestników i dziękując organizatorom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie lednickiego spotkania.

Reklama

Na Lednicy modli się młodzież z całej Polski, a także ich rówieśnicy m.in. z Niemiec, Czech, Ukrainy. Spotkanie odbywa się po raz dwudziesty siódmy pod hasłem „Idź za Barankiem”. W tym roku wraz z duszpasterzem lednickim o. Tomaszem Nowakiem OP prowadzi je po raz pierwszy dominikanka - siostra Łucja Rado OP. Z młodymi są też tradycyjnie biskupi. Oprócz Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka jest abp. Stanisław Gądecki z Poznania, abp. Grzegorz Ryś z Łodzi, bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec, bp Andrzej Przybylski z Częstochowy oraz bp Radosław Orchowicz z Gniezna.

Transmisja spotkania na YouTube Lednica2000.

2023-06-03 18:31

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolność krzyżami się mierzy

2023-09-19 14:27

Niedziela sosnowiecka 39/2023, str. III

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

IPN Katowice

Eucharystii przewodniczył duszpasterz ludzi pracy ks. kan. Andrzej Stasiak

Eucharystii przewodniczył duszpasterz ludzi pracy ks. kan. Andrzej Stasiak

– Wszyscy mamy w pamięci te obrazy modlących się na kolanach ludzi w czasie strajków, spowiadających się, uczestniczących w Mszach świętych odprawianych na terenie zakładów pracy. Czyn i modlitwa, modlitwa i praca są nierozerwalnie ze sobą związane, przynoszą zawsze owoce – przypomniał ks. prał. Marian Duda.

W sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu 11 września rozpoczęły się uroczystości 43. rocznicy podpisania Porozumień Dąbrowskich w Hucie Katowice. Eucharystii przewodniczył duszpasterz ludzi pracy diecezji sosnowieckiej ks. kan. Andrzej Stasiak, a kazanie wygłosił ks. prał. Marian Duda z archidiecezji częstochowskiej. To on poświęcił w 1989 r. krzyż stojący w głównej bramie ówczesnej Huty Katowice.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" .

W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w Sobotę Misyjną

2023-09-21 23:59

. Agata Schönborn ARM

Ks. Jerzy Kraśnicki udziela Komunii św

Ks. Jerzy Kraśnicki udziela Komunii św

    W Sobotę Misyjną wierni modlili się za misje i w papieskiej intencji.

    W sobotę 16 września br. we wspomnienie liturgiczne świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa w bazylice Miłosierdzia Bożego podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego, a następnie Eucharystii, wierni modlili się za misje i w papieskiej intencji na wrzesień: „Za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję