Reklama

Wiara

Niedziela Trójcy Świętej, 4 czerwca 2023

Trzy imiona Boga

[ TEMATY ]

Ewangelia

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

1. Słowo wstępu

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi Nikodemowi o tajemnicy Trójcy Świętej. Bóg Ojciec z miłości do ludzi posyła Syna – Zbawiciela, aby ci, którzy Go przyjmą, na nowo narodzili się z Ducha. Takie są trzy Imiona Boga: Miłość, Zbawiciel, Dawca Życia.

2. Słowa klucze

Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.

Nikodem był faryzeuszem, który znał Pisma i rozważał je, a jednak przyszedł nocą do Jezusa porozmawiać o nurtujących go pytaniach. Kto może być zbawiony? W odpowiedzi słyszy, że Bóg to przede wszystkim Ojciec, a nie surowy sędzia. Jemu chodzi o człowieka, troszczy się o każdego człowieka, w każdym miejscu świata.

„Bóg jest miłością” czytamy w liście św. Jana Apostoła. I to jest najkrótszy i najbardziej trafny opis Boga. Tak więc Imię Boga to Miłość.

Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.

Imię Jezusa to Zbawiciel. Jezus, czyli po hebrajsku Yeshua, pochodzi od hebrajskiego słowa „yasha”, które oznacza zbawiać. Bóg posłał do nas Jezusa, abyśmy mieli zbawienie, czyli wyzwolenie z grzechu, pojednanie i Boże życie w nas. Co więcej, szczęśliwe życie, które nigdy się nie kończy.

Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu.

Jezus mówi Nikodemowi, że trzeba wierzyć w Niego, w Zbawiciela. Wtedy człowiek może się narodzić z Ducha. Wcześniej mówi mu, że „jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego”. Duch, czyli „Ruah” po hebrajsku to tchnienie, które daje życie. Duch Święty jest Dawcą Życia.

3. Dziś

Trójca Święta to jest więc tajemnica miłości, zbawienia i życia. Bóg jest bardzo praktyczny: chodzi Mu o dobro człowieka. Czy dziękuję Panu Bogu za Jego ojcowską troskę, za dar zbawienia, za życie, które mi daje? W tym tygodniu ze szczególną wdzięcznością będę wypowiadał słowa modlitwy:

Reklama

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,

jak była na początku, teraz i zawsze,

i na wieki wieków. Amen

2023-06-03 22:59

Ocena: +32 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weźmijcie Ducha Świętego

[ TEMATY ]

poezja

zesłanie

Ewangelia

Duch Święty

BOŻENA SZTAJNER

Działo się to
- jak czytamy w dzisiejszej Ewangelii -
«wieczorem, w dniu zmartwychwstania,
tam gdzie przebywali uczniowie.
Choć mieli drzwi zamknięte
z obawy przed Żydami
przyszedł do nich Jezus
ze słowami pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji wojskowej?

2023-09-21 10:01

[ TEMATY ]

wojsko

PGZ

Jakimi projektami aktualnie zajmuje się Polska Grupa Zbrojeniowa, czy staje się liderem regionu w produkcji wojskowej, czy i kiedy importowane czołgi będą produkowane w polskich zakładach - o tym w rozmowie z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Sebastianem Chwałkiem.

Piotr Grzybowski: Na wstępie chciałem spytać o wrażenia po zakończonym niedawno Salonie Obronnym w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję