Reklama

Kościół

Dziś XVI Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej

Odsłonięcie figury Chrystusa Zmartwychwstałego w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej, pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, uroczysta Eucharystia w samo południe, harcerskie dziękczynienie, gra rodzinna „Tropiciele pokoju” oraz wieczorne Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego – to najważniejsze punkty XVI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku obchodzone jest ono 3 i 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”.

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Rano z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła do Świątyni Opatrzności Bożej uroczysta pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Dołączą one podczas Mszy Świętej dziękczynnej o godz. 12.00 do grona 17 polskich świętych i błogosławionych, których relikwie czczone są w wilanowskim Sanktuarium.

Tegoroczne obchody XVI Święta Dziękczynienia potrwają wyjątkowo dwa dni. Sobota, 3 czerwca była Dniem Harcerskim, podczas którego zaproszeni do udziału harcerze z różnych nurtów oraz delegacje z 18 krajów zgromadzili się, by dziękować za 20-lecie ustanowienia bł. ks. Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego.

Postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza i młodego kapłana, więźnia Dachau, który w wieku 32 lat zmarł zarażony tyfusem na 2 miesiące przed wyzwoleniem obozu, patronuje tegorocznemu Świętu Dziękczynienia.

Centralnym punktem obchodów Święta Dziękczynienia w niedzielę 4 czerwca będzie Msza Święta dziękczynna o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Przewodniczyć jej będzie kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi bp Sławomir Oder, biskup diecezji gliwickiej, który w latach 1997-1999 pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Na początku liturgii w prezbiterium wilanowskiego Sanktuarium zostanie odsłonięta figura Chrystusa Zmartwychwstałego. To dzieło prof. Adama Myjaka, wybitnego rzeźbiarza i długoletniego rektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do realizacji tego projektu zostali zaproszeni asystenci i studenci Wydziału Rzeźby ASP.

Kardynał Kazimierz Nycz, zapraszając do udziału w tegorocznym Święcie Dziękczynienia, a zwłaszcza w dziękczynnej Eucharystii, wskazał za szczególną aktualność hasła przyświecającego tegorocznemu świętu: „Dziękujemy za czyniących pokój” w kontekście wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą.

Reklama

Jak co roku do wspólnego radosnego świętowania zaproszono całe rodziny. Przy ul. Prymasa Augusta Hlonda, w stronę ulicy Ledóchowskiej, powstało Miasteczko dla Dzieci. Stanął olbrzymi plac zabaw z wieloma atrakcjami. Dmuchane zjeżdżalnie, suche baseny, zamki do skakania, miękkie górki, dmuchane zbijaki i przeszkody ucieszą dzieciaki w wieku od 3 do 15 lat.

Najważniejszym elementem Miasteczka dla Dzieci będzie jednak gra rodzinna „Tropiciele pokoju”, która wystartuje o godz. 14.00. Podczas wędrówki dzieci wraz z rodzicami odwiedzą kolejne punkty gry, które stanowią wskazówki w poszukiwaniu POKOJU. Odkryją tu trop miłości, braterstwa, patriotyzmu, wiary. I poznają postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który zarówno jako brat, uczeń, harcerz, a potem ksiądz, zawsze starannie wypełniał swoje obowiązki i z wrażliwością odpowiadał na potrzeby innych.

Wieczorem, 4 czerwca, w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się premiera Oratorium „Omnia in Caritate” – Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim. Dzieło skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC. Wykonanie to uświetni obchody 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów. – To będzie oratorium, ale de facto także nieszpory, a więc zapraszamy zarówno na oratorium, jak i na modlitwę – mówi rzecznik prasowy Zgromadzenia Księży Marianów, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz.

W oratorium wystąpią znani soliści: Magdalena Este i Krzysztof Chalimoniuk. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra Krakowskiego Syndykatu Kulturalnego oraz trzy znakomite chóry: Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II, przygotowany przez Zofię Borkowską, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i Chór „Mus Arietes” przygotowany przez Jakuba Siekierzyńskiego. Całość poprowadzi jako dyrygent sam kompozytor Paweł Bębenek.

Reklama

Wszystkie uroczystości modlitewne z Sanktuarium Opatrzności Bożej, 3 i 4 czerwca będą transmitowane online w serwisie Centrum Opatrzności Bożej pod linkiem: https:// www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/

oraz na kanale YouTube Centrum Opatrzności Bożej pod linkiem: https:// www.youtube.com/watch?v=NQ0vd_NK3f4

2023-06-04 08:34

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce tętniące życiem

Niedziela warszawska 46/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Warszawa

parafia

jubileusz

Magdalena Wojtak

Ks. prał. Marcin Wójtowicz zaprasza na uroczystości odpustowe

Ks. prał. Marcin Wójtowicz zaprasza na uroczystości odpustowe

Parafia Chrystusa Króla od blisko 90 lat jest ważnym ośrodkiem duszpasterskim dla Targówka

W nowo powstałych osiedlach mieszkają tutaj liczne rodziny z dziećmi. – Jest kogo przygotowywać do sakramentów – mówi z uśmiechem proboszcz parafii Chrystusa Króla ks. prał. Marcin Wójtowicz. To miejsce tętni wspólnotowym życiem. Tutaj m.in. spotyka się Żywy Różaniec, grupa modlitewna Wieczernik, Rodzina Szkaplerzna, Trzeci Zakon św. Franciszka czy Zakon Rycerzy Jana Pawła II. Są też wspólnoty dziecięce i młodzieżowe.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Migracja jednym z kluczowych aspektów pontyfikatu Franciszka

2023-09-21 07:14

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek dziesięć lat po wizycie na Lampedusie, włoskiej wyspie - symbolu kryzysu migracyjnego, która zapoczątkowała jego podróże, udaje się w piątek do Marsylii. W jednym z najbardziej wielokulturowych i wieloetnicznych miast nad Morzem Śródziemnym będzie mówić m.in. o migracji i wyrazi solidarność z migrantami. Jego podejście do migracji ilustrują słowa: „przyjmować, towarzyszyć, promować i integrować”.

Wizyta w mieście na południu Francji, znanym z odwiecznej obecności silnej wspólnoty migrantów i tolerancji, ale także borykającym się z problemami przestępczości i ubóstwa, zbiega się w czasie z kolejną odsłoną kryzysu migracyjnego w Europie i ostrą dyskusją na temat potrzeby zatrzymania napływu z Afryki.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny Polakom za wsparcie

2023-09-21 22:45

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

"Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję