Reklama

Kościół

Dziś XVI Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej

Odsłonięcie figury Chrystusa Zmartwychwstałego w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej, pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, uroczysta Eucharystia w samo południe, harcerskie dziękczynienie, gra rodzinna „Tropiciele pokoju” oraz wieczorne Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego – to najważniejsze punkty XVI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku obchodzone jest ono 3 i 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”.

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Rano z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła do Świątyni Opatrzności Bożej uroczysta pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Dołączą one podczas Mszy Świętej dziękczynnej o godz. 12.00 do grona 17 polskich świętych i błogosławionych, których relikwie czczone są w wilanowskim Sanktuarium.

Tegoroczne obchody XVI Święta Dziękczynienia potrwają wyjątkowo dwa dni. Sobota, 3 czerwca była Dniem Harcerskim, podczas którego zaproszeni do udziału harcerze z różnych nurtów oraz delegacje z 18 krajów zgromadzili się, by dziękować za 20-lecie ustanowienia bł. ks. Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego.

Postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza i młodego kapłana, więźnia Dachau, który w wieku 32 lat zmarł zarażony tyfusem na 2 miesiące przed wyzwoleniem obozu, patronuje tegorocznemu Świętu Dziękczynienia.

Centralnym punktem obchodów Święta Dziękczynienia w niedzielę 4 czerwca będzie Msza Święta dziękczynna o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Przewodniczyć jej będzie kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi bp Sławomir Oder, biskup diecezji gliwickiej, który w latach 1997-1999 pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Na początku liturgii w prezbiterium wilanowskiego Sanktuarium zostanie odsłonięta figura Chrystusa Zmartwychwstałego. To dzieło prof. Adama Myjaka, wybitnego rzeźbiarza i długoletniego rektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do realizacji tego projektu zostali zaproszeni asystenci i studenci Wydziału Rzeźby ASP.

Kardynał Kazimierz Nycz, zapraszając do udziału w tegorocznym Święcie Dziękczynienia, a zwłaszcza w dziękczynnej Eucharystii, wskazał za szczególną aktualność hasła przyświecającego tegorocznemu świętu: „Dziękujemy za czyniących pokój” w kontekście wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą.

Reklama

Jak co roku do wspólnego radosnego świętowania zaproszono całe rodziny. Przy ul. Prymasa Augusta Hlonda, w stronę ulicy Ledóchowskiej, powstało Miasteczko dla Dzieci. Stanął olbrzymi plac zabaw z wieloma atrakcjami. Dmuchane zjeżdżalnie, suche baseny, zamki do skakania, miękkie górki, dmuchane zbijaki i przeszkody ucieszą dzieciaki w wieku od 3 do 15 lat.

Najważniejszym elementem Miasteczka dla Dzieci będzie jednak gra rodzinna „Tropiciele pokoju”, która wystartuje o godz. 14.00. Podczas wędrówki dzieci wraz z rodzicami odwiedzą kolejne punkty gry, które stanowią wskazówki w poszukiwaniu POKOJU. Odkryją tu trop miłości, braterstwa, patriotyzmu, wiary. I poznają postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który zarówno jako brat, uczeń, harcerz, a potem ksiądz, zawsze starannie wypełniał swoje obowiązki i z wrażliwością odpowiadał na potrzeby innych.

Wieczorem, 4 czerwca, w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się premiera Oratorium „Omnia in Caritate” – Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim. Dzieło skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC. Wykonanie to uświetni obchody 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów. – To będzie oratorium, ale de facto także nieszpory, a więc zapraszamy zarówno na oratorium, jak i na modlitwę – mówi rzecznik prasowy Zgromadzenia Księży Marianów, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz.

W oratorium wystąpią znani soliści: Magdalena Este i Krzysztof Chalimoniuk. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra Krakowskiego Syndykatu Kulturalnego oraz trzy znakomite chóry: Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II, przygotowany przez Zofię Borkowską, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i Chór „Mus Arietes” przygotowany przez Jakuba Siekierzyńskiego. Całość poprowadzi jako dyrygent sam kompozytor Paweł Bębenek.

Reklama

Wszystkie uroczystości modlitewne z Sanktuarium Opatrzności Bożej, 3 i 4 czerwca będą transmitowane online w serwisie Centrum Opatrzności Bożej pod linkiem: https:// www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/

oraz na kanale YouTube Centrum Opatrzności Bożej pod linkiem: https:// www.youtube.com/watch?v=NQ0vd_NK3f4

2023-06-04 08:34

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: wykład dr Wandy Półtawskiej

Zaproszenie na wykład dr Wandy Półtawskiej w Centrum Myśli Jana Pawła II

OGLĄDAJ WYKŁAD NA ŻYWO

CZYTAJ DALEJ

Przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów poświęcony rodzinie Ulmów

2023-09-21 07:10

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Materiał prasowy

Specjalny pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów "Rodzina Ulmów" przygotował Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Pakiet jest do pobrania na stronie internetowej ORE.

W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przygotował pakiet materiałów edukacyjnych. Składa się na niego pięć filmów edukacyjnych:
1. Sytuacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie;
2. Markowianie ratujący Żydów;
3. Etyczny wymiar ratowania Żydów;
4. Chałupa Szylarów;
5. Dzieje Markowej od lokacji po początek XX w. Uzupełniają je przykładowe scenariusze lekcji dla uczniów szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota kolejarzy

2023-09-21 23:25

Mateusz Góra

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

    Członkowie krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zebrali się w bazylice św. Floriana, gdzie wspólnie się modlili.

    To jedno z regularnych, comiesięcznych spotkań, na którym kolejarze modlą się w intencjach kolei i swoich rodzin. Po Mszy św. brali udział w spotkaniu formacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję