Reklama

Kościół

Jasna Góra: „Niedziela u Mamy” - spotkanie czytelników katolickich pism dla dzieci

Na Jasnej Górze trwa „Niedziela u Mamy” - ogólnopolskie spotkanie czytelników i sympatyków czasopism katolickich dla dzieci. Rozpoczęło się Mszą św. na jasnogórskich Błoniach. Po Eucharystii przygotowano konkursy, zabawy i koncerty dla najmłodszych.

Adobe Stock

Organizatorami są miesięczniki katolickie, które poprzez przekazywane treści pomagają dzieciom wzrastać w wartościach chrześcijańskich, wspomagają ich rozwój: „Mały Gość Niedzielny”, „Anioł Stróż”, „Mały Przewodnik Katolicki”, „Rycerzyk Niepokalanej”, „Staś” oraz „Promyczek Dobra”.

- Jesteśmy tutaj dla najmłodszych, chcemy im pokazać, że to właśnie dla nich tworzymy wyjątkowe czasopisma. Chcemy razem z nimi przejść przez piękny czas dzieciństwa i motywować ich, aby spełniali swoje marzenia i realizowali scenariusz, który zaplanował dla nich Bóg - powiedziała s. Ines Krawczyk, redaktor naczelna „Małego Przewodnika Katolickiego”, najstarszego miesięcznika dla dzieci w Polsce.

Ks. Andrzej Mulka, założyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Promyczek Dobra” i „Mały Promyczek” podkreślił, że choć współczesny świat się zmienia, to ma nadzieję, że zawsze będzie zapotrzebowanie na katolickie pisma.

- Na wartościowych, drukowanych treściach można zatrzymać się dłużej, niż np. na tych dostępnych w telefonie. Bardzo duże zadanie stoi teraz przed rodzicami i nauczycielami, którzy muszą zrozumieć, że dziecko inaczej się rozwija, jeżeli weźmie do ręki coś drukowanego, coś samo napisze, czy narysuje. Dzięki temu od najmłodszych lat może rozwijać swoją wyobraźnię - zaznaczył duchowny.

- Musimy nauczyć dzieci czytać, żeby chciały sięgać po katolickie pisma. Te treści są potrzebne do życia blisko Boga, do życia w Kościele. To jest zadanie jakie stoi przed wszystkimi wydawcami. Znając świat dzieci, musimy im pokazywać, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i poprzez piękne treści przekazywać im wiarę - powiedział ks. Tomasz Jaklewicz współpracujący z „Małym Gościem Niedzielnym”.

S. Estera Zuber, która od 20 lat tworzy miesięcznik „Anioł Stróż” podkreśliła, że jest to czasopismo „dotykające nieba przez aniołów” i ma nadzieję, że to wyróżnia wydawców katolickich. - Chcemy, żeby dzieci w naszej gazecie spotkały swoich prawdziwych aniołów stróżów, najlepszych przyjaciół – mówiła.

Reklama

Dziś do Sanktuarium przybyli mali czytelnicy z całej Polski. Tak, jak np. Lena z Poznania, która uważa, że w katolickich czasopismach każdy znajdzie coś dla siebie. Staś z Katowic czyta „Małego Gościa Niedzielnego” i dzięki niemu jest także na bieżąco z motoryzacyjnymi nowinkami. Aleksandrowi ze Skierniewic bardzo podoba się panująca na Jasnej Górze atmosfera i nawet nie spodziewał się, że tyle dzieci tutaj przyjdzie. - Jest świetna atmosfera, bo w końcu jesteśmy u Mamy – zauważył.

Na jasnogórskich Błoniach przez blisko cały dzień dzieci będą mogły wziąć udział w różnych grach i zabawach. Redakcja „Rycerzyka Niepokalanej” przygotowała m.in. warsztaty różańcowe. Ze znajdujących się na „kolorowym kocyku” medalików, żyłki i koralików, najmłodsi sami mogą zrobić swój wyjątkowy różaniec. Są też specjalne miejsca, gdzie dzieci mogą wykonać obrazek świętego, który później umieszczony zostanie w czasopiśmie.

Zaplanowano także koncerty: „Małego Chóru Wielkich Serc” i Magdy Anioł.

2023-06-04 16:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" .

W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów poświęcony rodzinie Ulmów

2023-09-21 07:10

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Materiał prasowy

Specjalny pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów "Rodzina Ulmów" przygotował Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Pakiet jest do pobrania na stronie internetowej ORE.

W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przygotował pakiet materiałów edukacyjnych. Składa się na niego pięć filmów edukacyjnych:
1. Sytuacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie;
2. Markowianie ratujący Żydów;
3. Etyczny wymiar ratowania Żydów;
4. Chałupa Szylarów;
5. Dzieje Markowej od lokacji po początek XX w. Uzupełniają je przykładowe scenariusze lekcji dla uczniów szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej.

CZYTAJ DALEJ

Ełk: ciekawa inicjatywa leśników dla niepełnosprawnych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej

2023-09-21 18:39

[ TEMATY ]

leśnictwo

niepełnosprawni

Ełk

©/BPJG Krzysztof Świertok

Po licznych rozmowach pomiędzy Warsztatami Terapii Zajęciowej działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej a Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku 21 września br. zostało uroczyście podpisane porozumienie dotyczące umożliwienia podopiecznym WTZ w Ełku odbywania praktyk zawodowych w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Malinówce.

„Podpisanie porozumienia o współpracy między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku a Warsztatami Terapii Zajęciowej w Ełku działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ jest to pierwsza na taką skalę możliwość systematycznych praktyk zawodowych osób z niepełnosprawnościami w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Lasów Państwowych w Malinówce. Dla naszych podopiecznych jest to ważna forma rehabilitacji, która znacznie wpłynie na polepszenie zarówno aktywizacji społecznej jak i zawodowej. Nasi podopieczni są zagrożeni wykluczeniem z życia społecznego. Pomimo swoich niepełnosprawności pragną być przydatni społeczeństwu. Chcą pracować i dzięki temu czuć się częścią społeczności, jej pełnowartościowymi obywatelami” – wyjaśnia Małgorzata Charubin, kierownik WTZ w Ełku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję