Reklama

Kościół

Jasna Góra: „Niedziela u Mamy” - spotkanie czytelników katolickich pism dla dzieci

Na Jasnej Górze trwa „Niedziela u Mamy” - ogólnopolskie spotkanie czytelników i sympatyków czasopism katolickich dla dzieci. Rozpoczęło się Mszą św. na jasnogórskich Błoniach. Po Eucharystii przygotowano konkursy, zabawy i koncerty dla najmłodszych.

Adobe Stock

Organizatorami są miesięczniki katolickie, które poprzez przekazywane treści pomagają dzieciom wzrastać w wartościach chrześcijańskich, wspomagają ich rozwój: „Mały Gość Niedzielny”, „Anioł Stróż”, „Mały Przewodnik Katolicki”, „Rycerzyk Niepokalanej”, „Staś” oraz „Promyczek Dobra”.

- Jesteśmy tutaj dla najmłodszych, chcemy im pokazać, że to właśnie dla nich tworzymy wyjątkowe czasopisma. Chcemy razem z nimi przejść przez piękny czas dzieciństwa i motywować ich, aby spełniali swoje marzenia i realizowali scenariusz, który zaplanował dla nich Bóg - powiedziała s. Ines Krawczyk, redaktor naczelna „Małego Przewodnika Katolickiego”, najstarszego miesięcznika dla dzieci w Polsce.

Ks. Andrzej Mulka, założyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Promyczek Dobra” i „Mały Promyczek” podkreślił, że choć współczesny świat się zmienia, to ma nadzieję, że zawsze będzie zapotrzebowanie na katolickie pisma.

- Na wartościowych, drukowanych treściach można zatrzymać się dłużej, niż np. na tych dostępnych w telefonie. Bardzo duże zadanie stoi teraz przed rodzicami i nauczycielami, którzy muszą zrozumieć, że dziecko inaczej się rozwija, jeżeli weźmie do ręki coś drukowanego, coś samo napisze, czy narysuje. Dzięki temu od najmłodszych lat może rozwijać swoją wyobraźnię - zaznaczył duchowny.

- Musimy nauczyć dzieci czytać, żeby chciały sięgać po katolickie pisma. Te treści są potrzebne do życia blisko Boga, do życia w Kościele. To jest zadanie jakie stoi przed wszystkimi wydawcami. Znając świat dzieci, musimy im pokazywać, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i poprzez piękne treści przekazywać im wiarę - powiedział ks. Tomasz Jaklewicz współpracujący z „Małym Gościem Niedzielnym”.

S. Estera Zuber, która od 20 lat tworzy miesięcznik „Anioł Stróż” podkreśliła, że jest to czasopismo „dotykające nieba przez aniołów” i ma nadzieję, że to wyróżnia wydawców katolickich. - Chcemy, żeby dzieci w naszej gazecie spotkały swoich prawdziwych aniołów stróżów, najlepszych przyjaciół – mówiła.

Reklama

Dziś do Sanktuarium przybyli mali czytelnicy z całej Polski. Tak, jak np. Lena z Poznania, która uważa, że w katolickich czasopismach każdy znajdzie coś dla siebie. Staś z Katowic czyta „Małego Gościa Niedzielnego” i dzięki niemu jest także na bieżąco z motoryzacyjnymi nowinkami. Aleksandrowi ze Skierniewic bardzo podoba się panująca na Jasnej Górze atmosfera i nawet nie spodziewał się, że tyle dzieci tutaj przyjdzie. - Jest świetna atmosfera, bo w końcu jesteśmy u Mamy – zauważył.

Na jasnogórskich Błoniach przez blisko cały dzień dzieci będą mogły wziąć udział w różnych grach i zabawach. Redakcja „Rycerzyka Niepokalanej” przygotowała m.in. warsztaty różańcowe. Ze znajdujących się na „kolorowym kocyku” medalików, żyłki i koralików, najmłodsi sami mogą zrobić swój wyjątkowy różaniec. Są też specjalne miejsca, gdzie dzieci mogą wykonać obrazek świętego, który później umieszczony zostanie w czasopiśmie.

Zaplanowano także koncerty: „Małego Chóru Wielkich Serc” i Magdy Anioł.

2023-06-04 16:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi, jakie jest główne przesłanie produkcji Agnieszki Holland

2023-09-23 21:14

[ TEMATY ]

film

screen/Tomasz Samołyk

Strażnicy zostali w tym filmie naznaczeni. Znam osobę, której bliski czlonek rodziny był wtedy tam na granicy jako mundurowy i uwierzcie, że ostatnie co chciał to chciał gnoić ludzi, poniżać ich, dobrze się tam bawić.... a raczej działał w ekstremalnie trudnych warunkach widząc ludzką biedę i agresję Białorusinów - mówi Tomasz Samołyk.

Co naprawdę jest w filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland? Jakie jest jego główne przesłanie? Jak przedstawiono w nim strażników? Co działo się na granicy w 2021 roku?

CZYTAJ DALEJ

Śladami Borgiasza...

Niedziela przemyska 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Nazwisko Borgiów, niestety nie najlepiej zapisało się w historii. Przez wieki stało się synonimem korupcji, przestępstw, kupczenia kościelnymi godnościami. Życie Franciszka Borgiasza było natomiast „znakiem sprzeciwu” wobec utartych stereotypów, jakie historia powiązała z Borgiami. Osoba św. Franciszka Borgiasza od XVIII wieku cieszyła się kultem w... jarosławskiej świątyni jezuickiej – posiadał on bowiem swój ołtarz w jarosławskiej kolegiacie (wspomnijmy, że czczono go jako świętego od 1670 r., kiedy to papież Klemens X kanonizował go w Rzymie. Do ostatecznej decyzji papieża przyczynił się cud, jakiego doświadczyć miał jeden z ministrów króla hiszpańskiego Filipa III, kiedy to wyzdrowiała – za przyczyną Borgiasza – wnuczka owego notabla...). Obecnie upamiętnia jego osobę piękna rzeźba dłuta Tomasza Huttera znajdująca się na terenie jarosławskiej kolegiaty. Przedstawia ona świętego jezuitę zgodnie z kanonem obecnym w ikonografii – księgą oraz umieszczoną na niej „trupią czaszką” w diademie...

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie na boisku

2023-10-03 18:28

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Kornelia Kusiowska

W III LO im. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze 30 września odbył się kolejny turniej siatkówki zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Takie rozgrywki organizowane są już od kilkunastu lat. Pierwszym powodem jest to, że jedną z dziesięciu zasad każdego KSM-owicza jest dbałość o kondycję fizyczną. Drugą przyczyną jest chęć zintegrowania lokalnego środowiska. Organizatorzy zapraszają do gry nie tylko parafialne oddziały KSM, ale też inne wspólnoty, np. ministrantów. W tym roku do zawodów stanęło Duszpasterstwo Akademickie „Stodoła”, Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego „Rondo” oraz nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 1. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję