Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto Uczelni. Dziękczynienie za Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

– Wierzę, że uniwersytet będzie kształcił studentów, którzy będą zintegrowani, a do tego trzeba Ducha – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 4 czerwca w kościele akademickim św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie Mszy św. w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Eucharystię koncelebrowali ks. Michał Krawczyk, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie, oraz ks. dr hab. Paweł Wolnicki, prof. UJD.

Liturgia z udziałem prof. dr. hab. Anny Wypych-Gawrońskiej, rektor UJD w Częstochowie, senatu i rady uczelni rozpoczęła obchody Święta Uczelni związane ze zmianą jej nazwy i dołączeniem do grona uniwersytetów klasycznych w Polsce.

Nawiązując w homilii do pierwszego czytania, bp Przybylski zwrócił uwagę, że mimo iż Bóg dopuścił Mojżesza do szczególnej intymności ze sobą, pozostał dla niego tajemnicą, zstępując do niego w obłoku. – Dlatego nie dziwicie się, że wiara jest spotkaniem z tajemnicą – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście zachęcił, aby mimo poczucia, że Bóg nie słyszy nieraz naszych modlitw, nie przestawać się modlić. – Może warto podać rękę Bogu i powiedzieć: chcę z Tobą płynąć, bez dróg, bez map, za obłokiem – przekonywał celebrans.

Zwracając się do nauczycieli akademickich, podkreślił, że „siłą i mądrością naukowca jest jakiś obłok, ciągła pasja szukania prawdy i odkrywania czegoś nowego”.

Biskup Przybylski zauważył, że obecność w kościele i modlitwa „to nie zamach na autonomię uniwersytetu”, ale „nieprawdopodobna intuicja” świadcząca o przekonaniu, że każdemu z nas potrzebny jest Duch Święty. Wskazał, że Jego głównym zadaniem jest zjednoczenie nas z Bogiem, w którym odnajdziemy wszystko, czego potrzebujemy.

Maciej Orman/Niedziela

Dodał, że dar jedności w Duchu Świętym jest nam potrzebny do tego, „byśmy wierząc w jednego Boga, nie dzielili się na denominacje i wrażliwości”.

Celebrans zachęcił również do modlitwy o to, by Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie był uczelnią z duszą, a nie tylko instytucją; by scalał i budował jedność, mając integralną wizję człowieka i nauczania.

– Wierzę, że uniwersytet będzie kształcił studentów, którzy będą zintegrowani, a do tego trzeba Ducha – przyznał.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Nie tłumacz się, że nie będziesz się modlić, nie będziesz chodzić do kościoła, bo masz wątpliwości, bo wiele rzeczy ci się nie układa. Niech ci się nie układa, ale idź za obłokiem, podaj rękę Bogu i powiedz: nie wiem, dokąd mnie prowadzisz, nie wiem, czego ode mnie chcesz, ale wprowadź mnie w to morze. Z Tobą przepłynę aż na drugi brzeg, aż do nieba – podsumował bp Przybylski.

Na zakończenie liturgii przedstawicielki Katolickiego Związku Akademickiego złożyły na ręce rektor UJD wyrazy uznania za to, że uczelnia stała się uniwersytetem klasycznym. Gratulując tego osiągnięcia, życzyły „wielu łask Bożych i mądrości, która jest łaską samego Boga i dzięki której łatwiej jest iść przez życie”.

Maciej Orman/Niedziela

Prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska przyznała, że droga do zmiany statusu uczelni była drogą „pracy, zaangażowania i wysiłku wielu osób”. Zwróciła uwagę, że na tej drodze zawsze towarzyszyło uczelni Duszpasterstwo Akademickie Emaus. Dziękując za wsparcie duchowe, życzliwość i serdeczność, prosiła o dalszą opiekę duszpasterską nad społecznością uczelni.

W rozmowie z „Niedzielą” rektor UJD podkreśliła, że zmiana statusu uczelni była wynikiem jej wieloletniego rozwoju oraz bardzo dobrych wyników ewaluacji dyscyplin naukowych. – Na 13 dyscyplin 6 uzyskało kategorię A, a 7 kategorię B+ – wyjaśniła.

– Otwieranie kolejnych kierunków nauczania powoduje, że pojawiają się nowi pracownicy i nowe dyscypliny, więc rozwój i pracę nad nim mamy niejako zapewnione – dodała prof. Wypych-Gawrońska.

Maciej Orman/Niedziela

Wyraziła również pewność, że zmiana nazwy uczelni podniesie prestiż miasta.

1 czerwca 2023 r. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie zmienił nazwę na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Stosowną ustawę w tej kwestii, przyjętą wcześniej przez Sejm RP, 1 maja podpisał prezydent Andrzej Duda.

2023-06-04 23:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Nie bójmy się głosić wiary i bądźmy tymi, którzy niosą światło

„Niosąc światło wiary w sobie musimy rozświetlać innych. Żyjemy w czasach misyjnych. Pan nas zaprasza, by każdy z nas był misjonarzem” – mówił na początku Mszy św. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

W homilii bp Przybylski podkreślił, że „my chrześcijanie, tak jak potrafimy próbujemy żyć w rytmie słowa Bożego” - Przychodzimy do kościoła, żeby usłyszeć słowo i żeby to słowo naprawdę było programem naszego życia. Obchodzimy różne święta i uroczystości nie tylko po to, żeby powspominać, że ileś lat temu miało miejsce takie, czy inne wydarzenie, ale żeby to przeżyć jeszcze raz, aby to uobecnić w naszym współczesnym życiu – mówił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

2023-10-03 15:42

[ TEMATY ]

synod

Monika Książek

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku.

„Poszczególne fazy procesu synodalnego sprawią, że możliwe będzie rzeczywiste wysłuchanie Ludu Bożego i zagwarantowany będzie udział wszystkich w procesie synodalnym. Nie jest to jedynie wydarzenie, ale proces, w którym uczestniczą, współdziałając, Lud Boży, kolegium biskupów i Biskup Rzymu, każdy wedle swej funkcji” – wyjaśnił na początku całego procesu Sekretariat Generalny Synodu Biskupów. Aby ten proces ułatwić, opublikował Dokument Przygotowawczy oraz Vademecum („oficjalny podręcznik słuchania i rozeznawania w Kościołach lokalnych”).

CZYTAJ DALEJ

Wraca tymczasowa kontrola graniczna ze Słowacją

2023-10-03 20:47

[ TEMATY ]

granica

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Będzie obowiązywać od północy w środę (4 października) przez 10 dni - do 13 października.

"W okresie od dnia 4 października 2023 r. do dnia 13 października 2023 r. przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób na granicy państwowej z Republiką Słowacką" - zapisano w rozporządzeniu "w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję