Reklama

Kościół

Bp Śmigiel: Krucjata Wyzwolenia Człowieka prowadzi do pełnej wolności

Krucjata Wyzwolenia Człowieka prowadzi do wolności, pełnej wolności wewnętrznej – mówił bp Wiesław Śmigiel do uczestników Diecezjalnego Kongresu „Ku trzeżwości Narodu”, który odbył się 5 czerwca w Górsku, związanym z miejscem porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

bp Wisław Śmigiel

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Wiesław Śmigiel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patronat nad Kongresem objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski, a uczestniczyły w nim osoby także z diecezji sąsiednich. Tematem tegorocznego Kongresu była kluczowa rola postaw abstynenckich w skuteczności realizacji Narodowego Programu Trzeźwości.

W historii Polski były takie wydarzenia, w których postawy abstynenckie miały znaczący wpływ na ich przebieg. Przez ponad sto lat królowie Polski Władysław Jagiełło i jego syn Kazimierz Jagiellończyk jako abstynenci budowali Rzeczpospolitą, która osiągnęła szczyty swej potęgi. Nie pili nawet powszechnego wówczas piwa, zaś ich podczaszy nazywany był princerna aquaticus – podczaszy wodny. Drugim wydarzeniem, które wpłynęło na wzrost postaw abstynenckich w całym narodzie były objawienia Maryi w Gietrzwałdzie. Ich owocem stały się masowe ruchy abstynenckie. Polacy na początku XX wieku stali się jednym z najtrzeźwiejszych narodów w Europie i spożywali około 10 razy mniej alkoholu niż dziś. Taki naród wywalczył i obronił swoją niepodległość przed stu laty. Obecnie stoimy przez wezwaniem do podobnej mobilizacji, gdyż do zniewolenia przez alkohol doszły inne formy uzależnienia nie mniej groźne dla budowania przyszłości naszego narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Temat kluczowej roli postaw abstynenckich w wychodzeniu z klęski alkoholizmu podjął na Kongresie w Górsku prof. Krzysztof Wojcieszek, który rozpoczął swoje wystąpienie od refleksji o naszej bezradności: „Istnieje pułapka i jest ona głęboko zakorzeniona w naszych umysłach w postaci czegoś, co naukowcy nazywają błędnymi przekonaniami normatywnymi. Te błędne przekonania wyrażają się w tym, że Polacy sądzą, iż należy i trzeba używać alkoholu i nawet nie zauważają swoich abstynentów, którzy wśród nich żyją - mówił.

- A w Polsce jest 19% abstynentów i aż 40% pijących umiarkowanie. Oczywiście alkoholika widać, abstynent nie ma na czole napisane, że jest abstynentem. Musi dopiero to wypowiedzieć, zademonstrować. My nawet nie potrafimy policzyć naszej mocy. Z jednej strony mamy 2,2% alkoholików i kilkanaście procent nadużywających alkoholu, a po drugiej stronie trochę zakłopotaną i bezradną większość, która zwyczajnie nie potrafi się policzyć, daje się terroryzować, uważa, że abstynencją nie należy się chwalić, gdy jest zupełnie przeciwnie”.

Podziel się cytatem

Reklama

Ważną rolą w realizacji Narodowego Programu Trzeźwości jest osobiste świadectwo abstynencji. Jako pierwszy swoim świadectwem abstynencji w zaangażowaniu społecznym i politycznym podzielił się wicepremier Henryk Kowalczyk: „Od 1990 roku byłem wójtem gminy i problemy alkoholowe zaczęły trafiać do mnie bezpośrednio. Dowiedziałem się potem, że skuteczną pomocą dla uzależnionego jest absolutna abstynencja. Ja nakazywałem alkoholikowi – ty już pić nie możesz – ja to co innego, piję umiarkowanie, więc mi to wolno. W tym momencie kłóciło się to we mnie: jak można kogoś pouczać z pozycji lepszego, jeszcze nie uzależnionego, a drugiego traktować jako gorszego, któremu pić nie wolno itd. Uznałem więc, że aby kogokolwiek namawiać do abstynencji, tej wymuszonej, muszę podjąć decyzję o mojej dobrowolnej abstynencji”.

Reklama

Następnie swoje świadectwa składali duchowni i świeccy, którzy trwają w abstynencji od wielu lat. Ks. harcmistrz Józef Nowakowski mówił o wierności prawu harcerskiemu. Księża Waldemar Konczalski oraz Marek Borowski zaświadczyli o roli abstynencji w życiu kapłana. Świeccy członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka dzielili się łaskami, których osobiście doświadczyli dzięki trwaniu w abstynencji w swoim życiu rodzinnym, zawodowym i zaangażowaniu społecznym.

Reklama

Zwieńczeniem Kongresu była Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza toruńskiego bpa Wiesława Śmigla. W homilii powiedział: „Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki zostawił nam cały program społecznej odnowy Narodu. W centrum swojego nauczania mówił sporo o wolności i zdawał sobie sprawę, że człowiek w pełni może korzystać z darów, które otrzymał od Pana Boga wtedy, kiedy jest wolny. Dlatego powołał Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, która miała prowadzić do wolności, pełnej wolności wewnętrznej”.

Dla uczestników Kongresu, którzy podejmują się dalszej działalności na tym polu, organizowane są rekolekcje Diakonii Wyzwolenia, które odbędą się w Wilnie w dniach od 1 do 9 lipca, według programu opracowanego przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, pielgrzymka do Gietrzwałdu w ostatnią sobotę sierpnia, bezalkoholowy Bal Niepodległości 11 listopada, Kongresy Wojewódzkie w Górsku i diecezjalne w różnych miejscach diecezji.

2023-06-05 19:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: Rodzina jest prawdziwą szkołą miłości

Rodzina to piękne i naturalne środowisko, gdzie ludzie kroczą do zbawienia, gdzie się uświęcają, to środowisko, gdzie następuje międzypokoleniowy przekaz wiary - powiedział bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach na Niedzielę Świętej Rodziny.

Niedziela Świętej Rodziny, jak pokreślił bp Śmigiel, jest zaproszeniem do modlitwy o świętość małżeństw i rodzin. W tym dniu podczas Mszy świętych małżonkowie odnawiają przyrzeczenia małżeńskie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Duch Święty będzie źródłem naszego bycia i działania

2023-12-06 09:40

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Pozwólmy się zafascynować Duchowi Świętemu i wzywajmy Go każdego dnia: niech On będzie źródłem naszego bycia i działania; niech On będzie źródłem wszelkiego działania, spotkania, zgromadzenia i głoszenia” - zaapelował papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie przypomniał, że głoszenie musi dokonywać się w Duchu Świętym. Po pozdrowieniu wiernych przez Franciszka papieską katechezę odczytał ks. prał. Filippo Ciapanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Skrobiesz w ten sposób lód na aucie? Uważaj na mandat!

2023-12-06 15:48

[ TEMATY ]

rodzina

bezpieczeństwo

Adobe Stock

Śnieg, marznąca mżawka, lód – to nieodłączni towarzysze zimy. Jeśli jesteś kierowcą, przygotuj się na trudne miesiące. Jazda na „bałwanka” czy „czołgistę” jest absolutnie wykluczona. Nie popełniaj też innych zimowych błędów. Tylko tak dotrzesz bezpiecznie do celu i oszczędzisz sobie słonych mandatów. A w razie stłuczki warto mieć dobre ubezpieczenie.

Śnieżyca i mróz niemal zawsze powodują chaos na ulicach. Wyjazd ośnieżonym samochodem, popularnie nazywanym bałwankiem to proszenie się o nieszczęście. To samo dotyczy kierowców, którzy usuwają lód tylko z części szyby, znacząco ograniczając sobie pole widzenia. – O! Jedzie czołgista! – wołają policjanci, którzy w takich przypadkach starają się natychmiast reagować. Wtedy grozi kierowcy mandat, a  podstawą jest tu art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.* Mówi on m.in. o tym, że „pojazd musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu”. Nowy taryfikator obowiązuje od zeszłego roku. Zgodnie ze stanowiskiem policji, gdy jazda nieodśnieżonym autem wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem na drodze, wówczas kara może sięgnąć nawet 3 tys. zł! Minimalny mandat przewidziany w taryfikatorze to 200 zł.**

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję