Reklama

Wiadomości

Przed szczytem NATO w Wilnie

Do kolejnego szczytu NATO pozostało niewiele ponad miesiąc. Początkiem lipca głowy państw i szefowie rządów spotkają po raz kolejny, tym razem u naszych sąsiadów w Wilnie, aby dyskutować najważniejsze dla Sojuszu, czyli i dla nas, dla Polski kwestie.

[ TEMATY ]

szczyt NATO

Organizatorzy

Ubiegłoroczny szczyt w Madrycie, kiedy to nasza Redakcja po raz pierwszy uczestniczyła w tej rangi spotkaniu, opleciony był wszelkimi kwestiami wynikającymi z toczącej się wojny na Ukrainie. Podjęto wiele ważnych decyzji, szereg inicjatyw, w tym wnioski o przyjęcie dwóch nowych członków. Określono strategiczne cele i harmonogram ich realizacji. Rosję wskazano i nazwano największym i bezpośrednim zagrożeniem.

Czy przyjęte plany były właściwe, czy udało się je zrealizować, czy pojawiły się nowe kwestie, czy zagrożenie ze strony z Rosji udało się zminimalizować? Jaką lekcję na lata wyciągnięto? Jak w tym wszystkim wyłuskać naszą, polską rolę i interes Polski? Co w końcu będzie strategicznym celem spotkania sojuszników w Wilnie?

W kilku najbliższych wywiadach usłyszą Państwo odpowiedzi na te i nie tylko te pytania. Jestem pewien, że zaproszeni goście, z uwagi na różne stanowiska jakie zajmują i funkcje które pełnią, będą gwarancją ciekawych i wartościowych rozmów. Spotkamy się z nimi na łamach portalu niedziala.pl i Tygodnika "Niedziela". Do czytania zachęcam już od najbliższego tygodnia, a logo, które widzą Państwo w nagłówku będzie stanowiło znak rozpoznawczy dla cyklu rozmów „Przed szczytem NATO w Wilnie”.

2023-06-06 11:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po szczycie NATO w Wilnie

Zasadniczą wydaje się zmiana formatu myślenia, że to nie Ukraina potrzebuje NATO dla swojej obrony, ale NATO potrzebuje Ukrainy w swoich strukturach – nie tylko dla zabezpieczenia wschodniej flanki, państw bałtyckich, Polski, ale też dla bezpieczeństwa w całej Europie i na świecie.

Regionalne plany obronne, zgoda na przyjęcie Szwecji do Sojuszu, powołanie Rady NATO-Ukraina, dalsze pakiety wsparcia wojskowego dla Kijowa i czytelna ścieżka dla naszego sąsiada do członkostwa w NATO, minimum, a nie zalecone 2% PKB wydatków na obronność, zgoda na przerzucenie zapasów wojskowych na wschodnią flankę – to tylko część z długiej listy kwestii uzgodnionych podczas zakończonego 12 lipca wileńskiego Szczytu NATO, nazywanego już dziś historycznym.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Bogate rzymskie archiwum pamiątek po Norwidzie, Mickiewiczu, Krasińskim zostanie zdigitalizowane

2023-10-03 08:12

[ TEMATY ]

Rzym

pl.wikipedia.org

Bogate archiwum korespondencji i notatek Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida przechowywane jest w domu generalnym księży zmartwychwstańców w Rzymie. "Wszystko będzie zdigitalizowane i udostępnione w internecie" - powiedział PAP przełożony domu, biblista i wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, ksiądz profesor Andrzej Gieniusz.

Ksiądz Gieniusz w rozmowie z PAP w domu generalnym, znajdującym się niedaleko Placu Hiszpańskiego, opowiedział o początkach bogatych zbiorów: "Nasi ojcowie - założyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego Bogdan Jański oraz Piotr Semenko i Hieronim Kajsiewicz to dość charakterystyczni reprezentanci całej polskiej Wielkiej Emigracji".

CZYTAJ DALEJ

Magdalena Wolińska-Riedi: Chcę pokazać Rzym, którego nie ma w przewodnikach

2023-10-03 19:56

[ TEMATY ]

Magdalena Wolińska‑Riedi

Archiwum prywatne

Magdalena Wolińska-Riedi od lat relacjonuje bieżące wydarzenia w Stolicy Apostolskiej

Magdalena Wolińska-Riedi od lat relacjonuje bieżące wydarzenia w Stolicy Apostolskiej

– Poznamy Rzym, którego nie ma w przewodnikach. Rzym równoległych uliczek, wąskich zaułków, maleńkich placyków, kościołów, o których nie ma nikt pojęcia – zapewnia autorka, dziennikarka, wieloletnia korespondentka TVP z Watykanu i Rzymu. 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie miała premierę najnowsza książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta”.

Hubert Szczypek (KAI): Przyjeżdżam na chwilę do Rzymu, dzwonię do Ciebie, bo chcę zobaczyć kawałek Wiecznego Miasta. Gdzie mnie zabierasz?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję