Reklama

W diecezjach

Kalisz: bp Bryl wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie

Biskup kaliski Damian Bryl wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety kierujące na pierwsze parafie. Neoprezbiterzy przyjęli święcenia kapłańskie 25 maja w kaliskiej katedrze.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

diecezja.kalisz.pl

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego bp Damian Bryl wyraził radość, że Kościół kaliski wzbogacił się o dwóch kapłanów. - Ufam, że droga, którą rozpoznaliście i idziecie jest dla was źródłem szczęścia i radości. Cieszymy się, że jesteście, że Pan Bóg dotknął was swoją łaską, darem kapłaństwa. Teraz rozeznajemy jak możecie tym darem służyć naszemu Kościołowi – mówił biskup kaliski.

Zaprosił neoprezbiterów, aby z otwartym sercem podjęli służbę w parafiach. - Chciałbym bracia, żeby było w was pragnienie służenia Kościołowi w naszej diecezji. Chciałbym, żebyście z otwartym sercem podjęli te miejsca, które dla was przygotowaliśmy, żebyście je przyjęli i pokochali – zaznaczył duchowny.

Zachęcał księży, aby razem z proboszczem i wspólnotą parafialną budowali Boże Królestwo.

- Proszę módlcie się, abyście umieli kochać tych ludzi, do których będziecie posłani, żebyście z jednej strony przyjęli i pokochali tych ludzi, a z drugie strony uszanowali drogę, którą przeszli przed wami. Tam ludzie modlili się i modlą od wieków, uszanujcie to. Bądźcie dobrymi współpracownikami księży proboszczów, ale też twórzcie wokół siebie współpracowników, bo zawsze razem trzeba budować Boże Królestwo. Ruszajcie z nadzieją do przodu – powiedział bp Bryl.

Po wręczeniu dekretów biskup udzielił neoprezbiterom pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Adrian Albert został skierowany na wikariusza do parafii Narodzenia NMP w Chełmcach, a ks. Mateusz Zimorski do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie.

Ks. Adrian Albert podkreśla, że będzie chciał jak najlepiej służyć wiernym. - Kapłan powinien przede wszystkim być specjalistą od kontaktu ludzi z Panem Bogiem. Warto również poznawać swoje talenty, aby móc je jak najowocniej wykorzystać w pracy duszpasterskiej. Lubię pracę z młodzieżą, a zwłaszcza z ministrantami. To właśnie we wspólnotach ministranckich rodzi się najwięcej powołań kapłańskich – stwierdził.

Reklama

Podobnie uważa ks. Mateusz Zimorski. – Nie da się być „od wszystkiego”, ale jeżeli ktoś o coś księdza prosi lub proponuje, np. udział w jakiejś grupie duszpasterskiej lub czymkolwiek,

to nie powinno się odmawiać, ale właśnie spróbować jakoś zawsze pomóc - zaznaczył.

2023-06-06 13:49

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne duchowieństwa w diecezji radomskiej

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marek Solarczyk wręczył w radomskim seminarium duchownym nominacje neoprezbiterom, posyłając ich na pierwsze parafie. Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie, wikariusze zmieniający parafie oraz księża ustanowieni na urzędy diecezjalne.

Biskup Marek Solarczyk przyjął rezygnację z urzędu proboszcza dwóch księży, którzy przechodzą na emeryturę. To: ks. Mieczysław Drypa, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Anny w Sławnie k. Radomia oraz ks. Adam Kuc, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki w Mniszku.

CZYTAJ DALEJ

Kongres „Parafia jutra”: jak powinna wyglądać idealna parafia?

2023-09-20 21:20

[ TEMATY ]

parafia

Karol Porwich/Niedziela

Jak powinna wyglądać idealna wspólnota chrześcijańska, idealna parafia? W jaką stronę powinniśmy dążyć? – na te pytania odpowiadali teologowie, uczestnicy II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który odbywa się w Licheniu. Mówiąc o biblijno – teologicznych podstawach życia parafialnego zwracali m.in. uwagę, że pewnym sprawdzianem tego, czy wspólnota jest zdrowa i funkcjonuje zgodnie z Bożym planem jest jej otwartość i misyjność.

- Dzieje Apostolskie ( Dz 4, 32-35) opisujące funkcjonowanie pierwszej wspólnoty w Jerozolimie to nie jest wizja Kościoła utopijnego. Przedstawiają to, co stanowi istotne i ciągle aktualne przesłanie Kościoła i tożsamości Kościoła wszystkich czasów – przekonywał ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło z UKSW.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję