Reklama

Kościół

W Rzymie zaprezentowano książkę „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”

„Osoba wielkiego człowieczeństwa i niezwykłej głębi duchowej, profesjonalista obdarzony wyjątkowymi zaletami, kompetentny i ceniony mówca, Joaquin Navarro-Valls wyróżniał się ze względu na jego oddanie Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim na głębokie zrozumienie w stosunkach z papieżem Wojtyłą, któremu towarzyszył z wyrzeczeniem w radosnych i bolesnych chwilach jego posługi Piotrowej”.

[ TEMATY ]

książka

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch

Tak pisał kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin w pozdrowieniu skierowanym do organizatorów i uczestników prezentacji włoskiego wydania książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”, która odbyła się 5 czerwca, o godz. 17 w auli Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

„Lektura osobistych zapisków człowieka, który przez ponad dwadzieścia lat był rzecznikiem Stolicy Apostolskiej – pisze kard. Parolin - nie tylko pozwala poznać nieznane aspekty wydarzeń historycznych dotyczących Kościoła i życia umiłowanego Papieża Polaka, lecz pomaga odkryć lepiej jego duchowość i świętość”. Wśród charakterystycznych „rysów” Jana Pawła II, które wyłaniają się z tekstu, Sekretarz Stanu wymienia: „odwoływanie się do ludzkiego sumienia, uciekanie się do modlitwy i apostolska odwaga, z jaką stawiał czoła niewygodnym i trudnym sytuacjom”.

Życzeniem Sekretarza Stanu jest, aby czytelnicy „oprócz czerpania przyjemności z opowieści o ziemskim życiu Kościoła, nawet w jego bardziej codziennych i osobistych aspektach, mogli wyciągnąć z lektury lekcje na temat złożonego momentu historycznego, który przeżywamy”.

Włodzimierz Rędzioch

W prezentacji książki, którą moderowała dziennikarka Valentina Alazraki, wzięli udział Giovanni Grasso, rzecznik prasowy Prezydenta Republiki Włoch, ks. Federico Lombardi SJ, Prezes Fundacji Josepha Ratzingera, dawny dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Lina Petri z Fundacji Watykańskiej Jana Pawła I, dawna współpracowniczka Navarro-Vallsa, Francesco Rutelli, były burmistrz Rzymu (kierował administracją miejska w latach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000), oraz prof. Diego Contreras, który zredagował książkę.

Jak stwierdził prof. Contrearas „Navarro-Valls starał się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, wspierać Jana Pawła II, choć miał świadomość, że Papież nie potrzebuje jego pomocy, bo miał dar komunikowania. Ale jego stosunki z Ojcem Świętym wykraczały poza formalne relacje między podwładnym a jego szefem. Navarro-Valls podziwiał Jana Pawła II a podziw ten rósł w miarę, jak go lepiej poznawał”.

Reklama

Na prezentację książki przybyli dawni współpracownicy Navarro-Vallsa oraz obecni pracownicy Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, liczni dziennikarze akredytowani przy Watykanie, przedstawiciele środowisk akademickich i kościelnych Rzymu; na prezentację przybył także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski. Dla mnie była to też okazja do spotkania z wieloma kolegami dziennikarzami – była wśród nich nestorka watykanistów Valentina Alazraki, oraz z przyjaciółmi z Opus Dei.

Książka ze wspomnieniami rzecznika Papieża ukazuje się w czterdziestą 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II i należy mieć nadzieję, że jak najszybciej będzie również opublikowana po polsku.

Włodzimierz Rędzioch

2023-06-06 16:39

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup drohiczyński gościem Klubu Ciekawej Książki

Niedziela podlaska 15/2013, str. 4

[ TEMATY ]

książka

Paweł Kryszczuk, SOK

W swojej najnowszej książce bp Antoni Dydycz najwięcej miejsca poświęcił kazaniom z ostatnich lat

W swojej najnowszej książce bp Antoni Dydycz najwięcej miejsca poświęcił kazaniom z ostatnich lat

„Trzy miłości. Kościół - Ojczyzna - Rodzina. Kazania patriotyczne” - to zbiór 42 tekstów napisanych przez bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, wydanych przez lubelskie wydawnictwo Jezu Ufam Tobie. Książkę wraz z autografem jej autora można było nabyć podczas spotkania Klubu Ciekawej Książki, które 20 marca odbyło się w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

CZYTAJ DALEJ

Mateusz opuszcza urząd skarbowy, źródło dochodu, i idzie za Jezusem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

wikipedia.org

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 9-13.

Czwartek, 21 września. Św. Mateusza Apostoła Ewangelisty, święto

CZYTAJ DALEJ

Wambierzyce. Miłość wiecznie młoda

2023-09-21 23:17

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Spotkanie młodzieży

ks. Paweł Kilimnik

bp Adam Bałabuch

NiemaGOtu

Ks. Sebastian Kosecki

Light for Life

Hubert Gościmski

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Gdy ponad tysiąc młodych ludzi mówi głośno Kocham, już nikt nie ma wątpliwości, że Kościół żyje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję