Reklama

Franciszek

Franciszek zachęcił Polaków do krzewienia ewangelizacji i wspierania Ukraińców

Do nieustannego trwania w zapale ewangelizacyjnym oraz wspierania narodu ukraińskiego zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Niech przykład św. Teresy od Dzieciątka Jezus zachęca wasz naród, by nie ustał jego zapał ewangelizacyjny, także poprzez cenną pracę polskich misjonarzy na peryferiach świata. Świadczcie o Jezusie przykładem waszego życia, trwajcie w miłości chrześcijańskiej i nie ustawajcie we wspieraniu narodu ukraińskiego. Z serca wam błogosławię!

Papieską katechezę streściła po polsku red. Beata Zajączkowska z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:

Reklama

Dzisiejsza audiencja odbywa się przy relikwiach św. Teresy od Dzieciątka Jezus, głównej patronki misji. Dobrze, że dzieje się to w czasie, gdy zastanawiamy się nad zapałem ewangelizacyjnym. Choć jest patronką misji, sama nigdy nie była na misjach. Była mniszką karmelitanką, która zmarła w bardzo młodym wieku. Choć jej ciało było schorowane, to serce było żarliwe i misyjne. Teresa była „duchową siostrą” wielu misjonarzy: z klasztoru towarzyszyła im swoimi listami, modlitwami i nieustannymi ofiarami w ich intencji. Ta posługa spotykała się często z brakiem zrozumienia ze strony współsióstr, co znosiła z cierpliwością. Jej gorliwość, misyjna moc i radość wstawiennictwa mają źródło w jej życiu. Gdy dowiedziała się o przestępcy skazanym na śmierć za straszne zbrodnie, który nie chciał przyjąć pocieszenia wiary, na wszelkie sposoby modliła się o jego nawrócenie, by przez skruchę zechciał w swym sercu uczynić miejsce dla Bożego miłosierdzia, któremu św. Tereska ślepo ufała. Po egzekucji przeczytała w gazecie, że tuż przed położeniem głowy na szafocie nagle „chwycił Krucyfiks, podany mu przez kapłana i trzykroć ucałował święte rany” Jezusa. Oto moc wstawiennictwa poruszana miłością, oto właśnie energia pobudzająca misje. Misjonarze, których Teresa jest patronką, to nie tylko ci, którzy podróżują daleko, uczą się nowych języków, wykonują dobre uczynki i doskonale przepowiadają. Nie, misjonarzem jest każdy, kto żyje, niezależnie od tego gdzie jest, jako narzędzie Bożej miłości. To jest gorliwość apostolska, która pociąga. Nie stajemy się chrześcijanami, ponieważ jesteśmy przez kogoś zmuszeni, lecz ponieważ poruszyła nas miłość. Kościół, bardziej niż tak wielu środków, metod i struktur, które czasami odwracają uwagę od tego, co istotne, potrzebuje dziś serc takich jak serce Teresy, serc, które przyciągają do miłości i zbliżają nas do Boga. Prośmy tę świętą o łaskę przezwyciężenia naszego egoizmu i umiłowanie wstawiania się, aby Jezus był znany.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: Członkowie NSZZ „Solidarność” z Kopalni Ruda-Ruch Halemba, z rodzinami; NSZZ „Solidarność 80” Rzeczpospolitej Polskiej z Mysłowic; pielgrzymi z parafii św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie (arch. warszawska); młodzież i grono pedagogiczne Szkoły Katolickiej im. Św. Rodziny w Krakowie (58 osób); pielgrzymi z Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie (arch. krakowska): pielgrzymi z Rzeszowa; Fundacja „Gdy liczy się czas” z Lublina, niosąca wsparcie dzieciom chorym onkologicznie, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

2023-06-07 09:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież powierza prałaturę Opus Dei Dykasterii ds. Duchowieństwa

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ojciec Święty powierzył sprawy związane z prałaturą personalną Opus Dei Dykasterii ds. Duchowieństwa. Dotychczas zajmowała się nimi Dykasteria ds. Biskupów. W Watykanie opublikowano dzisiaj papieskie Motu Proprio „Ad Charisma tuendum” dotyczące prałatur personalnych, a jedyną obecnie istniejącą taką strukturą jest prałatura Opus Dei.

Jak zaznaczono, jeśli zajdzie taka potrzeba, Dykasteria ds. Duchowieństwa będzie konsultowała sprawy prałatury personalnej z innymi dykasteriami Kurii Rzymskiej. Ponadto co roku prałat stojący na czele tej struktury kościelnej będzie przedkładał Dykasterii ds. Duchowieństwa sprawozdanie o stanie prałatury i prowadzeniu jej pracy apostolskiej. Zaznaczono, że jej statuty będą odpowiednio dostosowane i zatwierdzane przez kompetentne organy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Jezusa jest początkiem nowego życia

2023-09-19 11:22

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 57-62.

Środa, 4 października. Św. Franciszka z Asyżu, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Czas formacji i integracji

2023-10-03 18:18

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Lubuska Oaza

Tamara Murzyńska

Za nami kolejne warsztaty diecezjalnej diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie.

W Rokitnie w dniach 29 września - 1 października odbyły się warsztaty diecezjalnej diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie. - Był to dla nas z jednej strony czas integracji, a z drugiej planowania pracy rocznej. Dyskutowaliśmy o to, jak widzimy dalszą posługę naszej diakonii. Połączyliśmy to oczywiście z naszą formacją. Takie warsztaty organizujemy nie tylko z myślą o członkach diakonii. Jesteśmy otwarci na inne osoby, zarówno te, które chciałyby się do nas przyłączyć, jak i takie, które tylko chcą zobaczyć, czym jest diakonia liturgiczna, na czym polega nasza posługa i formacja - wyjaśnia animator odpowiedzialny Dariusz Juryk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję