Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: kard. Nycz wprowadzi do Świątyni Opatrzności Bożej relikwie św. Józefa Bilczewskiego

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył w sobotę Mszy św., podczas której do Świątyni Opatrzności Bożej wprowadzone zostaną relikwie św. Józefa Bilczewskiego, ordynariusza lwowskiego, który został zapamiętany jako ten, który szczególną troską otaczał najuboższych - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

[ TEMATY ]

św. Józef Bilczewski

NAC

Św. Józef Bilczewski (1860 – 1923)

Św. Józef Bilczewski (1860 – 1923)

Będą to 19. relikwie wprowadzone dotychczas do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Eucharystii w sobotę o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.

Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach koło Kęt. 6 lipca 1884 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1886-1888 odbył studia teologiczne w Wiedniu, gdzie uzyskał doktorat z teologii, następnie w Rzymie i Paryżu.

17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował ks. prałata arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego. Józef Bilczewski zmarł 20 marca 1923 r. Jego zabalsamowane serce umieszczono w kaplicy bł. Jakuba w bazylice katedralnej we Lwowie, a ciało zostało złożone w grobie na cmentarzu janowskim, gdzie grzebano ubogich.

Staraniem archidiecezji lwowskiej przeprowadzono proces beatyfikacyjny Józefa Bilczewskiego, którego pierwsza faza została zakończona 18 grudnia 1997 r. ogłoszeniem przez św. Jana Pawła II dekretu o heroiczności jego cnót. W czerwcu 2001 r. za cudowne zostało uznane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych uzdrowienie dziewięcioletniego chłopca Marcina Gawlika z bardzo ciężkich poparzeń. Miało do niego dojść - według Kongregacji - za wstawiennictwem Józefa Bilczewskiego, co otworzyło mu drogę do beatyfikacji. Dokonał jej Jan Paweł II 26 czerwca 2001 r. we Lwowie podczas swej podróży apostolskiej na Ukrainę.

"W życiu kapłańskim (bp Bilczewski - PAP), podobnie jak w pracy na wielu ważnych stanowiskach na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza, potrafił dawać świadectwo miłości do Boga i zarazem wielkiej miłości do człowieka. Szczególną troską otaczał ubogich, utrzymywał też stosunki nacechowane szacunkiem i życzliwością zarówno ze współpracownikami, jak i ze studentami, którzy odwzajemniali mu się zawsze wielkim poważaniem i serdecznością" - powiedział papież Jan Paweł II w czasie beatyfikacji biskupa.

Reklama

Zwrócił uwagę, że "w szczególnie trudnym okresie pierwszej wojny światowej nowy błogosławiony dał się poznać jako żywa ikona Dobrego Pasterza, zawsze gotów nieść otuchę swoim wiernym i wspierać ich natchnionymi słowami, pełnymi życzliwości". "Spieszył z pomocą ubogim, których darzył tak szczególnym upodobaniem, że pragnął pozostać wśród nich nawet po śmierci i dlatego rozporządził, aby pochowano go na cmentarzu janowskim we Lwowie, gdzie grzebano doczesne szczątki nędzarzy" - powiedział papież.

Kanonizacji bp Bilczewskiego dokonał w 2005 r. papież Benedykt XVI.

Do Świątyni Opatrzności wprowadzono dotychczas 17 relikwii świętych i błogosławionych. Są wśród nich są relikwie papieża, św. Jana Pawła II, franciszkanina, św. Maksymiliana Kolbe, św. s. Urszuli Leduchowskiej, jezuity św. Andrzeja Boboli, marianina św. Stanisława Papczyńskiego, św. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, karmelity św. Rafała Kalinowskiego, św. bp. Józefa Pelczara, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. s. Faustyny, bł. o. Honorata Koźmińskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. s. Franciszki Siedliskiej, bł. o. Brata Alberta, bł. s. Klary Ludwiki Szczęsnej, bł. s. Elżbiety Róży Czackiej, bł. ks. Wincentego Frelichowskiego. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ ann/

2023-06-09 08:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Startuje Rok Arcybiskupa Bilczewskiego

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Józef Bilczewski

Mjscreen

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach

20 marca przypada rocznica śmierci świętego wilamowianina.

To jednocześnie dzień inauguracji roku poświęconego tej wyjątkowej postaci. Większość duszpasterskich inicjatyw w diecezji bielsko-żywieckiej będzie związanych z sanktuarium dedykowanym św. Józefowi w jego rodzinnym mieście.

CZYTAJ DALEJ

Śladami Borgiasza...

Niedziela przemyska 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Nazwisko Borgiów, niestety nie najlepiej zapisało się w historii. Przez wieki stało się synonimem korupcji, przestępstw, kupczenia kościelnymi godnościami. Życie Franciszka Borgiasza było natomiast „znakiem sprzeciwu” wobec utartych stereotypów, jakie historia powiązała z Borgiami. Osoba św. Franciszka Borgiasza od XVIII wieku cieszyła się kultem w... jarosławskiej świątyni jezuickiej – posiadał on bowiem swój ołtarz w jarosławskiej kolegiacie (wspomnijmy, że czczono go jako świętego od 1670 r., kiedy to papież Klemens X kanonizował go w Rzymie. Do ostatecznej decyzji papieża przyczynił się cud, jakiego doświadczyć miał jeden z ministrów króla hiszpańskiego Filipa III, kiedy to wyzdrowiała – za przyczyną Borgiasza – wnuczka owego notabla...). Obecnie upamiętnia jego osobę piękna rzeźba dłuta Tomasza Huttera znajdująca się na terenie jarosławskiej kolegiaty. Przedstawia ona świętego jezuitę zgodnie z kanonem obecnym w ikonografii – księgą oraz umieszczoną na niej „trupią czaszką” w diademie...

CZYTAJ DALEJ

Różaniec zawierzenia z księdzem Dolindo

2023-10-03 21:00

[ TEMATY ]

różaniec

Matka Boża

Maryja

o. Dolindo

Archiwum rodzinne o. Dolindo

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Sługa Boży ks. Dolindo podkreślał zawsze, że najlepsza droga do Boga wiedzie przez Maryję. A do Niej przez Różaniec.

"Czy słyszycie to imię? Maryja! W niebie i naziemi jest promieniem wieczności! Jest odbiciem pełnej czci Trójcy Świętej! Jest wielkim Czy słyszycie to imię? Maryja! W niebie i na ziemi jest promieniem wieczności! Jest odbiciem pełnej czci Trójcy Świętej! Jest wielkimpromieniem, refleksem, jakiego nigdy przedtem nie widziano na tej ziemi. Maryja! Maryja! Maryja!" - pisał ks. Dolindo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję