Reklama

Kaplica na lotnisku

W drogę z nami wyrusz, Panie...

Niedziela Ogólnopolska 28/2010, str. 22

O. Michał Czyżewski OSPPE

Ks. Zbigniew Stefaniak - kapelan w Porcie Lotnicznym na warszawskim Okęciu

Ks. Zbigniew Stefaniak - kapelan w Porcie Lotnicznym na warszawskim Okęciu

W Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie funkcjonuje nowa kaplica ekumeniczna, która usytuowana jest w części ogólnodostępnej hali odlotów w strefie C. Odnalezienie kaplicy ułatwiają ikonki umieszczone w kilku punktach terminalu. W nowej kaplicy sprawowane są już Msze św. niedzielne o godz. 8, 10 i 11 oraz Msze św. grup pielgrzymkowych. Kaplica powstała w ramach rozbudowy terminali, w odpowiedzi na potrzeby wzrastającej liczby pasażerów.
Poświęcenie kaplicy odbyło się 17 grudnia 2009 r. w czasie ekumenicznej uroczystości, w której uczestniczyli: abp Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, abp Sawa - prawosławny metropolita warszawski, bp Janusz Jagucki - biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a także Tadeusz Jarmuziewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Michał Marzec - naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) i wielu innych znakomitych gości.
- Jestem kapelanem w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina od roku 2007 - mówi ks. Zbigniew Stefaniak. - Posługa kapelana na lotnisku to dość specyficzna dziedzina pracy duszpasterskiej. Kapelan służy zarówno pasażerom, jak i pracownikom. Wiele osób zwraca się z prośbą o spowiedź, rozmowę, poradę duchową. Kapelan organizuje też pielgrzymki dla personelu lotniska. W ostatnim czasie było ich kilka: do Grecji, do Ziemi Świętej, „szlakiem cysterskim” na Dolny Śląsk czy „szlakiem chopinowskim” do Żelazowej Woli i Brochowa. Kapelan uczestniczy w przygotowaniu i przeprowadzeniu świątecznych spotkań pracowników lotniska, włączał się w akcję Klubu Krwiodawców, współpracuje z katolickimi wydawnictwami i redakcjami, dzięki czemu przed kaplicą dostępne są - gratisowo - pisma o tematyce religijnej, cieszące się dużą popularnością wśród pracowników i pasażerów. Kapelan utrzymuje kontakt ze stowarzyszeniami zrzeszającymi pracowników kapelanii portów europejskich i światowych.
Nowa kaplica pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego jest miejscem, gdzie pracownicy lotniska, pasażerowie, osoby odprowadzające czy też oczekujące na przylot swoich najbliższych mogą w ciszy i skupieniu pomodlić się czy skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz wziąć prasę katolicką.
W kaplicy znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Jasnogórskiej ze zranionym obliczem. Jest też witraż przedstawiający św. Archanioła Rafała - opiekuna podróżnych oraz przedstawione w sześciu odsłonach dzieje stworzenia świata. Na bocznej ścianie umieszczono stacje Drogi Krzyżowej. W kaplicy przygotowano miejsce do modlitwy dla osób m.in. wyznania mojżeszowego i islamskiego.
Kaplica - jako miejsce obecności Jezusa Eucharystycznego i modlitwy - zobowiązuje i zarazem zaprasza każdego, kto przebywa na lotnisku, by w podróży i w swoim życiu nie czuł się samotny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Wspólna droga - wkrótce inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-21 11:25

Archidiecezja Lubelska

Przed nami uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

W najbliższą sobotę, 25 września, w archikatedrze zostanie oficjalnie otwarty III Synod Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika 25 marca 2019 r. Pandemia znacznie przesunęła w czasie zaplanowaną inaugurację, ale nie przerwała intensywnych prac przygotowawczych. Kilkaset osób z komisji synodalnych oraz kilka tysięcy członków parafialnych zespołów synodalnych: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy podjęli modlitwę i refleksję nad kondycją Kościoła w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję