Reklama

Niedziela Małopolska

Trzetrzewina

Nie można zamknąć Chrystusa

    W parafii Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie wierni licznie wzięli udział w procesji Bożego Ciała.

Mateusz Góra

W procesji, która przeszła drogami Trzetrzewiny, licznie uczestniczyli parafianie

W procesji, która przeszła drogami Trzetrzewiny, licznie uczestniczyli parafianie

    Boże Ciało to uroczystość, która licznie gromadzi wiernych na Mszy świętej, a następnie uroczystej procesji. Nie inaczej było w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie (diecezja tarnowska).

    Wierni licznie zgromadzili się na Mszy Świętej. Następnie drogami wsi ruszyli w uroczystej procesji do czterech ołtarzy. Podczas homilii wikariusz parafii ks. Marek Czerwiński zaznaczał, że procesja w uroczystość Bożego Ciała to waży wyraz wiary.

    – W tej procesji jest zawarta wielka mądrość Kościoła. Nie można zamknąć Chrystusa nawet w najpiękniejszej świątyni. Nie można powiedzieć Jezusowi, że tu w świątyni jest Jego dziedzictwo, a poza nią jest nasze – mówił kaznodzieja. – Wychodzimy na ulice z dumą i radością. Wielbimy ukrytego w małej hostii Chrystusa. On z wysokości monstrancji ogarnia cały świat – dodawał. Podczas homilii ks. Czerwiński podkreślał również, że świadectwo wiary trzeba dawać codziennie, a nie tylko w jeden dzień w roku.

Reklama

    Jak mówi proboszcz parafii ks. Edward Mikoś, uroczystość Bożego Ciała gromadzi w kościele całe pokolenia wierzących, bo wiara w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie jest dla każdego ogromnie ważna. – Przyjmujemy Chrystusa do naszych serc, bo jest On dla nas mocą, która daje siłę w codziennym życiu. Dlatego tak uroczyście Go czcimy i wyznajemy publicznie naszą wiarę, począwszy od najmłodszych, aż do najstarszych – mówił ks. Mikoś w rozmowie z „Niedzielą”.

    W procesji licznie wzięły również udział dzieci ubrane w regionalne stroje. Tradycyjnie dziewczynki sypały kwiatami, po których przeszedł kapłan z Najświętszym Sakramentem, a chłopcy dzwonili dzwonkami. Tradycją parafii jest również budowanie przez parafian czterech ołtarzy, przy których zatrzymuje się procesja.

2023-06-09 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Modlitwa na każdy dzień nowenny

CZYTAJ DALEJ

Komentarz: papież nie zmienia nauczania o małżeństwie

2023-10-03 14:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zalecam całościowe i pogłębione czytanie papieskiej wypowiedzi. W mojej ocenie żadną miarą nie stanowi ona aprobaty dla wytworzenia formuły błogosławienia par niesakramentalnych, w tym homoseksualnych, jako kościelnego rytu podobnego do liturgicznego błogosławieństwa małżeństw – podkreśla ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W ten sposób ks. prof. Kantyka odnosi się do pytań (Dubiów), które kardynałowie Brandmüller, Burke, Sandoval Íñiguez, Sarah i Zen Ze-kiun przedstawili Franciszkowi z prośbą o wyjaśnienie niektórych kwestii dotyczących interpretacji Objawienia Bożego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, święceń kapłańskich kobiet i pokuty jako koniecznego warunku rozgrzeszenia sakramentalnego.

CZYTAJ DALEJ

Wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o o. Andraszu: doradzał św. Maksymilianowi, a przed furtą stała kolejka jego penitetntów

2023-10-03 17:59

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Mateusz Wyrwich

O. Józef Andrasz

O. Józef Andrasz

Był dyrektorem pierwszego w Polsce wydawnictwa katolickiego, św. Maksymilian pytał go o radę zakładając „Rycerza Niepokalanej”. Był też zaangażowany w zawierzenie narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 1951 roku oraz w propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia. Spowiadał wiele godzin dziennie. Jego najbardziej znaną penitentką była św. s. Faustyna Kowalska. O. Józef Andrasz może być wzorem oddania jako szafarz sakramentów – mówi wicepostulator procesu jezuita o. Mariusz Balcerak.

Joanna Operacz (KAI) - Prawie rok temu zaczął się proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza. Na jakim etapie są prace?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję