Reklama

Kościół

Abp Galbas do proboszczów: Traktujcie dobrze waszych parafian i wikariuszy

Traktujcie dobrze waszych parafian i traktujcie dobrze waszych wikariuszy ‒ mówił do przyszłych proboszczów i administratorów parafii abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wręczył 20 księżom nominacje na te funkcje. Kapłani rozpoczną swoją posługę w parafiach 30 lipca.

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Metropolita katowicki wskazywał, że Chrystusowi nie szkoda tracić czasu dla jednego człowieka. ‒ Jest z tym człowiekiem w bardzo osobistej relacji. Ujmuje go za rękę, wyprowadza poza wieś, zwilża śliną jego oczy, kładzie na nim rękę. To wszystko jest pełne czułości, delikatności i indywidualnej troski ‒ mówił.

Wskazał jednocześnie, że nie lubi określenia „duszpasterstwo masowe”. Bo trudno masowość pogodzić z głębią. ‒ Nie prowadźcie w parafiach duszpasterstwa masowego. Starajcie się spotkać człowieka, a nie masę. Rozmawiajcie z człowiekiem, traktujcie go podmiotowo, z całą niepowtarzalnością jego drogi. Umiejcie towarzyszyć człowiekowi w jego cierpieniach, niewidzeniach, w samotności ‒ apelował.

Za papieżem Franciszkiem zachęcał, by parafie były w kontakcie z rodzinami, z życiem ludzi i z życiem społeczności. ‒ Muszą być domami o drzwiach zawsze otwartych, aby wychodzić innym na spotkanie. I to ważne, aby owemu zbliżaniu się ku drugiemu towarzyszyła jasna propozycja wiary. Chodzi o otwarcie drzwi, aby Jezus mógł wyjść z całą radością swojego przesłania ‒ powiedział arcybiskup.

Wzywał do modlitwy za nasze parafie, aby „nie stanowiły tylko funkcjonalnych biur, ale, ożywione duchem misyjnym, były miejscami przekazywania wiary oraz świadectwa miłości.” Zachęcał, by duszpasterstwo indywidualne prowadziło do duszpasterstwa wspólnotowego. ‒ Wspólnota to nie masa. Wspólnotę tworzą niepowtarzalni ludzie, szanowani w swojej niepowtarzalności i wyjątkowości. We wspólnocie każdy jest ważny. W masie każdy jest nieważny ‒ zauważał.

Podziel się cytatem

Reklama

Polecał też proboszczom cierpliwie czekać na owoce. Podkreślał, że rozwój wiary to w człowieku proces, jak uzdrowienie niewidomego dokonało się stopniowo. ‒ Nie denerwujcie się na ludzi, że nie stali się „na trzy cztery” święci, że mają te same grzechy, że pytają o te same rzeczy. To normalne. Czy my sami tacy nie jesteśmy!? ‒ pytał.

Prosił proboszczów, by nie traktowali swoich nominacji jako wyróżnienia, awansu, nobilitacji, czy nagrody, ale by traktowali to jako wezwanie do większej służby, pracowitości i do większej odpowiedzialności za zbawienie ludzi. ‒Traktujcie dobrze waszych parafian i traktujcie dobrze waszych wikariuszy. To nie parobki, tylko współpracownicy. Rozeznawajcie wspólnie, a potem wspólnie rozeznane sprawy, wspólnie podejmujcie ‒ prosił na koniec.

2023-06-09 14:52

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia abp. Adrianowi Galbasowi SAC

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Abp Adrian Galbas

episkopat.pl

Życzę Waszej Ekscelencji, aby w pełnieniu posługi pasterza Archidiecezji Katowickiej był Ksiądz Arcybiskup odważnym, wytrwałym, przekonującym i nieustannie zdolnym do oddawania swojego życia prorokiem, świadkiem i sługą nadziei, zakorzenionej w Jezusie Chrystusie – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach dla abp. Adriana Galbasa SAC, nowego arcybiskupa metropolity katowickiego.

Publikujemy pełny tekst życzeń:

CZYTAJ DALEJ

W trosce o kapłańską wspólnotę

Niedziela sosnowiecka 21/2019, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Piotr Lorenc

Ks. Tomasz Zmarzły

Ks. Tomasz Zmarzły

Z ks. Tomaszem Zmarzłym o Unii Apostolskiej Kleru rozmawia Piotr Lorenc

PIOTR LORENC: – W pierwszych dniach maja otrzymał Ksiądz dekret od bp. Grzegorza Kaszaka kierujący na nowy obszar pracy. Czego on dotyczy i jak Ksiądz go przyjął?

CZYTAJ DALEJ

USA/ Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny Polakom za wsparcie

2023-09-21 22:45

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

"Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję