Reklama

XI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO

SACROEXPO - Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów w tym roku odbyła się po raz jedenasty. Po raz pierwszy towarzyszył jej Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu targowych trzech dni (14-16 czerwca 2010 r.) wystawę odwiedziło 5 tys. zwiedzających: kler, przedstawiciele firm, sprzedawcy, hurtownicy, dystrybutorzy, architekci, muzealnicy, projektanci.
W tym roku na SACROEXPO i EXPOSITIO swoją ofertę zaprezentowało ponad 300 firm architektonicznych, wnętrzarskich i budowlanych z 16 państw (Polska, Niemcy, Włochy, Ukraina, Wielka Brytania, Portugalia, Słowacja, Francja, Rosja, Finlandia, Węgry, Słowenia, Holandia, Chorwacja, Hiszpania).
Zwiedzający poznali najnowsze rozwiązania dotyczące budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Uczestnicy targów mieli możliwość poznania też najnowszych technologii projektowania i utrzymania zieleni wokół kościołów, renowacji świątyń lub ich adaptacji w szczególnych warunkach przestrzennych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się aranżacje architektoniczne wnętrz, w tym projekty oświetlenia i nagłośnienia kościołów, dewocjonalia, szaty i naczynia liturgiczne, systemy informatyczne i archiwistyczne dla kościołów, witraże i rzeźby. Zaprezentowana została również literatura religijna oraz materiały multimedialne służące edukacji i ewangelizacji. Na targach swoje oferty przedstawiły również biura pielgrzymkowe.
Otwierając tegoroczną wystawę, abp Mieczysław Mokrzycki, drugi osobisty sekretarz Jana Pawła II, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, powiedział: - To ważne, że w Polsce możemy się poszczycić dziełami sztuki sakralnej tworzonymi z tak niezwykłym kunsztem. To w Kielcach oglądać możemy wynik bogactwa naszej wiary. SACROEXPO potwierdza, że Kościół katolicki jest mecenasem sztuki. Targi promują artystów i rzemieślników, których efekty pracy nierozerwalnie związane są z Bogiem. Arcybiskup otworzył również wystawę witraży „W 80-lecie urodzin Józefa i Tadeusza Fuedynów”.
Pierwszego dnia, podczas uroczystej gali Targów Kielce, wręczono po raz szósty medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. W tym roku komisja przyznała to zaszczytne wyróżnienie wybitnemu polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu. - Sądziłem kiedyś, że z biegiem lat entuzjazm przy odbieraniu nagród jest coraz mniejszy. Myliłem się. Okazuje się, że tak samo cieszę się z każdego wyróżnienia, jakie jest mi przyznawane. Ten medal to dla mnie takie „światełko w tunelu” na następne lata - powiedział laureat, odbierając medal. Tego samego wieczora wręczone zostały medale i wyróżnienie Targów Kielce za produkty targowe i sposób prezentacji stoiska.
SACROEXPO i EXPOSITIO to również konferencje, seminaria i warsztaty. Konferencja „Kościoły naszych czasów”, zorganizowana już po raz dziewiąty, skierowana została do architektów i osób związanych ze sztuką sakralną. Temat tegorocznego spotkania „Kanon obiektu sakralnego” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników. Również w tym roku dyrektorzy i pracownicy muzeów spotkali się na IV Międzynarodowej Konferencji „Muzea naszych czasów”.
Wystawa SACROEXPO to spotkania nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Drugiego dnia, 15 czerwca, w Kieleckim Centrum Kultury odbył się finał X Festiwalu Piosenki Religijnej. Zespół „Ad Libitum” z kieleckiego Gimnazjum Katolickiego im. St. Kostki zajął I miejsce w kategorii powyżej 13 lat.
Od dziesięciu lat podczas SACROEXPO w Kieleckim Centrum Kultury rozbrzmiewają najpiękniejsze piosenki religijne. Młodzi artyści i kompozytorzy prezentują się przed fachowym jury, które wyłania zwycięzców. W tym roku do finału festiwalu zakwalifikowało się ponad 700 uczestników - wiernych z kieleckich diecezji.
FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ to dzieło zainicjowane przez ks. Jerzego Ostrowskiego - dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Kielcach, ks. Stanisława Kuśmierczyka - duszpasterza pracującego w parafii katedralnej w Kielcach i p. Stanisława Jurkowskiego - muzyka, gospodarza festiwalu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję