Reklama

Kościół

Rzeszów: Wspomnienie rodziny Ulmów podczas koncertu uwielbienia

Rodzina Ulmów, pochodząca z Markowej na Podkarpaciu, a która zostanie beatyfikowana 10 września br., została kilkukrotnie wspomniana podczas koncertu uwielbieniowego Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie.

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Piotr Drzewiecki

Wiernym przybyłym w Boże Ciało wieczorem do Rzeszowa z całej Polski towarzyszyli biskupi: bp Jan Wątroba z diecezji rzeszowskiej, bp Stanisław Jamrozek z diecezji przemyskiej oraz bp Kazimierz Górny – biskup senior diecezji rzeszowskiej, kapłani i osoby życia konsekrowanego. - Dobrze, że jesteście z nami i przywieźliście ze sobą młodzież, wspaniałą młodzież! – mówił ks. Mariusz Mik, organizator koncertu.

- Na początku naszego koncertu przeżywać będziemy niecodzienne świadectwo. Świadectwo wynikające z wiary, z miłości, doświadczenia krzyża. Świadectwo jakże wymowne! – mówił ks. Andrzej Cypryś zapowiadając film „Samarytanie z Markowej” przygotowanego przez Grzegorza Józiaka dla Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. - Wszystko świadczy o miłości. Ponadczasowej, prawdziwej, do końca – to fragment wiersza Marii Elżbiety Szulikowskiej, która od 2017 roku historycznie i literacko mówi o rodzinie Ulmów z Markowej. – Wiersz napisany dla Wiktorii i Józefa, o ich miłości prawdziwej, wiernej i do końca. Ulmowie nie mówili o miłości. Oni kochali autentycznie, pokornie i ofiarnie siebie i spotkanych ludzi. Szczególnie zdumiewa mnie ich miłości do ziemi – gigantyczna praca. A dzieci? Siedmioro dzieci Ulmów to obraz ich miłości. Bo Ulmowie żyli miłością, która owocuje – mówiła autorka dwóch tomików wierszy poświęconych pamięci rodziny Ulmów pt: „Kwiaty pamięci” i „Róże nad grobem”.

Kierownikiem muzycznym wydarzenia był, jak co roku, Marcin Pospieszalski, chórem i orkiestrą dyrygował Hubert Kowalski, zaś kierownictwo duchowe nad niemałą rodziną Jednego Serca Jednego Ducha pełnili ks. Andrzej Cypryś i ks. Mariusz Mik. Na scenie pojawili się wybitni muzycy i artyści z Polski i z zagranicy m.in.: Beata Bednarz, Andrzej Lampert, skład New Life’m: Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Robert Cudzich, Piotr Jankowski, Lidia Pospieszalska, Agnieszka Cudzich, Piotr Cudzich, Tomas Celis Sanchez, Adeb Chamoun, Fundacja Braci Golec oraz Goście z Ukrainy.

Reklama

Tegoroczny koncert Jednego Serca Jednego Ducha odbył się już po raz 21. Pierwszy zorganizował w 2003 roku Jan Budziaszek i nazwał koncertem swojego życia”. Jest to największy koncert uwielbieniowy w Europie.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci byli rodziną pochodzącą z podkarpackiej wsi Markowa, w powiecie łańcuckim. To polscy bohaterowie Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc Żydom udzielaną podczas II wojny światowej. 10 września zostaną ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego.

2023-06-09 15:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

1. Każdego dnia troszczcie się o Wasz związek

CZYTAJ DALEJ

Przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów poświęcony rodzinie Ulmów

2023-09-21 07:10

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Materiał prasowy

Specjalny pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów "Rodzina Ulmów" przygotował Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Pakiet jest do pobrania na stronie internetowej ORE.

W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przygotował pakiet materiałów edukacyjnych. Składa się na niego pięć filmów edukacyjnych:
1. Sytuacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie;
2. Markowianie ratujący Żydów;
3. Etyczny wymiar ratowania Żydów;
4. Chałupa Szylarów;
5. Dzieje Markowej od lokacji po początek XX w. Uzupełniają je przykładowe scenariusze lekcji dla uczniów szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota kolejarzy

2023-09-21 23:25

Mateusz Góra

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

    Członkowie krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zebrali się w bazylice św. Floriana, gdzie wspólnie się modlili.

    To jedno z regularnych, comiesięcznych spotkań, na którym kolejarze modlą się w intencjach kolei i swoich rodzin. Po Mszy św. brali udział w spotkaniu formacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję