Reklama

Kościół

Rzeszów: Wspomnienie rodziny Ulmów podczas koncertu uwielbienia

Rodzina Ulmów, pochodząca z Markowej na Podkarpaciu, a która zostanie beatyfikowana 10 września br., została kilkukrotnie wspomniana podczas koncertu uwielbieniowego Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie.

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Piotr Drzewiecki

Wiernym przybyłym w Boże Ciało wieczorem do Rzeszowa z całej Polski towarzyszyli biskupi: bp Jan Wątroba z diecezji rzeszowskiej, bp Stanisław Jamrozek z diecezji przemyskiej oraz bp Kazimierz Górny – biskup senior diecezji rzeszowskiej, kapłani i osoby życia konsekrowanego. - Dobrze, że jesteście z nami i przywieźliście ze sobą młodzież, wspaniałą młodzież! – mówił ks. Mariusz Mik, organizator koncertu.

- Na początku naszego koncertu przeżywać będziemy niecodzienne świadectwo. Świadectwo wynikające z wiary, z miłości, doświadczenia krzyża. Świadectwo jakże wymowne! – mówił ks. Andrzej Cypryś zapowiadając film „Samarytanie z Markowej” przygotowanego przez Grzegorza Józiaka dla Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. - Wszystko świadczy o miłości. Ponadczasowej, prawdziwej, do końca – to fragment wiersza Marii Elżbiety Szulikowskiej, która od 2017 roku historycznie i literacko mówi o rodzinie Ulmów z Markowej. – Wiersz napisany dla Wiktorii i Józefa, o ich miłości prawdziwej, wiernej i do końca. Ulmowie nie mówili o miłości. Oni kochali autentycznie, pokornie i ofiarnie siebie i spotkanych ludzi. Szczególnie zdumiewa mnie ich miłości do ziemi – gigantyczna praca. A dzieci? Siedmioro dzieci Ulmów to obraz ich miłości. Bo Ulmowie żyli miłością, która owocuje – mówiła autorka dwóch tomików wierszy poświęconych pamięci rodziny Ulmów pt: „Kwiaty pamięci” i „Róże nad grobem”.

Kierownikiem muzycznym wydarzenia był, jak co roku, Marcin Pospieszalski, chórem i orkiestrą dyrygował Hubert Kowalski, zaś kierownictwo duchowe nad niemałą rodziną Jednego Serca Jednego Ducha pełnili ks. Andrzej Cypryś i ks. Mariusz Mik. Na scenie pojawili się wybitni muzycy i artyści z Polski i z zagranicy m.in.: Beata Bednarz, Andrzej Lampert, skład New Life’m: Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Robert Cudzich, Piotr Jankowski, Lidia Pospieszalska, Agnieszka Cudzich, Piotr Cudzich, Tomas Celis Sanchez, Adeb Chamoun, Fundacja Braci Golec oraz Goście z Ukrainy.

Reklama

Tegoroczny koncert Jednego Serca Jednego Ducha odbył się już po raz 21. Pierwszy zorganizował w 2003 roku Jan Budziaszek i nazwał koncertem swojego życia”. Jest to największy koncert uwielbieniowy w Europie.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci byli rodziną pochodzącą z podkarpackiej wsi Markowa, w powiecie łańcuckim. To polscy bohaterowie Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc Żydom udzielaną podczas II wojny światowej. 10 września zostaną ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego.

2023-06-09 15:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepsi ludzie na świecie!

2023-09-05 14:53

Niedziela Ogólnopolska 37/2023, str. 75

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Beatyfikacja Rodziny Ulmów

Dodatek specjalny

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, specjalnie dla Niedzieli opowiada o rodzinie Ulmów i jej beatyfikacji.

Pan Bóg stworzył świat. Pan Bóg stworzył człowieka. Jedno z najistotniejszych, podstawowych pytań dotyczy tego, jakiego człowieka chciał stworzyć Pan Bóg. Mianowicie, jaki miał być ten człowiek? Jak miał się zachowywać, jakie miał mieć cechy? Jakimi wartościami powinien się kierować w życiu? Są to pytania o intencje Pana Boga, którymi kierował się, stwarzając człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: żyjmy miłością bezwarunkową i bezinteresowną

2023-09-24 12:45

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do życia z przekonaniem o skuteczności dobra czynionego bezinteresownie i miłości ofiarowanej wspaniałomyślnie zachęcił Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (Mt 20, 1-16), zawierającego przypowieść o robotnikach w winnicy. Zachęcił, by dostrzegać w niej kryteria Boga, który nie oblicza naszych zasług, lecz miłuje nas jak dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Anty-religia. Jak świat chce dziś zniszczyć Kościół?

2023-09-25 09:20

[ TEMATY ]

Kościół

Artur Stelmasiak

Co leży u podstaw haseł nawołujących dziś do równości, sprawiedliwość i tolerancji? Kiedy człowiek w swym biegu zgubił Boga i jakie mogą być tego konsekwencje? Jak wrócić do prawdziwej definicji Prawdy, która jest zakorzeniona w tym, kim Jest Pan Bóg? Na te pytania odpowiada w swojej najnowszej książce „Godne to i sprawiedliwe” wybitny teolog - Scott Hahn i przypomina, jakimi wartościami każdy wierzący powinien się kierować w swoim życiu.

Książka objęta jest patronatem Tygodnika Niedziela.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję