Reklama

Konflikty zbrojne

Szef Biura Ekologii UKGK: Rosja użyła broni masowego rażenia, co jest zbrodnią przeciwko ludziom, naturze i Bogu

Eksplozja tamy elektrowni wodnej Kachowka w celach wojskowych spowodowała największą katastrofę ekologiczną XXI wieku, której pełne konsekwencje są nadal trudne do oszacowania.

[ TEMATY ]

broń

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Widok tamy i elektrowni wodnej Nova Kakhovka przed jej zawaleniem, obwód chersoński, południowa Ukraina

Widok tamy i elektrowni wodnej Nova Kakhovka przed jej zawaleniem, obwód chersoński, południowa Ukraina

Profesor Wołodymyr Szeremeta, szef Biura Ekologii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, określa następujące główne wyzwania środowiskowe i społeczne związane z tym aktem terrorystycznym Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie:

- powódź na dużą skalę (zagrożone są dziesiątki tysięcy ludzi, ich domy, budynki gospodarcze i działki przydomowe);

- masowa śmierć zwierząt domowych, masowe pomory ryb, ptaków i innej fauny;

Reklama

- zniszczenie infrastruktury (dróg, mostów, gazociągów, wodociągów, kanalizacji w strefie zalewowej);

- zagrożenie chemiczne: zalanie obiektów niebezpiecznych pod względem bezpieczeństwa chemicznego (chemikalia z magazynów nawozów w porcie w Chersoniu i niektórych przedsiębiorstw, 150 ton oleju z maszynowni wysadzonej elektrowni wodnej, składowiska odpadów itp.)

- rozprzestrzenianie się skażenia bakteriologicznego (składowiska odpadów komunalnych, miejsca pochówku, szamba, cmentarze itp.)

- brak wody pitnej dla mieszkańców okolicznych miast i wsi (zagrożonych jest ponad milion osób);

- uszkodzenie rezerwatów przyrody i utrata różnorodności biologicznej na obszarach sąsiadujących z obszarem katastrofy;

- erozja terenów zaminowanych oraz usuwanie min i amunicji;

- zagrożenie brakiem dostaw wody do chłodzenia elektrowni jądrowej w Zaporożu i związane z tym globalne zagrożenie radiacyjne;

- zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Zniszczenie zbiornika Kachowka to poważny cios dla rolnictwa i ogrodnictwa, które pozbawione nawadniania znacznie ucierpią na suchym południu. Dlatego podważenie zapory wodnej Kachowka jest nie tylko faktem ekocydu, ale także kolejną próbą agresora wywołania głodu na świecie.

Według kościelnego ekologa Rosja użyła broni masowego rażenia, co jest ciężką zbrodnią przeciwko ludziom, przyrodzie i Bogu Stwórcy.

2023-06-09 16:18

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Flores po masakrze w Teksasie: łatwiej kupić broń niż aspirynę

Amerykańskie media nadal zamieszczają zdjęcia 19 dzieci i dwóch nauczycieli zastrzelonych 24 maja w szkole podstawowej w Uvalde w stanie Teksas przez 18-letniego Salvatora Ramosa. Agencja Catholic News Service (CNS) opublikowała 26 bm. wypowiedzi biskupów amerykańskich, wskazujące na istotny aspekt tej tragedii, jakim jest łatwy dostęp do broni, „którą łatwiej kupić niż aspirynę”.

„Nie mówcie mi, że «to nie broń, ale ludzie są problemem». Mam już tego dość. Ciemność najpierw zabiera nasze dzieci, które następnie zabijają nasze dzieci używając broni, którą łatwiej tu kupić niż aspirynę. Uświęciliśmy narzędzia śmierci i teraz dziwimy się, że śmierć właśnie z nich skorzystała” – napisał na Tweeterze 25 maja biskup Daniel E. Flores z Brownsville w stanie Teksas.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Wesprzyj hospicjum!

2023-09-22 00:05

plakat organizatorów

    Domowe Hospicjum Maryi Królowej Apostołów kwestuje w niedzielę 24 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

    Podczas każdej Mszy św. wolontariusze, którzy niosą pomoc medyczną, pielęgnacyjną, socjalną i duchową chorym, będą głosić świadectwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję