Reklama

Prezydent Lech Kaczyński uhonorowany pośmiertnie najwyższym odznaczeniem Światowej Rady Unii Kredytowych

Zarząd Światowej Rady Unii Kredytowych - World Council of Credit Unions (WOCCU) przyznał pośmiertnie prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu prestiżową nagrodę DSA (Distinguished Service Award) - w dowód uznania za ogromny wkład w rozwój polskich Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Oficjalnie nagroda zostanie ogłoszona podczas Światowej Konferencji WOCCU w USA w dniach 11-14 lipca.
Lech Kaczyński był pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, utworzonej przez WOCCU na wniosek „Solidarności”. - Polska ma jeden z najbardziej udanych i nowoczesnych systemów spółdzielczych kas głównie dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu, wsparciu oraz przyjaźni, jaką były Prezydent darzył polskie spółdzielcze kasy - powiedział Pete Crear, prezes i dyrektor generalny WOCCU.
Związki Lecha Kaczyńskiego z kasami spółdzielczymi sięgają 1989 r., kiedy to jako zastępca Lecha Wałęsy polecił swojemu współpracownikowi Grzegorzowi Biereckiemu - obecnie prezesowi Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (KSKOK) oraz wiceprzewodniczącemu Rady WOCCU - zdiagnozowanie sytuacji ewentualnego wsparcia przez amerykańskie banki rozwoju polskiego rynku usług finansowych. Jedyna instytucja finansowa w USA, która odpowiedziała na polską propozycję, to amerykańskie Unie Kredytowe (WOCCU). Pierwsze spotkanie przedstawicieli WOCCU ze stroną polską odbyło się w 1991 r. Uczestniczyli w nim: ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Kościoła katolickiego. W następnych latach WOCCU wspierało wdrażanie w Polsce spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. - Lech Kaczyński był jednym z założycieli naszego ruchu, chociaż jego zainteresowanie rozwojem unii kredytowych nie ograniczyło się jedynie do Polski. Jego wsparcie umożliwiło powstanie unii kredytowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Zdawał sobie sprawę, podobnie jak my wszyscy, że unie kredytowe są szkołą demokracji i odgrywają istotną rolę w demokratycznym społeczeństwie - powiedział prezes Grzegorz Bierecki.

(A. C.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję