Reklama

Kościół

Rozpoczynają obrady 395. Zebrania Plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim

W poniedziałek rozpoczynają obrady 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim. Głównym tematem obrad będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie.

[ TEMATY ]

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z obchodzoną w tym roku 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika biskupi polscy będę do 14 czerwca obradować w Lidzbarku Warmińskim.

"Głównym tematem 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie" – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Zwrócił również uwagę, że synod został przedłużony do 2024 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedział, że wśród zaproszonych gości będzie delegat synodu biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bp Teodor Martyniuk. Biskupi poznają także główne kierunki syntez krajowych delegatów z episkopatów Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji.

Reklama

Bp Miziński zaznaczył, że Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie "wymaga przepracowania i modlitwy, wsłuchiwania się w głos Ducha Św. i tradycję Kościoła".

"Chodzi o to, aby w procesie synodalnym, który nie od dziś ma miejsce w Kościele, ale od jego początków, zachować równowagę między pojawiającymi się postulatami, a tym, co jest – jak mówi kard. Marc Ouellet – ciągłością wiary Kościoła, Słowem Bożym i tradycją Kościoła" – powiedział.

Pierwszego dnia zebrania biskupi nawiedzą sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym – miejscu internowania bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Eucharystii będzie przewodniczyć prymas Polski abp Wojciech Polak. Drugiego dnia nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, gdzie Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Trzeciego dnia Liturgii w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim będzie przewodniczył ordynariusz włocławski bp Krzysztofa Wętkowski.(PAP)

2023-06-12 07:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

374. zebranie plenarne KEP

[ TEMATY ]

episkopat

KEP

Artur Stelmasiak

Perspektywy duszpasterskie po Światowych Dniach Młodzieży i wizycie papieża Franciszka w Polsce, wnioski po obchodach 1050-lecia chrztu Polski inicjatywy pomocy związane z Rokiem Miłosierdzia i pomoc uchodźcom z Syrii należały do głównych tematów obrad biskupów. Podczas zakończonego dziś w Warszawie 374. Zebrania Plenarnego KEP omawiano też zbliżającą się Pielgrzymkę Narodową do Rzymu.

Jak wykorzystać ŚDM?

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-27 08:37

[ TEMATY ]

zmiany personalne

Archidiecezja Warszawska

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Mianował też nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie.

Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję