Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: wojskowi strażacy zainaugurowali swoje święto Mszą św.

Mszą św. w katedrze polowej WP zainaugurowali obchody dwudziestolecia żołnierze i pracownicy wojska Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej(WOP). Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny biskupa polowego ks. płk January Wątroba. W homilii dziękował wojskowym strażakom za pełną poświęcenia służbę na rzecz bliźnich. Dziś rozpoczęły się dwudniowe obchody święta WOP.

[ TEMATY ]

straż pożarna

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Na początku Eucharystii ks. Wątroba odczytał przesłanie od Józefa Guzdka. Biskup Polowy WP dziękował żołnierzom i pracownikom Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej za ich ofiarną służbę na rzecz ludzkiego życia i mienia.
- Strażacy cieszą się niegasnącym szacunkiem i zaufaniem rodaków. Tak wielkie zaufanie społeczeństwa jest ogromnym zaszczytem, ale i zobowiązaniem - napisał bp Guzdek w odczytanym przesłaniu.
Biskup polowy zapewnił o swej modlitwie w intencji strażaków wojskowych i ich rodzin. Polecił ich opiece patrona strażaków św. Floriana. Decyzją biskupa polowego płk Tadeusz Likus, szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej został odznaczony medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W homilii ks. Wątroba podkreślił, ze strażacy są szczególną grupą zawodową, w której szeroko rozpowszechnione są najlepsze cechy charakteru, takie jak odpowiedzialność, stanowczość i hart ducha. Dodał, że aby wykonywać ten zawód trzeba dużej odwagi i poświęcenia.
- Obchodząc dziś święto Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej chcemy podziękować Wam, za to wasze działanie i poświęcenie, które jak dobry dotyk przynoszą radość i przywracają uśmiech na twarzach zalęknionych. Dziękujemy za każdy dobry, kojący i pomagający dotyk waszej ofiarnej służby. Ludzie cenią wasze zaangażowanie, waszą gotowość i wierność, która niejednokrotnie zostaje okupiona zdrowiem i życiem - powiedział.
Wikariusz generalny biskupa polowego polecił Bożemu Miłosierdziu wszystkich poległych na służbie strażaków wojskowych. Zawierzył też służbę wojskowych strażaków opiece ich patrona, św. Floriana.
WOP jest organem wykonującym w komórkach i jednostkach podległych Ministrowi Obrony Narodowej zadania Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy WOP organizują i prowadzą akcje ratownicze w czasie walki z pożarami, udzielają pomocy Państwowej Straży Pożarnej w prowadzeniu akcji ratowniczych, a także wykonuje pomocnicze czynności ratownicze w czasie klęsk żywiołowych.
WOP zajmuje się także profilaktyką przeciwpożarową, nadzoruje przepisy przeciwpożarowe w jednostkach wojskowych, a także szkoli kadry dla potrzeb ochrony przeciwpożarowej. Żołnierze i pracownicy WOP działają nie tylko w kraju, ale także na misjach pokojowych, dbając o ochronę przeciwpożarową Polskich Kontyngentów Wojskowych, m. in. lotnisk.

2014-05-06 22:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Druhom strażakom

Niedziela przemyska 44/2017, str. 8

[ TEMATY ]

straż pożarna

Zdzisław Wójcik

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej uhonorowano zasłużonych druhów. Ta posługa na rzecz społeczności lokalnej jest w rodzinach dziedziczona z ojca na syna, a czasem na wnuki

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej uhonorowano zasłużonych druhów. Ta posługa na rzecz społeczności lokalnej jest w rodzinach dziedziczona z ojca
na syna, a czasem na wnuki

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczanach-Łazach uroczyście obchodzono 50-lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Adam Szal.

Wsiedzibie miejscowej OSP (gmina Radymno) uhonorowano zasłużonych druhów. Następnie strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi w kolumnie marszowej udali się do kościoła.Przed rozpoczęciem Eucharystii abp Adam Szal dokonał poświęcenia domu przedpogrzebowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni. Budynek, w którym znajdowały się salki katechetyczne, został zaadaptowany na obiekt tak bardzo potrzebny lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika

2021-08-05 20:40

[ TEMATY ]

św. Dominik

Bolonia

Vatican News

W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze. Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.

Z okazji jubileuszu specjalny list wystosował Papież Franciszek, który nazwał św. Dominika „kaznodzieją łaski”. Mistrz generalny dominikanów o. Gerard Francisco Timoner wskazuje na aktualność przesłania św. Dominika, który, jak mówi, choć żył w średniowieczu, to ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję