Reklama

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

W artykule wstępnym najnowszego numeru „L’Osservatore Romano” redaktor naczelny Giovanni Maria Vian podkreśla „realizm Papieża”, który powiedział ostatnio, że w tych „dość trudnych czasach” potrzebujemy nieustannej odnowy w ciągłości tradycji, ciszy i modlitwy bez oddalania się od rzeczywistości. Stwierdził też, że pomimo „wszystkich (…) słabości obecność kapłanów jest w życiu cenna”. W pierwszej części nowego numeru publikujemy przemówienia Ojca Świętego Benedykta XVI, wygłoszone w czasie podróży na Cypr w czerwcu br. Była to podróż ważna i historyczna, ponieważ po raz pierwszy Biskup Rzymu udał się na tę ziemię pobłogosławioną przez misję apostolską Świętych Pawła i Barnaby i tradycyjnie uważaną za część Ziemi Świętej. Papież wyraził się tam z uznaniem o dziele apostolskim różnych tradycji jednego Kościoła Chrystusowego. Cypryjska wspólnota katolicka, do której należą Kościoły maronicki, ormiański i łaciński, stara się utrzymywać serdeczne i oparte na współpracy stosunki z braćmi prawosławnymi i innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Zamieszczamy także homilię i rozważanie Ojca Świętego wygłoszone podczas wizyty pasterskiej w Sulmonie. Okazją do tej wizyty był Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez biskupów regionu Abruzji i Molise z okazji 800. rocznicy urodzin papieża św. Celestyna V. Wśród innych przemówień i homilii zamieszczamy m.in. zapis długiej rozmowy Papieża, który podczas wieczornego czuwania na Placu św. Piotra 10 czerwca odpowiadał na pytania zadawane przez przedstawicieli księży z poszczególnych kontynentów, homilię papieską wygłoszoną dzień później podczas Mszy św. na zakończenie Roku Kapłańskiego oraz homilię z uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po katechezach środowych, poświęconych św. Tomaszowi z Akwinu, i rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” publikujemy artykuł Carla Bellieniego pod sugestywnym tytułem „Flirtowanie z eugenetyką”, na temat dyskryminacji genetycznej. (Red.)

Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia z grobu gen. Maczka w Słubicach

2021-07-23 12:18

[ TEMATY ]

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

Archiwum autora

W dniu 22 lipca słubicką parafię pw. Ducha Świętego odwiedziła rodzina Państwa Ewy i Wojciecha Romaniuk, na co dzień mieszkających i pracujących w Belgii.

Razem ze swoimi dziećmi przywieźli do Słubickiego Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego ziemię z mogił żołnierzy Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej, którzy polegli w walkach w czasie II wojny światowej na terenie Królestwa Belgii. Małżeństwo Państwa Romaniuk aktywnie działa przy polskiej parafii oraz w Grupie Rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” w Balen. Bardzo symbolicznym i wzruszającym momentem wizyty było przekazanie ziemi z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie z grobu gen. broni Stanisława Maczka, legendarnego dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz Nieznanego Polskiego Żołnierza z cmentarza wojennego z Lommel. Dziękując za pomoc w realizacji słubickiego projektu z wielkim zainteresowaniem uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o bogatej działalności Polonii w Królestwie Belgii, kultywującej pamięć i historię naszych żołnierzy, którym Belgowie zawdzięczają wyzwolenie od niemieckiego okupanta. Ziemia z mogił Bohaterów zostanie uroczyście złożona w panteonie z honorami wojskowymi, zgodnie z kalendarzem historycznym. Słubiccy pomysłodawcy panteonu mają nadzieję, że w obecności miłośników i fascynatów historii Oręża Polskiego z Królestwa Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję