Reklama

Europa Krzyżem bogata

W obszernym eseju mówiącym o historii i znaczeniu krzyża, zamieszczonym w albumie Białego Kruka „Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga”, kard. Stanisław Nagy pisze: Okazywana krzyżowi cześć sprowokowała ludzi o określonych poglądach do okazywania postaw diametralnie innych - od ignorowania, poprzez lekceważenie, pogardę, aż po nienawiść i świadome niszczenie krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata.
- Chrześcijanin - człowiek oddający krzyżowi cześć, nie może nie dostrzegać, iż istnieją ludzie mający wrogi stosunek do krzyża i jawnie to okazujący. Dlatego też przedstawiłem w tekście największych przeciwników krzyża i metody ich działania.
Fotografie Adama Bujaka pokazują krzyże z bardzo wielu stron Europy - zabytkowe i niezwykle cenne krzyże w świątyniach, krzyże misteryjne, przydrożne, cmentarne…
- Zdjęcia mistrza Adama ukazują jednoznacznie prawdę wyrażoną w tytule albumu „Europa krzyżem bogata”. Mało tego, wyrażają nieustanną od wieków fascynację krzyżem, który ze znaku hańby i poniżenia stał się znakiem zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, stał się przedmiotem kultu. Przeróżne ustawy są potrzebne, bo regulują stosunki społeczne, ale nawet najlepsze z nich nie zastąpią nauki płynącej od krzyża, bowiem to ona nadaje ludzkiemu życiu sens i prostuje nasze drogi.
Dla laureatów konkursu „Niedzieli” pt. „Mój krzyż” Wydawnictwo Biały Kruk ofiaruje albumy z autografem Adama Bujaka.

Dla tych Czytelników, którzy chcieliby nabyć album, Biały Kruk proponuje 10 proc. rabatu na książkę. Wystarczy zadzwonić: (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-26, (12) 254-56-04 lub wysłać e-mail: handlowy@bialykruk.pl.
Album wydany został pod patronatem „Niedzieli”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję