Reklama

Studia mariologiczne w Niepokalanowie

Niedziela Ogólnopolska 35/2010, str. 47

Br. Mieczysław Wojtak OFMConv

Sanktuarium w Niepokalanowie

Sanktuarium w Niepokalanowie

Jedyny w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej Wydział Teologiczny prowadzący studia ze specjalizacją mariologiczną zacznie działać od października br. w Niepokalanowie. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie od nowego roku akademickiego otwiera ośrodek naukowo-badawczy na terenie klasztoru franciszkańskiego. Placówka zajmować się będzie pogłębianiem wiedzy teologicznej o Najświętszej Maryi Pannie. Ośrodek będzie prowadził studia zaoczne - doktoranckie z teologii ze specjalności mariologia oraz podyplomowe studia mariologiczne.
Jak podkreśla prof. UKSW o. Grzegorz Bartosik, franciszkanin, kierownik katedry mariologii i prodziekan Wydziału Teologicznego, adresatem tych studiów są wykładowcy mariologii w seminariach i na wyższych uczelniach, kustosze sanktuariów, członkowie ruchów kościelnych odnowy życia duchowego w Kościele i wszyscy, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o Najświętszej Maryi Pannie.
Studia doktoranckie są skierowane do wszystkich, którzy posiadają już magisterium bądź licencjat kanoniczy z teologii. Dla tych, którzy posiadają magisterium, studia trwają cztery lata, a dla tych, którzy posiadają licencjat kanoniczy z teologii - dwa lata. Studia podyplomowe adresowane są do tych, którzy mają już dyplom, a więc magisterium z jakiejkolwiek dziedziny, ale chcą pogłębić wiedzę mariologiczną, nie podejmując się pisania rozprawy doktorskiej. Rekrutacja na studia doktoranckie potrwa do 10 września, zaś na studia podyplomowe - do 30 września br.
W jednym roku organizowane będą trzy sesje dydaktyczne (tygodniowe) i jedna egzaminacyjna na zakończenie roku. Zajęcia odbywać się będą w gmachu Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie. Studenci będą mogli korzystać z zakwaterowania i posiłku podczas sesji w Domu Pielgrzyma w Niepokalanowie. Udostępniona będzie również dla nich Biblioteka.
Inicjatywa studiów mariologicznych w Niepokalanowie stanowi wotum wdzięczności za ofiarę życia św. Maksymiliana Kolbego. Zakon franciszkański w tym roku, dokładnie 14 sierpnia, otworzył Rok Kolbiański przygotowujący wspólnotę i wszystkich czcicieli Męczennika Auschwitz do świętowania 70. rocznicy ofiary życia ojca Kolbego, która przypadnie 14 sierpnia 2011 r.
Więcej informacji o studiach w Niepokalanowie można znaleźć na stronie: www.niestacjonarna.teologia.uksw.edu.pl pod zakładkami: „Studia” w dziale „Podyplomowe” i „Studia” w dziale „Doktoranckie”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Historia Świętej Księgi

2021-08-04 12:27

[ TEMATY ]

Żarki

Dom Kultury

Historia Biblii

Beata Pieczykura/Niedziela

Historia Świętej KsięgiRepliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, fragmenty papirusów, zrolowane skóry, zapisane zwoje, pierwsze przekłady Biblii można zobaczyć do 13 sierpnia, a nawet dotknąć na wystawie „Historia Biblii”, prezentowanej w miejscu dawnej synagogi – w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach.

– Wystawa przedstawia historię powstania Pisma Świętego. Ta Księga powstawała przez ok. 1600 lat, początek miał miejsce w starożytności, a ostatnie księgi datuje się na I wiek naszej ery. Na bazie kultury judaistycznej i chrześcijańskiej opowiadamy tę historię – mówi „Niedzieli” pastor Sławomir Wcisło, organizator wystawy „Historia Biblii”, prezentowanej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach w dniach 3-13 sierpnia. Dyrektor tej placówki Magdalena Brzegowska o ekspozycji powiedziała krótko: – To jest historia Biblii w pigułce. Dodała: – Uważam, że za mało mówi się na temat Pisma Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję