Reklama

Prapremiera misterium

„Piękno Miłosierdzia”

Niedziela Ogólnopolska 35/2010, str. 47

Maria Fortuna-Sudor

Artyści i honorowi goście - po koncercie w Łagiewnikach

Artyści i honorowi goście - po koncercie w Łagiewnikach

W niedzielny wieczór 15 sierpnia w miejscu nietypowym jak na tego typu wydarzenie muzyczne, bo w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny w Łagiewnikach, odbyła się prapremiera składającego się z czterech części misterium „Piękno Miłosierdzia”. Koncert został zrealizowany w ramach Festiwalu Krakowskie Noce z cyklu „Noc Sakralna”. Organizatorami były: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz” oraz Urząd Miasta Krakowa.
Sakralne utwory wokalno-instrumentalne zaśpiewali: Ewa Warta-Śmietana (sopran), Agnieszka Kuk (sopran), Bernarda Grębowiec (sopran), Dariusz Pietrzykowski (tenor) oraz Chór Sióstr Zgromadzenia SMBM pod dyrekcją Małgorzaty Westrych. Fragmenty „Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej” recytowała Anna Piróg-Karaszkiewicz, a wiersze Leszka Aleksandra Moczulskiego pochodzące z tomiku „Radość miłosierdzia” - Tadeusz Malak. Artyści zaprezentowali utwory nawiązujące do kultu Bożego Miłosierdzia oraz do przypadającej na ten dzień rocznicy historycznego Cudu nad Wisłą. Autorem opracowania muzycznego misterium jest Roman Opuszyński. Koncert poprowadził red. Jacek Chodorowski, który wspólnie z s. Elżbietą Siepak ze Zgromadzenia SMBM wprowadził zebranych w historię łagiewnickiego sanktuarium.
Zebrana publiczność z uwagą i skupieniem uczestniczyła w misterium, nagradzając poszczególnych wykonawców za ich kunszt zasłużonymi brawami. - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to miejsce niezwykłe, jedyne takie na świecie. Właśnie tu, do Łagiewnik, rokrocznie przyjeżdżają miliony ludzi, aby modlić się, aby na różne sposoby doświadczyć Bożej obecności, miłości, miłosierdzia. To miejsce, o którym Jan Paweł II mówił, że Bóg specjalnie je umiłował. I w tym wszystkim ten koncert. Tak dobrze pomyślany, z odpowiednio dobranymi utworami muzycznymi, tekstami poetyckimi i bardzo mocnymi, wstrząsającymi fragmentami z „Dzienniczka”. To wszystko mobilizuje człowieka do odpowiedzialnego życia. Pani Ewa Warta-Śmietana zawsze starannie organizuje koncerty. Nie tylko pięknie śpiewa, ale jeszcze pamięta o innych artystach - powiedział po koncercie ks. inf. Jerzy Bryła, duszpasterz krakowskich artystów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Z Nim podołamy wszystkiemu

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

rodzina

wiara

Artur Madej

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Jeżeli wierzymy, że Bóg jest wszechmogący, jeżeli wyznajemy, że Jezus jest zwycięzcą, że jest Lwem Judy, to jak możemy mówić, że nie podołamy? – pyta retorycznie Marta Witecka, od 24 lat żona Andrzeja i matka sześciorga dzieci.

Rodzinę spotkałam w Krakowie, gdzie odbierała statuetkę „Przyjaciel życia”, przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Doceniono ich jako cichych bohaterów. Wzruszyłam się filmem prezentującym nagrodzonych (można go obejrzeć na YouTubie: www.youtube.com/watch?v= q-s4nhdxk_U).

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję