Reklama

Kościół

Abp Galbas: Seminarium to nie areszt!

– Seminarium to nie przedszkole, sanatorium, klub towarzyski, czy areszt – powiedział abp Adrian Galbas SAC w homilii podczas Mszy na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Metropolita katowicki podziękował też za pracę odchodzącej ekipie formaterów, a nowo mianowanych prosił o kompetentną pomoc w rozeznaniu powołania alumnów.

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat Flickr

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Galbas podkreślił, że kończący się rok formacyjny jest okazją do wdzięczności. – Chciałem bardzo podziękować za pracę dotychczasowym formatorom: Księdzu Rektorowi Markowi, Księdzu Pawłowi, Grzegorzowi, Grzegorzowi i Marcinowi – mówił. – Z seminarium odchodzą osoby, które pomagały wam i najmłodszym księżom diecezji w formacyjnej drodze. Nie zastępowali was w tej drodze, nie szli za was i zamiast was, ale też nie zostawiali was samych z trudem wyborów – dodał.

Zapewnił, że mianowani w ich miejsce nowi formatorzy: ks. rektor Krzysztof Matuszewski, ks. Sławomir Tupaj, ks. Łukasz Piper i ks. Marcin Palka „nie są zapowiedzią istotnej zmiany linii formacyjnej”. Z uznaniem mówił o nowym rektorze potrafiącym „łączyć duchowość z psychologią” i umiejącym towarzyszyć człowiekowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Galbas zwrócił też uwagę, że „seminarium jest wspólnotą formacyjną w drodze”. – Przede wszystkim są nią ci, którzy zostają ustanowieni formatorami. Oczekuję od nich kompetentnej pomocy w rozeznaniu waszego powołania i odpowiedzi na pytania: ‘czy jesteś zdatny do życia i pracy jako prezbiter w Kościele’? – mówił. Wskazał też na konieczność odpowiedzenia na pytania o zdolność do życia w celibacie, życia skromnego, pokornego i ofiarnego oraz do dojrzałej współpracy tak z duchownymi, jak i ze świeckimi.

Podkreślił, że nie chce, by formatorzy byli „niańkami, pielęgniarkami(…), kumplami, którzy w tani sposób będą chcieli się wam przypodobać, podlizać, czy kupić”. – Seminarium to nie przedszkole, sanatorium, klub towarzyski, czy areszt – kontynuował metropolita katowicki.

Podziel się cytatem

Reklama

Odnosząc się do nowo mianowanych formaterów, prosił o mądre towarzyszenie alumnom poprzez ofiarowanie im swojego czasu, modlitwy, a także „dojrzale rozumiane braterstwo”. Zaś do seminarzystów zaapelował o otwartość i szczerość względem przełożonych i obdarzenie ich kredytem zaufania.

Przywołał też fragment dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa „Dar powołania do kapłaństwa – Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis”. Cytował słowa watykańskiego dokumentu: „Grupa formatorów nie stanowi jedynie jakiejś konieczności instytucjonalnej, lecz jest przede wszystkim prawdziwą i właściwą wspólnota wychowawczą, która świadczy zgodnie i wymownie o wartościach właściwych posłudze kapłańskiej. Seminarzyści zbudowani i zachęceni takim świadectwem chętnie i z przekonaniem przyjmą skierowane do nich propozycje formacyjne".

2023-06-28 07:40

Ocena: +7 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas o Synodzie Biskupów: Kwestia celibatu pojawiała się wraz z pytaniem, czy powinien być zachowany jako obowiązkowy

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Rzymska sesja Synodu Biskupów, która trwała od 4 do 29 października, dała nam świadomość najważniejszych kierunków reform, jakich potrzebuje dziś Kościół - mówi abp Adrian Galbas, członek polskiej delegacji na synod. - W niektórych sprawach mamy pewien konsensus, ale w innych czeka nas długa i wyboista droga - podsumowuje. - W tym polifonicznym wielogłosie Synodu Biskupów, który tworzył jednak harmonię, dostrzegam działanie Ducha Świętego - pointuje metropolita katowicki, stojący na czele Rady Konferencji Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich.

Wśród tematów wciąż kontrowersyjnych, które wymagają dalszych i pogłębionych badań teologicznych i prawno-kanonicznych abp Galbas wymienia np. sposób sprawowania władzy w Kościele, diakonat kobiet, celibat czy kwestie etyki seksualnej, relacje do osób żyjących w związkach niesakramentalnych jak i do osób homoseksualnych.

CZYTAJ DALEJ

33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

2024-07-14 17:20

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Łączy ona wszystkich słuchaczy toruńskiej katolickiej rozgłośni oraz jej sympatyków i przyjaciół. Wierni zjednoczeni pod hasłem: „Uczestniczę w misji Kościoła” modlili się podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Przed rozpoczęciem Eucharystii minister Piotr Ćwik odczytał list prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiecki szpital: odnaleziony górnik jest w stanie stabilnym, nie ma obrażeń zagrażających życiu

2024-07-14 15:52

[ TEMATY ]

kopalnia Rydułtowy

PAP/Kasia Zaremba

Odnaleziony w sobotę górnik kopalni Rydułtowy nie doznał obrażeń, które zagrażałyby jego życiu, jest w stanie stabilnym, wydolny oddechowo i krążeniowo - przekazał w niedzielę PAP rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu Tomasz Świerkot.

Do silnego wstrząsu w kopalni Rydułtowy doszło w czwartek o godz. 8.16. W zagrożonym rejonie 1150 m pod ziemią było 78 górników, którzy prowadzili prace konserwacyjne maszyn i urządzeń. 76 z nich zostało wycofanych, 17 trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, część poszkodowanych jeszcze tego samego dnia wróciła do domów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję