Reklama

Bazylika mniejsza w Strzegomiu

15 września br. zapisał się w historii diecezji i miasta Strzegomia jako dzień ogłoszenia tamtejszego kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła bazyliką mniejszą. Mszy św. i uroczystościom przewodniczył przybyły na zaproszenie biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka abp Francesco Tamburrino, sekretarz Kongregacji do Spraw Kultu i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej.

Niedziela legnicka 45/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O samej świątyni i jej niezwykłych walorach, które miały wpływ na decyzję Stolicy Apostolskiej o przyznaniu tego tytułu, pisaliśmy przed uroczystością. Przypomnijmy tylko, że jest on nadawany świątyniom z racji szczególnie okazałych rozmiarów, architektonicznego piękna, a także cieszących się opinią ośrodka jakiegoś kultu. W przypadku Strzegomia za przyznaniem tytułu bazyliki mniejszej przemawiały obie racje.
W uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego, delegacje władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzyści, a także oprócz rodzimych parafian, wierni z okolicznych parafii przybyli do świątyni także w pielgrzymkach pieszych. Licznie obecne poczty sztandarowe szkół, organizacji społeczno-patriotycznych, a także muzyka Legnickiej Orkiestry Symfonicznej i śpiew połączonych chórów uświetniały tę uroczystość.
Po procesji wejścia i poświęceniu pamiątkowych tablic kamiennych, umiejscowionych przy wejściu do bazyliki, wszystkich przybyłych powitał biskup legnicki Tadeusz Rybak. Po słowach powitania skierowanych do przybyłych gości mówił: "Dziś w historię wspaniałego miasta Strzegomia, w historię diecezji legnickiej, która obchodzi w bieżącym roku X-lecie swojego istnienia, a także w historię całego Dolnego Śląska wpisuje się wydarzenie szczególne. Oto 15 września br., w dzień Matki Bożej Bolesnej, ta wspaniała świątynia otrzymuje tytuł bazyliki mniejszej. Odgrywa ona szczególną rolę w kształtowaniu pobożności ludności miasta i całego regionu. Do świątyni tej w ciągu wieków przybywali i przybywają obecnie wierni, by umacniać się w świętej wierze, jednoczyć się z Jezusem Chrystusem Jedynym Zbawicielem człowieka i modlić się przed pochodzącą z XIV w. łaskami słynącą kamienną figurą Matki Najświętszej. Przychodzą, aby nabrać mocy i wiary do życia, często w bardzo trudnych sytuacjach życiowych. Niech Wasza Ekscelencja pozwoli, że wyrażę wdzięczność duchowieństwu, panu burmistrzowi, władzom tego miasta i powiatu, i obecnemu proboszczowi ks. prał. Stanisławowi Siwcowi, który tę świątynię całym sercem umiłował i nie szczędząc swojego zdrowia, włożył tak wiele pracy i troski w jej konserwację, renowację i utrzymanie piękna. Jestem przekonany, że żywa troska wiernych i władz o tę bazylikę, która jest chlubą miasta i całego Dolnego Śląska, będzie trwała nieustannie. Jestem także przekonany, że strzegomski kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła wyniesiony do godności bazyliki stanie się świątynią, która będzie odgrywać coraz bardziej doniosłą rolę w życiu religijnym mieszkańców ziemi strzegomskiej i w życiu religijnym całej diecezji legnickiej. Będzie ona jeszcze wyraźniejszym znakiem niż dotąd żyjącego tutaj Kościoła i będzie promieniować jako miejsce szczególnej więzi z Następcą św. Piotra, miejscem szczerej pobożności maryjnej i oddziaływania duszpasterskiego".
Słowa powitania wygłosił także burmistrz miasta, który przy tej okazji złożył na ręce Księdza Arcybiskupa i Biskupa Legnickiego podziękowanie za przyznanie strzegomskiemu kościołowi tak zaszczytnego tytułu. Dostojni goście zostali też powitani tradycyjnie chlebem i solą, a na ich ręce złożono wiązanki kwiatów.
Msza św. koncelebrowana była sprawowana przez księży biskupów: abp. Francesco Tamburrino - który jej przewodniczył, biskupa legnickiego Tadeusza Rybka, biskupa Stefana Regmunta, a także ks. inf. Władysława Bochnaka, ks. prał. Arkadiusza Noconia (tłumacza Księdza Arcybiskupa) i proboszcza parafii ks. prał. Stanisława Siwca.
Dekret ustanawiający kościół w Strzegomiu bazyliką mniejszą został odczytany przez przybyłego z Kurii Rzymskiej wraz z Księdzem Arcybiskupem ks. prał. Arkadiusza Noconia. Odpowiedzią na te odczytane słowa były spontaniczne oklaski zgromadzonych i radosny liturgiczny śpiew "Chwała na wysokości Bogu".
Homilię wygłosił abp Tamburrino. Mówił w niej: "Dane mi jest przeżywać radość z dzisiejszej uroczystości i wspólnie z wami składać za nią cześć Bogu. Prawdą jest, że nowy tytuł bazyliki mniejszej nie zmienia niczego w chwalebnej historii tej świątyni, bogatej zarówno w dzieła sztuki, jak i świadectwa wiary i kultury. Więcej, możemy nawet powiedzieć, że to właśnie wyjątkowa historia tej świątyni, zaangażowanie wiernych i wysiłki duszpasterskie kapłanów przyczyniły się do obdarzenia jej tym zaszczytnym tytułem pośród innych kościołów diecezji legnickiej i całej Polski. Tytuł bazyliki mniejszej jest przede wszystkim uznaniem dla jej chwalebnej historii. Wybudowana z wielkim kunsztem, przez całe wieki zachwycała swą wspaniałością i do dziś stanowi przykład zmysłu artystycznego i wiary naszych przodków. W uroczysty sposób oddawano tutaj cześć Panu Bogu najpierw pod przewodnictwem Zakonu Joannitów, a następnie kleru diecezjalnego. Obecnie tutejszy kościół promieniuje życiem religijnym i duszpasterskim. Obrzędy liturgiczne sprawuje się w nim starannie i godnie. Pobożność wiernych kształtowana i ożywiana jest przez gorliwych kapłanów. Słowo Boże głoszone niestrudzenie, a cześć oddawana Matce Bożej przyciąga tutaj wielu pielgrzymów. Wszystkie zalety i talenty tej świątyni winny dalej się rozwijać. A przyznany jej tytuł powinien stanowić inspirację do dalszej pogłębionej formacji liturgicznej i katechetycznej. Powinien być zachętą do większego udziału w życiu sakramentalnym, pełniejszego przeżywania kultu, rozwijania śpiewu liturgicznego, czy też większego zaangażowania w życie wspólnoty parafialnej. Jednym słowem, promieniowanie duszpasterskie, tak dotąd znaczące i zasługujące na uznanie, powinno nadal trwać i wzrastać, stając się w pewien sposób przykładem dla całej diecezji. Tytuł bazyliki mniejszej pogłębia i umacnia więź danego kościoła ze Stolicą Piotrową i Kościołem w Rzymie, który przewodniczy w miłości wszystkim Kościołom na całym świecie. Bazylice mniejszej zostają przyznane przywileje odnoszące się do przyznawania odpustów związanych z rokiem liturgicznym i różnorakimi przejawami życia duszpasterskiego tej świątyni". Ksiądz Arcybiskup przypomniał także osoby świętych Patronów tej świątyni, ukazując ich działalność apostolską na rzecz całej wspólnoty Kościoła, aż do przelania krwi, która stała się zaczynem i ziarnem wiary dla wielu innych wyznawców Chrystusa.
Na ręce Biskupa Legnickiego, duszpasterzy i gospodarzy miasta złożył też swoje życzenia. Mówił: "Modlimy się i życzymy, aby od dziś to święte miejsce, podniesione do godności bazyliki mniejszej, mogło stać się latarnią Bożego światła w świecie, schronieniem, gdzie ludzie będą mogli odnaleźć ewangeliczną odwagę i na nowo odkryć niezwykłą godność i przywilej bycia chrześcijaninem i katolikiem".
Wezwania modlitwy wiernych odczytane zostały w kilku językach: polskim, włoskim, angielskim i niemieckim. Sama zaś liturgia eucharystyczna sprawowana była w języku łacińskim.
Procesja z darami była okazją do zaprezentowania licznych stanów i zawodów wiernych tutejszej parafii i miasta.
Na zakończenie Mszy św. zostały wypowiedziane słowa podziękowań. Uczynili to przedstawiciele wspólnoty parafialnej oraz proboszcz parafii. On też w specjalnej modlitwie zawierzył wszystkich obecnych i całą lokalną społeczność Matce Bożej Strzegomskiej.
Uroczystość upamiętniają także dwie ozdobne kamienne tablice pamiątkowe przy wejściu do świątyni, informujące o nadaniu tytułu i przywilejach, jakie odtąd związane są z tym miejscem.
Bazylika strzegomska jest drugą świątynią w diecezji legnickiej, która otrzymała taki tytuł na prośbę jej pierwszego biskupa Tadeusza Rybaka. Pierwszą z nich była świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w diecezjalnym sanktuarium Maryjnym w Krzeszowie, w której obecny jest od 760 lat obraz Matki Bożej Łaskawej. Ten najstarszy obraz Maryjny w Polsce, a jeden z pięciu w Europie, został w 1997 r. ukoronowany koronami papieskimi podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Legnicy. Świątynia otrzymała ten tytuł w roku następnym (1998).
Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia i osobistego zapoznania się z historią Strzegomia i obecnej bazyliki, skorzystania z przywilejów związanych z tym miejscem i osobistej dziękczynnej modlitwy za dar, który otrzymał nie tylko Strzegom, ale tym samym nasza diecezja i, jak podkreślał to Biskup Legnicki, cały Dolny Śląsk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję