Reklama

By „Niedziela” była jak codzienny chleb

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 39/2010, str. 32-33

GRAZIAKO/Niedziela
Bazylika Jasnogórska, 18 września 2010 r., Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczy bp Antoni Pacyfik Dydycz

W sobotę poprzedzającą Dzień Środków Społecznego Przekazu pracownicy „Niedzieli”, czytelnicy i przyjaciele naszego tygodnika już od 14 lat pielgrzymują na Jasną Górę, by zawierzyć Maryi swoją pracę, katolickie media i trudne sprawy współczesnego świata. Tak było i w tym roku. 18 września liczne grono związanych z „Niedzielą” pielgrzymów, nie tylko z Polski, spotkało się u Pierwszej Redaktorki „Niedzieli” - tak redakcja nazywa Matkę Bożą Jasnogórską. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap.

Uczyć się służby Słowu

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Ku chwale ołtarzy. Przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II”. Podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, witając pielgrzymów, mówił m.in. o głębokim sensie pielgrzymowania do Maryi, która - tak jak przed wiekami w Kanie Galilejskiej - zawsze wie, czego nam potrzeba. Z kolei ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że coroczna pielgrzymka do Matki Bożej Jasnogórskiej jest świadectwem naszej wiary i pobożności. Powiedział, że redakcja stara się wydawać pismo na wysokim poziomie, ale miłość do Pana Boga jest ważniejsza niż artykuły i felietony.
Bp Antoni Dydycz homilię poświęcił ewangelizacji przez media. Przypomniał, że polecenie Chrystusa: „Idąc na cały świat, głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” coraz szerzej dociera do ludzkich umysłów i serc za pośrednictwem środków komunikacji społecznej, a więc przez prasę, radio, telewizję, internet i telefonię komórkową. - Katolickie środki przekazu programowo głoszą Dobrą Nowinę, czyli prawdę i miłość. Stoją na straży każdego życia. Bronią moralności w życiu indywidualnym i publicznym. Zabiegają o zdrową pod każdym względem rodzinę. Wyjątkowo troszczą się o należyte wychowanie dzieci i młodzieży. Ale są też, niestety, takie media, dla których głębokie wartości ogólnoludzkie stanowią przedmiot mniej lub bardziej jawnych drwin - wyznał bp Dydycz.

„Niedziela” jak chleb

Wśród darów ołtarza złożono m.in. najnowszy rocznik „Niedzieli” i najnowsze książki z serii Biblioteka „Niedzieli”. Podczas Mszy św. poświęcono i przekazano kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który w tym roku był darem redakcji dla diecezji drohiczyńskiej za 15 lat, a właściwie już 16. rok obecności „Niedzieli” na jej terenie. Poświęcono też obraz dla parafii Gomulin w archidiecezji łódzkiej, liczącej 2 tys. wiernych, którzy prenumerują 375 egzemplarzy „Niedzieli”, czyli prawie w każdej rodzinie jest czytany nasz tygodnik.
Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej odczytał Redaktor Naczelny „Niedzieli”. Uczestnicy pielgrzymki prosili w nim m.in. o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, a także o opiekę nad wszystkimi, których dotknęły bolesne wydarzenia ostatnich miesięcy: katastrofa smoleńska, kolejne fale powodzi i nawałnice. Złożyli również intencję, by „Niedziela” - zarówno przez swoje szpalty, jak i przez obecność w radiu, telewizji oraz w internecie - prowadziła do spotkania się ludzi w wierze, w miłości i w prawdzie. Na zakończenie Mszy św. bp Dydycz zaapelował, aby w katolickich rodzinach prasa katolicka była obecna jak codzienny chleb na stole. - W wielu domach brakuje tego pożywienia, a medialny chaos powoduje zakłócenia i niepokój - mówił bp Dydycz. - Niech Matka Najświętsza sprawi, aby „Niedziela” stawała się ludziom coraz bliższa - zakończył.

Reklama

„Sursum Corda”

W drugiej części pielgrzymki - podczas spotkania w redakcyjnej auli - zostały uhonorowane osoby zasłużone dla pisma. Najwyższe wyróżnienie przyznawane przez „Niedzielę” - statuetki „Sursum Corda” otrzymali: bp Antoni Pacyfik Dydycz - ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR - dyrektor Radia Maryja oraz o. Stanisław M. Piętka OFMConv - gwardian klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Wśród tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” są m.in.: ks. prał. Marian Subocz - dyrektor Caritas Polska, ks. prał. Jan Drob - przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Czesław Ryszka - senator RP, Bogusław Kowalski - poseł na Sejm oraz o. Konrad Hejmo OP z Rzymu. Wręczono także nagrody i wyróżnienia za udział w ogłoszonym przez „Niedzielę” konkursie „Mój krzyż”. Zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. prał. Jana Droba pt. „Idea nowenny przed beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II”, w którym prelegent wyjaśnił, na czym polega systematyczne duchowe przygotowanie Polaków do oczekiwanego wyniesienia Papieża Polaka na ołtarze.
Dziękując w imieniu laureatów za przyznanie statuetek „Sursum Corda” i medali „Mater Verbi”, o. Stanisław Piętka zauważył, że nazwa statuetki nawiązuje do liturgii mszalnej, „ale też pięknie brzmi na Jasnej Górze, gdyż koresponduje z osobą przeora i obrońcy klasztoru o. Augustyna Kordeckiego, którego nazwisko pochodzi od łacińskiego rzeczownika «cor» - serce”. Podkreślił również, że nagrodę tę odczytuje nie tylko jako wyróżnienie, ale także jako zadanie.
Spotkanie pielgrzymkowe miało również bogate akcenty artystyczne. Wystąpiły: śpiewaczka Ewa Warta-Śmietana oraz mieszkająca w Polsce pianistka chińskiego pochodzenia Krystyna Man Li-Szczepańska, które dzień wcześniej uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Antoninie. Śpiewaczce akompaniowała na fortepianie prof. Małgorzata Westrych. Wiersz ks. Jana Twardowskiego „To wszystko trwa jak Chopin” recytował Jacek Śmietana. W trwającym obecnie Roku Chopinowskim wypowiedziane i wyśpiewane przez artystów treści miały wyjątkową wymowę.

Potrzeba współpracy

W przeddzień pielgrzymki - 17 września w redakcji „Niedzieli” odbyło się spotkanie z przedstawicielami katolickich rozgłośni radiowych i dziennikarzy wszystkich edycji „Niedzieli”. Po wysłuchaniu wykładu wybitnego medioznawcy bp. Adama Lepy z Łodzi na temat potrzeby bliskiej współpracy katolickich mediów rozpoczęła się dyskusja, w trakcie której wskazano wiele możliwości bliższego niż dotąd współdziałania przez spotkania, wymianę programów, wzajemną pomoc. Wręczono medale „Mater Verbi” dla rozgłośni współpracujących z „Niedzielą”. Są to m.in.: Radio Jasna Góra, diecezjalne Radio FIAT, Radio Niepokalanów, Radio Chicago.
Wśród życzeń, które z okazji pielgrzymki „Niedzieli” napłynęły do redakcji, jest list ze Szwecji od ks. Wiesława Wójcika TChr - dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym. W imieniu duszpasterstwa polonijnego dziękuje on za „Niedzielę”, która „jest cotygodniową katechezą, lekcją prawdy o wydarzeniach z życia Kościoła, ojczyzny i polskiej emigracji”. Serdeczne życzenia i zapewnienia o modlitewnej łączności przysłał również ks. Paweł Rytel-Andrianik z Jerozolimy.
Wszystkim dziękujemy za wspólną modlitwę i dar spotkania. Do zobaczenia za rok.

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz o ogólnopolskich inicjatywach przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

2019-11-18 19:18

rl / Częstochowa (KAI)

Listy pasterskie, materiały duszpasterskie oraz inicjatywy diecezjalne - to główne elementy ogólnopolskiego przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która 7 czerwca odbędzie się w Warszawie. Obradujący na Jasnej Górze polscy biskupi zatwierdzili najważniejsze elementy tych przygotowań. Jak podkreślił w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, treścią przygotowań powinna być nie tylko sama postać wielkiego Prymasa Tysiąclecia, ale przede wszystkim jego duchowość, która może stanowić wzór dla każdego.

http://archidiecezja.warszawa.pl

W rozmowie z KAI metropolita warszawski podkreślił, że przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia muszą mieć charakter ogólnopolski. „Kard. Stefan Wyszyński był Prymasem całej Polski, choć oczywiście z niektórymi diecezjami związany był nieco bardziej. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób dotrzeć do wiernych, by przybliżyć postać kard. Wyszyńskiego w Polsce, ale w pewnym sensie także dzięki mediom za granicami Polski” - powiedział kard. Nycz.

Hierarcha poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski przygotuje dwa listy pasterskie poświęcone postaci Prymasa Tysiąclecia. Pierwszy z nich opublikowany zostanie na początku Wielkiego Postu, drugi zaś pod koniec maja, tuż przed uroczystością beatyfikacyjną.

Drugim elementem przygotowania będą materiały opracowywane przez Archidiecezję Warszawską. Są to m.in. konspekty katechez dla różnego rodzaju szkół. Trafią one do wszystkich polskich diecezji. W tę inicjatywę włączają się również tygodniki katolickie, które opracowały na przykład materiał na dziecięce roraty.

Każda diecezja w Polsce opracuje też własny plan duchowego przygotowania do beatyfikacji, po to, „żeby zwrócić uwagę na drogę do świętości kard. Wyszyńskiego i Boga działającego w życiu Księdza Prymasa” - powiedział kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że niemal każda diecezja w Polsce ma takie miejsce, gdzie Prymas przez 33 lata swojego posługiwania był przynajmniej raz. „Chodzi o to, żeby w oparciu o takie miejsca budować narrację przygotowania i dziękczynienia wszędzie tam, gdzie Ksiądz Prymas postawił swoją stopę” - podkreślił metropolita warszawski.

Jako przykład podał dekanat warecki w archidiecezji krakowskiej. Na cmentarzu we Wrociszewie jest pochowany ojciec Prymasa Wyszyńskiego, bo tam w ostatnich latach swojego życia był organistą i tam chciał być pochowany. Kapłani z tego i okolicznych dekanatu będą wykorzystywać ten fakt przy okazji beatyfikacji.

Kad. Nycz dodał, że samo przygotowanie do beatyfikacji należy w pewien sposób wyważyć, bowiem łatwiej jest mówić o Prymasie jako mężu stanu, interreksie - robią to historycy. Natomiast zdaniem metropolity warszawskiego, nie mniej ważne jest to, co powie katecheta o duchowej misji, duchowej roli, duchowości Księdza Prymasa.

„Jak patrzy się na kalendarz pracy Prymasa Wyszyńskiego to jest on pomieszany: godziny modlitwy i godziny ciężkiej, systematycznej pracy, ważnych spotkań. Gdyby nie te godziny modlitwy, Prymas nie miał prawa udźwignąć tego wszystkiego, co dźwigał na swych brakach" - wyznał kard. Nycz.

Jego zdaniem, o tym elemencie duchowym trzeba mówić częściej, dlatego że jest to ważniejsze, choć równocześnie trudniejsze do pokazania. „Trzeba pokazywać drogę do świętości, bo w tym przede wszystkim możemy naśladować Prymasa Tysiąclecia” - podsumował kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem