Reklama

Pielgrzymki "Niedzieli"

By „Niedziela” była jak codzienny chleb

Niedziela Ogólnopolska 39/2010, str. 32-33

GRAZIAKO/Niedziela

Bazylika Jasnogórska, 18 września 2010 r., Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczy bp Antoni Pacyfik Dydycz

Bazylika Jasnogórska, 18 września 2010 r., Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczy bp Antoni Pacyfik Dydycz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę poprzedzającą Dzień Środków Społecznego Przekazu pracownicy „Niedzieli”, czytelnicy i przyjaciele naszego tygodnika już od 14 lat pielgrzymują na Jasną Górę, by zawierzyć Maryi swoją pracę, katolickie media i trudne sprawy współczesnego świata. Tak było i w tym roku. 18 września liczne grono związanych z „Niedzielą” pielgrzymów, nie tylko z Polski, spotkało się u Pierwszej Redaktorki „Niedzieli” - tak redakcja nazywa Matkę Bożą Jasnogórską. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap.

Uczyć się służby Słowu

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Ku chwale ołtarzy. Przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II”. Podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, witając pielgrzymów, mówił m.in. o głębokim sensie pielgrzymowania do Maryi, która - tak jak przed wiekami w Kanie Galilejskiej - zawsze wie, czego nam potrzeba. Z kolei ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że coroczna pielgrzymka do Matki Bożej Jasnogórskiej jest świadectwem naszej wiary i pobożności. Powiedział, że redakcja stara się wydawać pismo na wysokim poziomie, ale miłość do Pana Boga jest ważniejsza niż artykuły i felietony.
Bp Antoni Dydycz homilię poświęcił ewangelizacji przez media. Przypomniał, że polecenie Chrystusa: „Idąc na cały świat, głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” coraz szerzej dociera do ludzkich umysłów i serc za pośrednictwem środków komunikacji społecznej, a więc przez prasę, radio, telewizję, internet i telefonię komórkową. - Katolickie środki przekazu programowo głoszą Dobrą Nowinę, czyli prawdę i miłość. Stoją na straży każdego życia. Bronią moralności w życiu indywidualnym i publicznym. Zabiegają o zdrową pod każdym względem rodzinę. Wyjątkowo troszczą się o należyte wychowanie dzieci i młodzieży. Ale są też, niestety, takie media, dla których głębokie wartości ogólnoludzkie stanowią przedmiot mniej lub bardziej jawnych drwin - wyznał bp Dydycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Niedziela” jak chleb

Wśród darów ołtarza złożono m.in. najnowszy rocznik „Niedzieli” i najnowsze książki z serii Biblioteka „Niedzieli”. Podczas Mszy św. poświęcono i przekazano kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który w tym roku był darem redakcji dla diecezji drohiczyńskiej za 15 lat, a właściwie już 16. rok obecności „Niedzieli” na jej terenie. Poświęcono też obraz dla parafii Gomulin w archidiecezji łódzkiej, liczącej 2 tys. wiernych, którzy prenumerują 375 egzemplarzy „Niedzieli”, czyli prawie w każdej rodzinie jest czytany nasz tygodnik.
Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej odczytał Redaktor Naczelny „Niedzieli”. Uczestnicy pielgrzymki prosili w nim m.in. o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, a także o opiekę nad wszystkimi, których dotknęły bolesne wydarzenia ostatnich miesięcy: katastrofa smoleńska, kolejne fale powodzi i nawałnice. Złożyli również intencję, by „Niedziela” - zarówno przez swoje szpalty, jak i przez obecność w radiu, telewizji oraz w internecie - prowadziła do spotkania się ludzi w wierze, w miłości i w prawdzie. Na zakończenie Mszy św. bp Dydycz zaapelował, aby w katolickich rodzinach prasa katolicka była obecna jak codzienny chleb na stole. - W wielu domach brakuje tego pożywienia, a medialny chaos powoduje zakłócenia i niepokój - mówił bp Dydycz. - Niech Matka Najświętsza sprawi, aby „Niedziela” stawała się ludziom coraz bliższa - zakończył.

„Sursum Corda”

W drugiej części pielgrzymki - podczas spotkania w redakcyjnej auli - zostały uhonorowane osoby zasłużone dla pisma. Najwyższe wyróżnienie przyznawane przez „Niedzielę” - statuetki „Sursum Corda” otrzymali: bp Antoni Pacyfik Dydycz - ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR - dyrektor Radia Maryja oraz o. Stanisław M. Piętka OFMConv - gwardian klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Wśród tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” są m.in.: ks. prał. Marian Subocz - dyrektor Caritas Polska, ks. prał. Jan Drob - przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Czesław Ryszka - senator RP, Bogusław Kowalski - poseł na Sejm oraz o. Konrad Hejmo OP z Rzymu. Wręczono także nagrody i wyróżnienia za udział w ogłoszonym przez „Niedzielę” konkursie „Mój krzyż”. Zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. prał. Jana Droba pt. „Idea nowenny przed beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II”, w którym prelegent wyjaśnił, na czym polega systematyczne duchowe przygotowanie Polaków do oczekiwanego wyniesienia Papieża Polaka na ołtarze.
Dziękując w imieniu laureatów za przyznanie statuetek „Sursum Corda” i medali „Mater Verbi”, o. Stanisław Piętka zauważył, że nazwa statuetki nawiązuje do liturgii mszalnej, „ale też pięknie brzmi na Jasnej Górze, gdyż koresponduje z osobą przeora i obrońcy klasztoru o. Augustyna Kordeckiego, którego nazwisko pochodzi od łacińskiego rzeczownika «cor» - serce”. Podkreślił również, że nagrodę tę odczytuje nie tylko jako wyróżnienie, ale także jako zadanie.
Spotkanie pielgrzymkowe miało również bogate akcenty artystyczne. Wystąpiły: śpiewaczka Ewa Warta-Śmietana oraz mieszkająca w Polsce pianistka chińskiego pochodzenia Krystyna Man Li-Szczepańska, które dzień wcześniej uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Antoninie. Śpiewaczce akompaniowała na fortepianie prof. Małgorzata Westrych. Wiersz ks. Jana Twardowskiego „To wszystko trwa jak Chopin” recytował Jacek Śmietana. W trwającym obecnie Roku Chopinowskim wypowiedziane i wyśpiewane przez artystów treści miały wyjątkową wymowę.

Potrzeba współpracy

W przeddzień pielgrzymki - 17 września w redakcji „Niedzieli” odbyło się spotkanie z przedstawicielami katolickich rozgłośni radiowych i dziennikarzy wszystkich edycji „Niedzieli”. Po wysłuchaniu wykładu wybitnego medioznawcy bp. Adama Lepy z Łodzi na temat potrzeby bliskiej współpracy katolickich mediów rozpoczęła się dyskusja, w trakcie której wskazano wiele możliwości bliższego niż dotąd współdziałania przez spotkania, wymianę programów, wzajemną pomoc. Wręczono medale „Mater Verbi” dla rozgłośni współpracujących z „Niedzielą”. Są to m.in.: Radio Jasna Góra, diecezjalne Radio FIAT, Radio Niepokalanów, Radio Chicago.
Wśród życzeń, które z okazji pielgrzymki „Niedzieli” napłynęły do redakcji, jest list ze Szwecji od ks. Wiesława Wójcika TChr - dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym. W imieniu duszpasterstwa polonijnego dziękuje on za „Niedzielę”, która „jest cotygodniową katechezą, lekcją prawdy o wydarzeniach z życia Kościoła, ojczyzny i polskiej emigracji”. Serdeczne życzenia i zapewnienia o modlitewnej łączności przysłał również ks. Paweł Rytel-Andrianik z Jerozolimy.
Wszystkim dziękujemy za wspólną modlitwę i dar spotkania. Do zobaczenia za rok.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

[ TEMATY ]

forum

mężczyźni

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

CEL

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

2024-04-23 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Opowieści ubogaciły występy muzyczne, warsztaty i poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję