Reklama

Franciszek

Papież: święci to ludzie, którzy pozwalają Jezusowi się uświęcić

Święci, to ludzie idący za Jezusem drogą pokory i krzyża, jak Paweł - Apostoł Narodów i Jan Paweł II - powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Franciszek dodał, że nikt nie uświęca sam siebie, ale to Bóg uświęca grzeszników, jakimi jesteśmy wszyscy.

[ TEMATY ]

papież

kazanie

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Ojciec Święty wyszedł w swym rozważaniu od pierwszego czytania (Dz 9,1-20), opisującego nawrócenie św. Pawła pod murami Damaszku, który z wroga Kościoła stał się świętym. Zauważył, że dzieje Apostoła Narodów doskonale ukazują, co to znaczy, że Kościół składający się z grzeszników jest święty.

"Jest on umiłowaną oblubienicą Chrystusa, którą On uświęca, uświęca każdego dnia przez swą ofiarę eucharystyczną, ponieważ bardzo go kocha. Natomiast my jesteśmy grzesznikami, ale w świętym Kościele. I my też uświęcamy się przez naszą przynależność do Kościoła: jesteśmy dziećmi Kościoła a Matka Kościół uświęca nas swoją miłością, sakramentami swego Oblubieńca" - podkreślił Franciszek.

Reklama

Papież przypomniał, że św. Paweł w swoich listach zwracał się do "świętych", a przecież ich adresaci byli podobnie jak i my grzesznikami, ale także dziećmi świętego Kościoła, Kościoła uświęconego przez Ciało i Krew Jezusa:

"W tym świętym Kościele Bóg wybiera niektórych ludzi, aby lepiej dostrzec świętość, aby widzieć, że On jest Tym, który uświęca, że nikt nie uświęca sam siebie, że nie ma kursu jak stać się świętym, że bycie świętym nie jest udawaniem fakira czy coś z tym stylu ... Nie! Nic z tego! Świętość jest darem Jezusa dla swego Kościoła i aby to uwidocznić wybiera On osoby w których jasno dostrzegamy Jego uświęcające dzieło" - stwierdził papież.

Franciszek przypomniał, że w Ewangelii znajdujemy wiele przykładów świętych: Marię Magdalenę, z której Jezus wypędził siedem demonów, Mateusza, który był zdrajcą swego ludu i brał pieniądze, żeby przekazać je Rzymianom, Zacheusz i wielu innych, ukazujących, że pierwszą regułą świętości jest to, aby wzrastał w nas Chrystus, a my - byśmy się umniejszali. Ta reguła oznacza nasze upokorzenie, aby wzrastał w nas Pan.

Reklama

Podobnie Chrystus wybrał Szawła, który był prześladowcą Kościoła, ale Pan czekał na niego i dał mu odczuć swą moc. Szaweł staje się ślepy i posłuszny, z wielkiego jakim był staje się jak dziecko: słucha. Zmienia się jego serce, rodzi się w nim nowe życie. Franciszek zauważył, że Paweł nie był herosem, bo głosząc Ewangelię po całym ówczesnym świecie zakończył swe życie z niewielką grupą przyjaciół. Został ścięty. Papież podkreślił, że różnica między herosami a świętymi polega na świadectwie i naśladowaniu Jezusa, pójściu drogą Jezusa, drogą krzyżową. Dodał, że wielu świętych kończy swoje życie bardzo pokornie. Przykładem są ostatnie dni świętego Jana Pawła II...:

"Wielki atleta Boży nie mógł mówić, wielki wojownik sprawy Bożej kończył swe ziemskie życie zniszczony przez chorobę, upokorzony tak, jak Jezus. To jest droga świętości gigantów. Ale także droga naszej świętości. Jeśli nie pozwolimy, by nasze serca nawróciły się na tę drogę Jezusa - niesienie krzyża każdego dnia, zwyczajnego, prostego krzyża i aby Chrystus wzrastał, jeśli nie pójdziemy tą drogą, to nie będziemy świętymi. Ale jeśli pójdziemy tą drogą, to wszyscy damy świadectwo o Jezusie Chrystusie, który nas tak bardzo kocha. I będziemy dawać świadectwo, że choć jesteśmy grzesznikami, to Kościół jest święty. Jest on oblubienicą Jezusa" - zakończył swoją homilię papież Franciszek.

2014-05-09 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież pobłogosławił nowy program przygotowań duchowych do ŚDM 2016

[ TEMATY ]

papież

ŚDM w Krakowie

12 listopada papież Franciszek pobłogosławił kolejny etap duchowego przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Program „Serce 2.0” rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu.

„Módlcie się za mnie” powiedział papież reprezentantom Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży podczas błogosławieństwa programu „Serce 2.0”. Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie odbędzie się w 2016 r., ale przygotowania do tego wydarzenia trwają już od roku. Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży kładzie szczególny nacisk na przygotowanie duchowe, proponując stworzone na tę uroczystość programy duszpasterskie.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję